NATO pilnie poderwało myśliwce. Wydano komunikat

Rosjanie coraz śmielej eksplorują przestrzeń powietrzną, naruszając przy tym granice należące do krajów NATO. W poniedziałek, 17 lutego, jak informuje Onet, kolejny raz rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20M doprowadził do groźnego incydentu nad Morzem Bałtyckim – poprzedni taki przypadek zdarzył się 7 lutego. W związku z zagrożeniem poderwano francuskie myśliwce Rafale stacjonujące na Litwie. Znamy szczegóły.
Rosyjskie samoloty w przestrzeni powietrznej NATO
Kilka dni temu Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych wydało wstrząsający komunikat o naruszeniu przestrzeni powietrznej RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Informujemy, że w dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 14.09 we wschodniej części Zatoki Gdańskiej doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Maszyna wykonywała lot z obwodu królewieckiego i naruszyła naszą przestrzeń na głębokość maksymalnie 6,5 km w czasie dokładnie 1 minuty i 12 sekund. Według oficjalnego stanowiska Rosji, doszło do niefortunnej pomyłki, a po interwencji rosyjskiego nawigatora samolot natychmiast zawrócił.
Po kontakcie polskich służb ze stroną rosyjską, otrzymano potwierdzenie, że przyczyną wkroczenia w przestrzeń powietrzną RP była awaria systemu radarowego samolotu Su-24MR. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP zapewniło, że obrona powietrzna ciągle monitoruje sytuację i jest gotowa na interwencję w razie zagrożenia. Eksperci alarmują jednak, że naruszenie granicy przez bombowiec frontowy nie jest dziełem przypadku.
Wojskowy dron runął tuż obok domu jednorodzinnego. "Sprawa wyciszona"Rosja testuje NATO – prowokacja nad wodami Bałtyku
Serwis Defense News podawał, że w całym 2024 roku doszło do przechwycenia ponad 400 rosyjskich samolotów, w związku z ich naruszaniem prawa międzynarodowego i zakłócaniem porządku na przestrzeni państw członkowskich NATO. To zdaniem specjalistów w temacie obrony narodowej wyraźny sygnał, by wpadek Rosjan nie traktować pobłażliwie.
Nawet jedna minuta wystarczy, aby zdobyć informacje, które później będą przetwarzać analitycy wywiadu – mówił ekspert lotniczy Piotr Abraszek w rozmowie z Faktem.
Rosyjskie samoloty regularnie podejmują działania budzące wątpliwości i wszczynające alarm w krajach, nad którymi krążą. 7 lutego, kilka dni przed naruszeniem przestrzeni powietrznej RP, inna z rosyjskich maszyn lotniczych znalazła się w granicach kontrolowanych przez Finlandię. Ministerstwo Spraw Zewnętrznych Finlandii podjęło wówczas stanowczą reakcję i wezwało ambasadora Rosji do natychmiastowego złożenia wyjaśnień.
Jak podaje serwis Onet, do kolejnej rażącej sytuacji ze szpiegowskim rosyjskim samolotem Ił-20M doszło w poniedziałek, 17 lutego, nad wodami Bałtyku.
Samolot armii rosyjskiej znów łamie prawo międzynarodowe
W poniedziałek, 17 lutego, przechwycono rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20M. Piloci nie skierowali maszyny w przestrzeń powietrzną danego kraju, korzystając z prawa międzynarodowego do poruszania się po niebie, jednak w pewnym momencie przestali nadawać sygnał na radarze.
Ukrywając swoje położenie, samolot stał się niewidoczny dla cywilnych kontrolerów, co mogło doprowadzić do groźnej sytuacji w powietrzu. Ił-20M został przechwycony przez stacjonujące na Litwie francuskie myśliwce Rafale, które towarzyszyły mu, nadając własny sygnał docierający na ekrany cywilnych radarów wtórnych. Myśliwce sprawują ochronę nad Litwą, Łotwą i Estonią w ramach wielonarodowej misji lotnictwa NATO.
Specjalistyczny rosyjski samolot wojskowy został przechwycony nad Morzem Bałtyckim. Wprawdzie nie posiadał uzbrojenia, ale na jego pokładzie znajdowały się maszyny zdolne do prowadzenia kompleksowego rozpoznania radioelektronicznego.
Załogi tych samolotów regularnie patrolują wzdłuż granic państw NATO oraz przelatują nad zespołami okrętów Paktu Północnoatlantyckiego, usiłując wychwycić nowe emisje sygnałów i bojowe tryby pracy urządzeń radiolokacyjnych i łączności – podaje Onet.
Czytaj także: Watykan niespodziewanie wydał kolejny komunikat ws. papieża Franciszka. “Prosi o modlitwę za niego”





































