Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nie wpuściłeś księdza po kolędzie? Mogą cię spotkać konsekwencje
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.12.2023 21:42

Nie wpuściłeś księdza po kolędzie? Mogą cię spotkać konsekwencje

ksiądz kolęda
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Nie wszyscy parafianie przyjmują kolędę. Odmówienie wizyty duszpasterskiej odbywanej po Bożym Narodzeniu może przynieść ze sobą spore konsekwencje. Proboszcz będzie robił problemy, gdy poprosisz go o jeden dokument. Jest on niezbędny nie tylko podczas ślubu.

Kolęda jest obowiązkowa? Proboszczowie mogą utrudnić życie wiernych

Kolęda już niedługo stanie się w kościołach tematem numer jeden. Wierni przygotowujący się do Bożego Narodzenia już po celebracji narodzin Jezusa zacznie myśleć o tym, że do ich drzwi zapuka ksiądz.

Czy przyjmowanie kolędy jest obowiązkiem? Przepisy kanonicznie jednoznacznie stoją na stanowisku, iż parafianie nie mają obowiązku przyjmowania wizyty duszpasterskiej. Niemniej proboszcz może w związku z tym podjąć decyzję, która utrudni życie osobom zaliczającym się do grupy “wierzący niepraktykujący”.

Złe informacje dla widzów TVP. Jedno z pasm znika z anteny

Nie przyjmujesz kolędy? Będziesz mieć problemy w przyszłości

Prawo kanonicznie jednoznacznie wskazuje, że wierni nie mają obowiązku przyjęcia kolędy. Nie wszyscy proboszczowie respektują jednak odmowę wpuszczenia księdza z wizytą w okresie Bożego Narodzenia. Adnotacje o kilkukrotnym lub nawet corocznym odmówieniu kolędy mogą przynieść ze sobą problemy w uzyskaniu kluczowego dokumentu.

ZOBACZ: Fatalna prognoza na Boże Narodzenie. Zacznie się już w Wigilię

Ksiądz może utrudnić, a nawet odmówić, wydania zaświadczenia o byciu katolikiem. Dokument ten wydawany przez parafię jest niezbędny do tego, aby wziąć ślub, czy zostać rodzicem chrzestnym. W przypadku chrztu parafia wymaga takiego zaświadczenia, gdyż ojciec i matka chrzestni ślubują wychowanie dziecka w wierze. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak przyjąć kolędę? Ksiądz coraz częściej czeka na zaproszenie

Kolęda sprawia, iż wielu wiernych zadaje sobie trudne pytania. Jednym z nich jest to, ile pieniędzy należy włożyć do koperty wręczanej księdzu. Zanim to jednak nastąpi konieczne jest samo wpuszczenie kapłana do domu, a to z każdym rokiem jest coraz rzadsze. Kapłani starają się prowadzić wizytę duszpasterską w godzinach popołudniowych, ale nie zawsze jest to możliwe i coraz częściej spotykają się z zamkniętymi drzwiami.

ZOBACZ: Łamiący serce list małego Adasia do św. Mikołaja. Poprosił tylko o jedną rzecz

Coraz rzadziej księża ogłaszają kolędę polegającą na odwiedzaniu kolejnych domów na konkretnych ulicach. Coraz częściej parafianie proszeni są o to, by sygnalizować chęć przyjęcia wizyty duszpasterskiej. Najczęściej następuje to poprzez kontakt z kancelarią parafialną lub księdzem.

Źródło: wp.pl, goniec.pl