Mateusz Morawiecki Żródło: Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów z dnia 27.04.21, sygnał zapewniony przez TVP

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego

27 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Zupełnie nieoczekiwanie Kancelaria Premiera zwołała na dzisiaj konferencję prasową. O wystąpieniu premiera polskiego rządu dowiedzieliśmy się z zaledwie kilkudziesięciominutowym wyprzedzeniem. Jakie wiadomości tym razem przekazał Polakom Mateusz Morawiecki?

Premier odniósł się do Krajowego Programu Odbudowy po dzisiejszych rozmowach z przedstawicielami Lewicy. Usłyszeliśmy potwierdzenie dotyczące tego, że rozporządzenie o środkach własnych zostanie już skierowane pod obrady parlamentu.

Do Polski może trafić nawet 770 miliardów złotych. Środki mają być przeznaczone przede wszystkim na inwestycje infrastrukturalne oraz modernizację w zakresie służby zdrowia i oświaty.

Mateusz Morawiecki: Głosowanie za planem odbudowy jest racją stanu

- Dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE - zarówno nowemu programowi budżetowemu na 7 lat, jak i KPO - możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego i liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością - oznajmił Mateusz Morawiecki.

Premier potwierdził, że Lewica złożyła własne propozycje co do rozdysponowania środków. Dodatkowe pieniądze popłyną w kierunku oświaty oraz do szpitali powiatowych i placówek medycznych.

Pobicie pod klasztorem na Jasnej Górze. Jest nagranie, policja szuka agresoraPobicie pod klasztorem na Jasnej Górze. Jest nagranie, policja szuka agresoraCzytaj dalej

Do programu odbudowy ma być również włączony temat mieszkań. Lewica ubiega się o powstanie 75 tysięcy dodatkowych mieszkań pod wynajem. Taki zamiar potwierdził właśnie premier.

30% puli pieniężnej ma być przeznaczona do dyspozycji samorządów. Usłyszeliśmy również, że w całym planie odbudowy znalazły się również plany dofinansowania polskiego rolnictwa. W tej kwestii jednak nie padły żadne konkrety.

Premier został zapytany również o kwestię luzowania obostrzeń. Dowiedzieliśmy się, że faktycznie jutro poznamy pozostałe szczegóły planu odmrażania gospodarki. Dzisiaj będą miały miejsce jeszcze konsultacje z Radą Medyczną działającą przy premierze.

Jeśli nie dojdzie do żadnej obstrukcji na poziomie narodowym i europejskim, to pierwsze środki mogą trafić do Polski już w drugiej połowie bieżącego roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów z dnia 27.04.21

Następny artykuł