Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Koperta z pieniędzmi musi trafić w ręce księdza? Wierni powinni to wiedzieć
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 04.12.2023 19:22

Koperta z pieniędzmi musi trafić w ręce księdza? Wierni powinni to wiedzieć

ksiądz
Unsplash.com/Father James

Zbliża się czas, gdy ksiądz zapuka do drzwi parafian i odwiedzi ich z kolędą. Podczas odwiedzania domów kapłani poza odmówieniem modlitwy i błogosławieniem wychodzą z domów z kopertą pieniędzy. Czy trzeba wręczyć duszpasterzowi ofiarę?

Wierni coraz tęście pytają o pieniądze w kopercie wręczane księżom

Kolęda 2023/2024 rozpocznie się już niedługo. Boże Narodzenie przynosi nie tylko prezenty, ale i wzmożony czas dla pracy księży. Duszpasterze ruszą w trasę i będą pukać do kolejnych drzwi.

Wierni przyjmują księży po kolędzie, ale przejmują się nie tylko tym, jak przygotować stół z krzyżem i kropidłem. Coraz więcej osób pyta siebie o to, ile pieniędzy włożyć w kopertę. Czy trzeba to jednak robić?

Księża wyjawili smutną prawdę o prowadzeniu kolędy. Padły mocne słowa

Czy kolęda jest obowiązkowa?

Przyjmowanie księdza po kolędzie nie jest obowiązkowe. Wpuszczenie księdza do swojego domu to kwestia dobrowolności. Część osób nie jest w stanie tego zrobić, gdyż kolęda często odbywa się w czasie, gdy wierni znajdują się w pracy.

ZOBACZ: Prawda na temat kolędy wyszła na jaw, były ksiądz zdradził kulisy. “Czekali na nas na dole”

Nawet przepisy prawa kanonicznego nie wymagają na wiernych, by otwierali swoje drzwi przed księżmi chodzącymi po kolędzie. Brakuje jakiegokolwiek zapisu, iż wizyta kapłana z parafii jest przynajmniej raz w roku obowiązkiem. Czy tak samo jest w przypadku wręczania koperty z pieniędzmi?

Czy trzeba dać księdzu kopertę z pieniędzmi?

Czy w czasie kolędy trzeba dać księdzu kopertę z pieniędzmi? Podobnie, jak w przypadku samego przyjmowania wizyty duszpasterskiej nie jest wymagane, aby wierni wręczali pieniądze kapłanom.

ZOBACZ: Nasz dziennikarz zadał staruszkowi proste pytanie. Jego odpowiedź obiegła całą Polskę

Duszpasterz nie ma prawa wymagać pieniędzy od wiernych i żądać ofiary składanej w czasie kolędy. Kolejną zasadą, którą powinni znać wierni, jest to, iż ksiądz nie powinien być zainteresowany oraz nie powinien komentować tego, ile pieniędzy się w kopercie z ofiara na Kościół znalazło.

Źródło: interia.pl