Goniec.pl
Putin

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

"Naszym celem są wojska na granicy z Polską". Polityk rosyjskiej Dumy zdradził plan Putina

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Wicemarszałek rosyjskiej Dumy, Piotr Tołstoj, opowiedział we włoskiej gazecie "La Repubblica" o prawdziwym celu Rosji w Ukrainie. Polityk, potwierdzając imperialistyczne ambicje Kremla, ogłosił, że "operacja specjalna" zakończy się, gdy wojska rosyjskie dojdą do granicy z Polską. Po raz kolejny powielone zostały także kłamliwe tezy, mówiące o denazyfikacji Ukrainy.

Wojna w Ukrainie, po ponad 70 dniach od jej rozpoczęcia, sprawia wrażenie, jakby utknęła w martwym punkcie. Zdziwiony brakiem sukcesów Rosji jest nawet sojusznik Putina Alaksandr Łukaszenka, który powoli łagodzi swój ton i zdaniem Pentagonu wcale nie ma zamiaru angażować się w walki.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki ostrzega ws. wojny w Ukrainie. "Bierzemy udział w potwornie trudnym maratonie"

CZYTAJ DALEJ

Co prawda Ukraińcy mają za sobą niekwestionowane sukcesy, takie jak odparcie ofensywy na Kijów, zatopienie krążownika "Moskwa" czy trafienie okrętu wojskowego Admirał Makrow, jednak zacięte walki wciąż toczą się o wschód Ukrainy i południowe obwody.

Analitycy, obserwujący uważnie kolejne ruchy Rosji, głosili swego czasu, że możliwy jest scenariusz, iż w wyniku braku potencjału do dokonania decydującego przełomu, Rosjanie skupią się na utworzeniu korytarza prowadzącego do Kremla i zaanektują Doniecką i Ługańską Republiki Ludowe. Najnowsza wypowiedź przedstawiciela rosyjskiej Dumy przeczy jednak tym doniesieniom.

Rosja chce zagarnąć całą Ukrainę

Wicemarszałek rosyjskiej Dumy Piotr Tołstoj, prawnuk znanego pisarza Lwa Tołstoja, udzielił wywiadu włoskiej gazecie "La Repubblica". Stwierdził w nim, że to Rosjanie zdecydują o zakończeniu "operacji specjalnej" i określił warunek, jaki musi zostać spełniony, aby było to możliwe.

- Myślę, że skończymy, gdy wojska dotrą do granicy z Polską - powiedział Tołstoj, dodając, że celem armii Putina jest denazyfikacja Ukrainy.

Jak wytłumaczył, chodzi mu o "zakaz heroizowania nazistów, takich jak Stepan Bandera czy Roman Szuchewycz".

- Widzieliście, że prawie wszyscy żołnierze ukraińskich batalionów nacjonalistycznych, którzy poddają się, mają tatuaże ze swastyką i z godłem SS. Niedopuszczalne na ziemiach, które wygrały II wojnę światową – oznajmił wzburzony.

Pieskow

Rrzecznik Kremla oskarża Polskę o "zagrażanie integralności terytorialnej Ukrainy"

CZYTAJ DALEJ

Poza tym, polityk skierował poważne groźby wobec Finlandii i Szwecji, które coraz głośniej mówią o chęci wstąpienia w struktury NATO. Stwierdził bowiem, że jeśli akces zostanie zaakceptowany, na granicach z tymi państwami zostaną rozmieszczone rosyjskie rakiety nuklearne.

Ambicje Putina mogą rozlać się na inne kraje

Zdaniem ukraińskiego kontrwywiadu, na opanowaniu Ukrainy wcale może się nie skończyć. Według doniesień Ukraińców, 9 maja Rosja ma zaatakować mołdawskie Naddniestrze, separatystyczną republikę wspieraną przez rosyjskie władze.

Region ten może okazać się kluczowym dla Rosji, która po jego opanowaniu, miałaby możliwość otwarcia drugiego frontu w wojnie z Ukrainą. Jak podał Kanał 24, będzie on znacznie angażować rezerwy ludzkie i sprzęt Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z kolei w środę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksij Daniłow, przestrzegł inne państwa przed działaniami strony rosyjskiej. Zasugerował przy tym, że kolejnym, celem Moskwy może być także Kazachstan.

Póki co władze tego azjatyckiego państwa nie widzą zagrożenia i utrzymują, że pozostają z dala od sporu, dmuchając na zimne.

Kazachstan jest neutralny i ma taki być. Od tego, by pomagać Ukrainie, są wielcy tego świata: USA, Unia Europejska, duże bogate kraje - zaznaczyła w wywiadzie dla "Interii" szefowa "Wspólnoty Kazachskiej", Bali Marzec.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News
Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News
Władimir Putin ostro o czeczeńskich żołnierzach
Dawniej Putin wskazywał, że brak demokratycznego rządu nie usprawiedliwia zbrojnej interwencji

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Radio ZET

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru

Wiadomości

Kto po Putinie? Ekspert wskazał osobę, która może przejąć władzę w Rosji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wstrząsające nagranie z granicy. Białoruscy strażnicy rzucali na drut cudzoziemców

Czytaj więcej >
powrót połączenia kolejowego

Wiadomości

Wraca kultowy pociąg "Słoneczny". Po dwóch latach przerwy podróżni łatwiej dojadą nad morze

Czytaj więcej >
Szykuje się rewolucja w emeryturach, Skarbówka odda seniorom pieniądze

Wiadomości

Luka w przepisach dotyczących bonu turystycznego. Dodatkowe 500 złotych na dziecko wciąż możliwe

Czytaj więcej >

Wiadomości

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Sondaż zaufania do polityków. Duda na czele, jest kilka niespodzianek

Czytaj więcej >