Goniec.pl
SERGEI KARPUKHIN/AFP/EAST NEWS

SERGEI KARPUKHIN/AFP/EAST NEWS

Ukraińska Prawda: Pentagon nie widzi sygnałów, aby Białoruś miała przystąpić do wojny

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Choć Białoruś wspiera politycznie Rosję, to nadal nie wysłała swoich wojsk do Ukrainy. Wypowiedź rzecznika Pentagonu w sprawie dalszych kroków, które może podjąć Mińsk cytuje serwis Ukraińska Prawda. John Kirby miał powiedzieć, że "na razie nic nie wskazuje na to, że Białoruś dołączy do wojny w Ukrainie".

Tymczasem wojna w Ukrainie trwa już 72 dni, ale zaatakowana strona ostrzega, że Rosja przygotowuje się do "groteskowej maskarady". O tym, co może wydarzyć się już 9 maja pisaliśmy w tym artykule.

Zacharow

"Rzeźnik z Buczy" zgubił swój telefon na polu walki. Prawdę o jego oddziale poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Pentagon: nie widzimy oznak, żeby wojska białoruskie miały dołączyć do wojny

Pentagon uważnie przygląda się zakulisowym działaniom podejmowanym nie tylko przez Rosję, lecz także przez Białoruś. O najnowszych ustaleniach w tej sprawie pisze portal Ukraińska Prawda.

Serwis wskazuje, że amerykański resort obrony nie dostrzega sygnałów, które miałyby świadczyć o tym, że Aleksandr Łukaszenka może podjąć decyzję o wysłaniu białoruskich żołnierzy do Ukrainy. Głos w tej sprawie miał zabrać rzecznik Pentagonu John Kirby.

- Nie widzimy żadnych oznak, żeby [wojska białoruskie - przyp. red.] planowały bezpośredni udział w wojnie na Ukrainie - miał oznajmić przedstawiciel amerykańskiego resortu w trakcie czwartkowego wystąpienia.

Łukaszenka: "mam wrażenie, że operacja przeciąga się w czasie"

Doniesienia Pentagonu w sprawie braku zaangażowania Białorusi potwierdzają słowa samego Aleksandra Łukaszenki, który w trakcie wywiadu z agencją Associated Press stwierdził, że Białoruś "kategorycznie nie zgadza się na żadną wojnę". Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie stwierdzenia białoruskiego przywódcy są prawdziwe.

W tym samej rozmowie Aleksandr Łukaszenka przyznał, że nie spodziewał się, że "operacja" będzie "ciągnęła się w ten sposób". - Mam wrażenie, ze ta operacja przeciąga się w czasie - ocenił.

Dzień przed publikacją wywiadu białoruskie wojska przeprowadziły nieplanowane wcześniej ćwiczenia wojskowe. Z ustaleń Ukraińskiej Prawy wynika, że pojazdy wojskowe zbliżały się do granicy z Ukrainą i Litwą.

Bez wsparcia sojusznika. Łukaszenka o Putinie: "starszy brat"

W połowie marca pojawiły się informacje, jakoby Władimir Putin miał oczekiwać od Aleksandra Łukaszenki, że białoruskie wojska wesprą rosyjskich żołnierzy w ataku na Ukrainę. Padła nawet data możliwego przystąpienia do wojny (11 marca). Zarówno w tym terminie, jak i żadnym innym rzekome żądanie nie zostało spełnione.

Swiatłana Cichanouska, białoruska opozycjonistka i kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich w 2020 r., wskazywała pod koniec marca, że społeczeństwo białoruskie jest przeciwko wysłaniu wojsk do Ukrainy. Na potwierdzenie tej tezy przytaczała badania, z których wynika, że zaledwie 3 proc. Białorusinów popiera przyłączenie się do wojny po stronie Rosji.

Mimo tego Białoruś i Rosja nadal zacieśnia partnerskie relacje. Aleksandr Łukaszenka wskazał, że Władimir Putin "nie ma bliższych i bardziej otwartych i przyjacielskich stosunków z żadnym z przywódców światowych" niż z nim. Podczas rozmowy z AP nazwał prezydenta Rosji swoim "starszym bratem".

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Wypadek na DK12. Autokar przewożący dzieci wbił się w naczepę TIR-a. Jechało nim 27 dzieci

Czytaj więcej >
Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

Wiadomości

Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

Czytaj więcej >

Wiadomości

Radosław Sikorski zamieścił wpis nt. wycieków na Bałtyku. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę

Czytaj więcej >
By News Oresund - 20190614 Folkemodet Bornholm Mette Frederiksen Socialdemokratiet 0285, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83849599

Wiadomości

Premier Danii zabrała głos ws. wycieku z Nord Stream. "To były celowe działania, to nie był przypadek"

Czytaj więcej >
krzys16/Pixabay

Wiadomości

Tuż przed Wszystkimi Świętymi zabraknie zniczy? Producent: "Nie warto zwlekać"

Czytaj więcej >
Krystian Maj/KPRM

Wiadomości

Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki: "Mamy do czynienia z aktem sabotażu"

Czytaj więcej >