Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > W Watykanie zapadła ostateczna decyzja. Od dziś obowiązuje nowy dokument
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.05.2024 14:28

W Watykanie zapadła ostateczna decyzja. Od dziś obowiązuje nowy dokument

papież Franciszek
Fot. Flickr/Catholic Church England and Wales

W niedzielę (19 maja) w życie wchodzi nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary. Rozpatruje on sześć możliwości różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Nowe normy dotyczą m.in. objawień, cudów maryjnych czy opętania przez demony. Watykan instruuje poprzez nie, w jaki sposób rozpoznawać poszczególne zjawiska, a także kto może brać udział w ich identyfikacji.

Watykan zajął się zjawiskami nadprzyrodzonymi

Dokument "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych" został wprowadzony m.in. dlatego, iż w Kościele katolickim od dawna istniały pewne znaczące trudności w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które później zyskiwały rozgłos na skalę kraju, a nawet świata.

Zatwierdzone przez papieża Franciszka nowe przepisy rozpatrują sześć różnych możliwości oceny zjawisk nadprzyrodzonych. Pierwszą z nich jest “nihil obstat”, oznaczające “nic nie stoi na przeszkodzie”, następnie jest "prae oculis habeatur", co oznacza pozytywne rozpoznanie znaków z koniecznością wyjaśnienia doktrynalnego pewnych elementów zjawiska, "curatur", kiedy odradza się wydanie zakazu, aby nie niepokoić wiernych, ale wymaga się od biskupa, aby nie promował zjawiska, aż po opinię negatywną. Dokument umożliwia również szybsze wydawanie opinii na temat nadprzyrodzonego charakteru zjawiska.

Była 13:59. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach

Watykański dokument wprowadza liczne zmiany

Jak czytamy, Dykasteria Nauki Wiary będzie miała przywilej zatwierdzenia ostatecznej decyzji biskupa, a także prawo do interwencji na każdym etapie sprawy poprzez “motu proprio”. Portal WP przypomina, że w ostatnich dziesięcioleciach było wiele przypadków, w których dochodziło do wypowiedzi poszczególnych biskupów, a nawet zaangażowania Świętego Oficjum, ale interwencja pozostawała nieujawniona i nie była podawana do publicznej wiadomości.

Dokument nakłada na biskupów obowiązek zbadania przypadków i przedstawienia dykasterii swojej oceny do zatwierdzenia, ale powinien on wówczas powstrzymać się przed publicznymi deklaracjami ws. autentyczności lub nadprzyrodzoności zjawisk i starać się nie podsycać “klimatu sensacyjności”.

Zjawiska nadprzyrodzone w Kościele katolickim

Komisja badawcza powołana przez ordynariusza powinna składać się przynajmniej z jednego teologa, kanonisty i eksperta, który wybrany będzie na podstawie charakteru zjawiska.

Nowe normy wskazują ponadto kryteria świadczące o tym, że zjawisko nie ma charakteru nadprzyrodzonego, takie jak błędy doktrynalne, ewidentne dążenie do zysku, władzy, sławy, rozgłosu społecznego, zmiany psychiczne u danej osoby, zbiorowa histeria czy inne.

Rewizję przepisów watykańska dykasteria rozpoczęła w 2019 roku. Dokument wchodzi w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Źródło: WP