Goniec.pl
MAXIM SHIPENKOV/AFP/EAST NEWS

MAXIM SHIPENKOV/AFP/EAST NEWS

Łukaszenka jest zaskoczony, że "operacja przeciąga się w czasie". Oskarżył Ukrainę, ostrzegł Zachód

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Aleksandr Łukaszenka przyznał w wywiadzie dla agencji Associated Press, że jego zdaniem "operacja" w Ukrainie "przeciąga się w czasie". Oskarżył Ukrainę o "prowokowanie Rosji" i wykonywanie poleceń USA. Przekonywał, że Białoruś "robi wszystko, aby tej wojny nie było". Zaapelował do NATO i ostrzegał przed ewentualną "reakcją" armii rosyjskiej.

Wywiad z Aleksandrem Łukaszenką ujrzał światło dziennie tego samo dnia, gdy media obiegły informacje o nieplanowanych wcześniej ćwiczeniach wojskowych, które zorganizowano na Białorusi. Więcej o tych niepokojących ruchach pisaliśmy w tym artykule.

Zacharow

"Rzeźnik z Buczy" zgubił swój telefon na polu walki. Prawdę o jego oddziale poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Łukaszenka o wojnie w Ukrainie: "mam wrażenie, że ta operacja przeciąga się w czasie"

W trakcie 90-minotowej rozmowy w Pałacu Niepodległości w Mińsku Aleksandr Łukaszenka bronił rosyjskiej inwazji na Ukrainie, ale przyznał, że jest zaskoczony jej przebiegiem. Stwierdził, że nie spodziewał się, że trwający od 10 tygodni konflikt "będzie ciągnął się w ten sposób".

- Nie zgłębiałem się wystarczająco w ten problem, aby ocenić, czy to idzie zgodnie z planem, jak mówią Rosjanie, czy tak, jak ja to czuje - stwierdził białoruski przywódca. - Chcę jeszcze raz podkreślić: mam wrażenie, ze ta operacja przeciąga się w czasie - dodał.

Łukaszenka: Ukraina "prowokowała Rosję", a Białoruś "robi wszystko, aby tej wojny nie było"

Białoruski przywódca stwierdził, że Moskwa musiała działać, ponieważ Kijów "prowokował Rosję". Już wcześniej Aleksandr Łukaszenka wyraził poparcie dla wojny, co wywołało międzynarodową krytykę i sankcje wobec Mińska. Część rosyjskich wojsk została bowiem wysłana do Ukrainy z terytorium Białorusi, a Aleksandr Łukaszenka wyraźnie stanął po stronie swojego wieloletniego sojusznika - Władimira Putina, który wpompował miliardy w odbudowę białoruskiej gospodarki.

Mimo tego Aleksandr Łukaszenka przekonywał w rozmowie z AP, że zarówno on, jak i cała Białoruś opowiadają się za pokojem i wielokrotnie wzywał do zakończenia "wojny". Tego terminu Kreml nie używa i nazywa inwazję "specjalną operacją wojskową".

- Kategorycznie nie zgadzamy się na żadną wojnę. Robiliśmy i nadal robimy wszystko, aby tej wojny nie było - stwierdził. Dodał, że to dzięki niemu Ukraina i Rosja zasiadły do stołu negocjacyjnego.

Alaksandr Łukaszenka w wielkanocnym przemówieniu sugeruje, że w Polsce nie ma kaszy i soli

Alaksandr Łukaszenka w kazaniu chwali się dobrobytem Białorusinów. "Polacy przyjeżdżają do nas po kaszę i sól"

CZYTAJ DALEJ

Łukaszenka o użyciu broni nuklearnej: "niedopuszczalne"

Pytany o użycie broni jądrowej w Ukrainie, Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że jest to "niedopuszczalne". - To jest tuż obok nas. Nie jesteśmy za oceanem, jak USA - tłumaczył. Przyznał, że jest to nie do przyjęcia, również dlatego, że nikt nie wie, gdzie "taka broń strąci naszą planetę".

- Czy Rosja jest do tego zdolna, czy nie - to pytanie, które trzeba zadać rosyjskim przywódcom - wskazał. Aleksandr Łukaszenka nie chciał zdradzić, czy Władimir Putin planuje przeprowadzić tego typu uderzenie.

Łukaszenka ostrzega NATO. "Wojsko zareaguje"

Białoruski przywódca tłumaczył, że prezydent Rosji nie dąży do bezpośredniego konfliktu z NATO. Jego zdaniem to Zachód powinien zadbać o to, aby do takiego starcia nie doszło.

- On najprawdopodobniej nie chce globalnej konfrontacji z NATO. Wykorzystajcie to. Wykorzystajcie to i zróbcie wszystko, aby do tego nie doszło. W przeciwnym razie, nawet jeśli Putin nie będzie tego chciał, wojsko zareaguje - podkreślił.

O podsycanie konfliktu Aleksandr Łukaszenka oskarżył Waszyngton. - USA chcą wykorzystać moment, przywiązując do siebie swoich sojuszników i zanurzyć Rosję w wojnie z Ukrainą. To jest ich cel - uporządkować Rosję, a potem Chiny - przekonywał.

Poza tym stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjmuje polecenia od USA. - Dzisiaj to nie Zełenski kierują Ukrainą - bez urazy, ale taki jest mój punkt widzenia, być może się mylę - ocenił, dodając, że jeśli prezydent USA Joe Biden podejmie taką decyzję, to "wszystko skończy się w ciągu tygodnia.

W trakcie wywiadu Aleksandr Łukaszenka wspomniał także o bliskich relacjach Białorusi i Rosji. Nazwał Władimira Putina swoim "starszym bratem". Ocenił, że prezydent Rosji nie ma "bliższych i bardziej otwartych i przyjacielskich stosunków z żadnym z przywódców światowych".

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Associated Press

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kancelaria Premiera

Wiadomości

Chwila prawdy Mateusza Morawieckiego. Ma czas zaledwie do piątku, potem straci fotel premiera?

Czytaj więcej >
Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, poległ pytaniu z podstawowej wiedzy. Kompletna kompromitacja

Wiadomości

Wiceminister rolnictwa został zapytany o zboża. Janusz Kowalski zaliczył totalną kompromitację

Czytaj więcej >
Szokujące doniesienia ws. zaginionego polityka. W tle poważne oskarżenia i wątki kryminalne

Wiadomości

Zaskakujące doniesienia ws. zaginionego polityka. W tle poważne oskarżenia i wątki kryminalne

Czytaj więcej >
TikTok/jerry.krupa

Wiadomości

Ujawnił jak producenci robią w balona klientów. Niewielu zauważyło, co dzieje się z produktami

Czytaj więcej >
Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.

Wiadomości

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Czytaj więcej >
Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >