Goniec.pl
drzwi kontrola

Marek BAZAK/East News

Został już tylko miesiąc do końca Narodowego Spisu Powszechnego. Można zapłacić karę

26 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021. Na udział w nim mamy czas już tylko do 30 września. Wszyscy, którzy się nie spiszą, muszą liczyć się z konsekwencjami. Główny Urząd Statystyczny skierował już blisko 80 wniosków o ukaranie odmawiających udziału w akcji.

Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa jeszcze tylko do 30 września. Jest obowiązkowy, a każdemu, kto odmówi w nim udziału, grozi grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł. Tym, którzy podadzą zaś fałszywe dane, grozi kara więzienia do lat 2.

andrzej duda2

Nieoficjalnie: Andrzej Duda zawetuje lex TVN. Miał porozumieć się z PiS-em

CZYTAJ DALEJ

GUS grozi karami za odmowę

Jak informuje GUS, w spisie powszechnym udział wzięło już ponad 18 mln osób, czyli ok. 47,4 proc. ludności Polski. Najchętniej spisujemy się przez internet (11,5 mln osób), 5,5 mln osób do 21 lipca spisali telefonicznie rachmistrzowie, zaś w wywiadach bezpośrednich ponad 0,5 mln osób.

Niecała połowa Polaków to bardzo słaby wynik, biorąc pod uwagę, że do końca spisu pozostało mało czasu. Są też tacy, którzy odmawiają rachmistrzom odpowiedzi na zadawane pytania. Niektórzy definitywnie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Każdy przypadek odmowy analizujemy i ponownie podejmujemy próbę kontaktu z tymi respondentami, aby wyjaśnić, dlaczego udział w spisie jest ważny i z czego wynika obowiązek. W większości przypadków respondenci ostatecznie realizują spis - wyjaśniła serwisowi PortalSamorządowy.pl Małgorzata Mietkowska, główny specjalista Głównego Urzędu Statystycznego.

Mietkowska ostrzegła także, że w przypadku, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. GUS skierował już ok. 80 takich wniosków.

Loterie i kampanie nie przekonują Polaków

Od kilku miesięcy w mediach i internecie prowadzona jest szeroka kampania mająca na celu promowanie spisu powszechnego. Zachętą do wzięcia udziału miała byc też loteria z cennymi nagrodami. Jak się jednak okazuje, wszystko to za mało, by zachęcić do uczestnictwa w akcji.

Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest niechęć Polaków do dzielenia się informacjami na swój temat. Ponadto, wciąż panuje wśród nas brak zaufania do instytucji państwowych. Innym ważnym powodem jest to, że wiele osób odkłada spisanie się na ostatnią chwilę. Jak informuje jednak GUS, przekonanie o tym, że mamy jeszcze czas jest mylne.

- Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz - czytamy w serwisie informacyjnym GUS.

Warto więc nie zwlekać z udziałem w akcji do 30 września i spisać się jak najszybciej przez internet lub na infolinii spisowej dzwoniąc pod numer 22 279 99 99.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: businessinsider.com.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

Czytaj więcej >