Goniec.pl
premier-mateusz-morawiecki-polski-lad

East News Jakub Kaminski

Polski Ład. Mateusz Morawiecki potwierdził, rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych

8 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaprezentował ostateczną wersję Polskiego Ładu. Prezes Rady Ministrów przedstawił założenia podatkowe, kończąc spekulacje i potwierdzając podniesienie składki zdrowotnej do 4,9 procent. Rząd przyjął w środę 8 września projekty ustawy. Polacy mogą też spodziewać się nowego podatku.

Po czterech miesiącach rozmów na temat tego, jak będzie wyglądał Polski Ład, premier Mateusz Morawiecki rozwiał wszelkie wątpliwości. Zjednoczona Prawica przedstawiła ostateczne propozycje po długich konsultacjach. Szef rządu zaznaczył, że „na tej zmianie zyska 18 milionów Polaków”.

doda-zle-wiesci

Doda przeżyła załamanie nerwowe. "Naprawdę byłam na dnie"

CZYTAJ DALEJ

Od samego początku premier zapowiadał, że Polski Ład będzie ogromnym projektem, który usprawni krajową gospodarkę – ta zdaniem rządzących i tak działa już na wysokich obrotach – oraz podniesie poziom życia Polaków. Skorzystać mają szczególnie najbiedniejsi dzięki „sprawiedliwej społecznie propozycji podatkowej”. Propozycja ta oznacza podniesienie składki zdrowotnej do 4,9 procent. Pojawić ma się także danina przychodowa.

Rząd premiera Morawieckiego przyjął projekt Polskiego Ładu

Warto przypomnieć, że podpisany przez rząd premiera Morawieckiego projekt ustawy przewiduje podwyżkę składki zdrowotnej dla osób rozliczających się z podatków w sposób ryczałtowy, liniowy czy poprzez kartę podatkową. Zjednoczona Prawica jednak zmieniła nieco plany.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Warto przypomnieć, że według majowej propozycji wzrost wskazanej składki miał wynieść aż 9 proc. Ostatecznie politycy poprzestali na 4,9 proc. Jest to propozycja w przypadku podatku liniowego. Natomiast przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem składka wyniesie maksymalnie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (dotyczy to przedsiębiorców osiągających 60 tys. zł przychodów rocznie).

Najniższa stawka składki zdrowotnej ma wynieść 270 zł i zapłacą ją liniowcy zarabiający do 6 tys. zł. Rząd zaakceptował także projekt podwyższający kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Próg podatkowy ma natomiast zostać podwyższony z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Premier wprowadza z rządem nowy podatek

Zapowiadany przez premiera Polski Ład ma wprowadzić także nowy podatek. Mowa o zapowiadanej przez ministra finansów Tadeusza Kościńskiego daninie przychodowej. Resort chciałby, by dotyczyła wyłącznie największych firm, które działają w Polsce. Ma wynieść 0,4 proc. od przychodów oraz 10 proc. od wydatków pasywnych.

Nowy podatek jednak ma nie obejmować sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wiceminister finansów podkreślił, że nie chciałby „zmniejszyć atrakcyjności do inwestycji” Polski. Z zapowiedzi Jana Sarnowskiego wynika, że obciążeni nową daniną będą mogli też odliczyć płacony nad Wisłą CIT od stawki podatku przychodowego, by nie doszło do tzw. podwójnego opodatkowania.

Warto przypomnieć, że przewidziane w projekcie Polskiego Ładu zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku. Ten ruch Zjednoczonej Prawicy nadal jednak wywołuje wiele kontrowersji wśród działaczy opozycji.

Trudno uwierzyć, co zrobił Robert Lewandowski. Nieprawdopodobne rekordy

Pytanie 1 z 7

Lewandowski zagrał w kadrze 124 razy (stan na 5 września). Kto ma więcej spotkań w reprezentacji?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

seniorka

Wiadomości

Podlasie: Seniorka zgubiła się w lesie w Milejczycach. "Kobieta była zziębnięta, a kontakt z nią był utrudniony"

Czytaj więcej >
Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >