Goniec.pl
Marian Banaś

Piotr Molecki/East News

Marian Banaś otrzymał wiadomość od CBA ws. odkrytych nieprawidłowości

26 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie reaguje na podejrzenia Najwyższej Izby Kontroli w sprawie nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Jak donosi RMF FM, Marian Banaś otrzymał odpowiedź od szefa biura na pismo, w którym NIK doniósł o wykryciu mechanizmów korupcjogennych w Funduszu Sprawiedliwości.

W związku z kontrolą NIK prezes Izby Marian Banaś wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o pilne działania naprawcze ws. funduszu. Z kolei od szefa CBA zażądał działań zmierzających do wyjaśnienia wykrytych nieprawidłowości. Ten jednak ignoruje doniesienia Banasia.

january bien

Nie żyje January Bień, były rektor Politechniki Częstochowskiej i senator

CZYTAJ DALEJ

Szef CBA ignoruje Banasia

W swojej odpowiedzi do prezesa NIK szef CBA odmówił podjęcia jakichkolwiek działań wobec resortu Zbigniewa Ziobry. Napisał, że CBA nie jest uprawnione do wypowiadania się na temat wyników działań kontrolnych NIK, dlatego też nie może odnieść się do prezentowanej przez Izbę oceny funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości.

Stanowisko CBA jest o tyle zaskakujące, że w swoim piśmie Marian Banaś podał konkretne przykłady podejrzeń nieprawidłowości wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kontrolerzy NIK w trakcie swojego postępowania mieli wykryć mechanizmy korupcjogenne, w tym pewnego rodzaju powiązania personalne między władzami organizacji pozarządowych, które korzystały ze środków z Funduszu. Chodzić ma o kilkanaście milionów złotych.

Jak stwierdzili pracownicy NIK, w instytucjach korzystających ze wsparcia natrafiono na liczne przykłady konfliktu interesów. Zarzucono także brak równego i transparentnego dostępu do finansowego wsparcia oraz uznaniowość w przyznawaniu pieniędzy.

Izba wysłała zawiadomienie do CBA jeszcze przed opublikowaniem pełnego raportu. Prezes NIK Marian Banaś powiedział wówczas, że decyzja taka jest podyktowana koniecznością jak najszybszego usunięcia wykrytych nieprawidłowości.

Ziobro odpiera zarzuty NIK

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na wcześniejsze zarzuty Mariana Banasia. Resort stwierdził, że Banaś, formułując je przed publikacją raportu, postępuje w sposób niespotykany dotąd w historii, a cała sprawa ma związek z wnioskiem do Sejmu o uchylenie immunitetu prezesowi NIK.

Tydzień temu, w reakcji na zapowiadany raport NIK Zbigniew Ziobro ogłosił zmiany w Funduszu Sprawiedliwości. W projekcie zaproponowano zwiększenie kosztów obsługi funduszu z 2,5 proc. do 7 proc. planowanych przychodów. Jak uzasadnia resort, niemal trzykrotny wzrost kosztów obsługi funduszu wynika z konieczności zmian organizacyjnych podyktowanych zaleceniami NIK.

Resort chce też odejść od podziału źródeł finansowania zadań Funduszu Sprawiedliwości. Ponadto, ministerstwo proponuje doprecyzowanie niektórych pojęć występujących w rozporządzeniu.

W rozmowie z PAP wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski podkreślił, że mimo pewnej zbieżności z wnioskami NIK powyższe zmiany - o charakterze „doprecyzowującym” i „doskonalącym” - głównie opierają się na analizie dotychczasowej praktyki stosowania rozporządzenia i dotyczą różnych aspektów funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości.

Jak dodał, prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwości rozpoczęły się na długo przed wystąpieniem pokontrolnym NIK.

Przypomnijmy, że NIK bada funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości od kilku lat i już trzykrotnie negatywnie oceniła jego działania. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na ruch Zbigniewa Ziobry po reakcji CBA.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: rmf24.pl, gazetaprawna.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >
Agata Duda w USA

Wiadomości

Nagle obca kobieta przytuliła Agatę Dudę. Pierwsza dama nie wiedziała, co się dzieje

Czytaj więcej >