Nad Polskę nadchodzi pył saharyjski. Odczujemy to wszyscy
Już we wtorek (27.02) do Polski dotrze nietypowe zjawisko pogodowe. Będzie ono widoczne gołym okiem i część osób odczuje to na własnej skórze ze względu na reakcje alergiczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już komunikat. Na pył saharyjski trzeba się przygotować.
IMGW alarmuje, zacznie się już we wtorek
Wtorek 27 lutego przyniesie ze sobą nietypowe zjawisko na polskim niebie. Mowa nie o ekstremalnie ciepłym lutym, którzy przeczy temu, co dotychczas było standardem w zimowej prognozie pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, gdzie informuje, o nadciągającym zjawisku.
Do Polski dotrze pył znad Sahary. Powietrze wypełnione żółtawym pyłem mknie już w kierunku naszego kraju i za kilkanaście godzin zmieni to, jak wygląda niebo nad Wisłą. Niektórzy odczują to bardziej niż inni. Wyjaśniamy.
Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowoPył saharyjski dotrze do Polski
- Przygotujcie się na odwiedziny Afryki. Saharyjski pył wykupił już lot do Polski - czytamy we wpisie IMGW na Facebooku.
ZOBACZ: Pogrzeb Tomasza Komendy. Koło grobu pojawił się wyjątkowy wieniec
Do wpisu dołączono model mapy dynamicznej stworzonej przez synoptyków z Dust Regional Center w Barcelonie (Hiszpania). Na grafice widać zielono-żółte masy zbliżające się do naszego regionu. Oznacza to, że niebo może przybrać żółtawy kolor. Natomiast słońce z racji obecności pyłu saharyjskiego będzie sprawiać podczas zachodzenia za horyzont wrażenie wyjątkowo pomarańczowego i czerwonego.
Nie tylko alergicy nie będą mieli łatwo, pył saharyjski wywoła podrażnienia
Nadciągający nad Polskę pył znad Sahary będzie dla części osób prawdziwym utrapieniem. Żółty nalot pojawiający się na oknach i samochodach utrudni życie przede wszystkim alergikom. Długotrwałe wdychanie pyłu saharyjskiego może doprowadzić do podrażnienia układu oddechowego.
ZOBACZ: Kontrole abonamentu RTV. Poczta Polska ujawnia godziny
- To może powodować podrażnienie oka, nosa i gardła, łzawienie spojówek oka, zaczerwienienie, świąd, katar, chrypę, pokasływanie, odkrztuszanie - wyjaśniał alergolog dr Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z portalem ABC Zdrowie.
Źródło: IMGW, abc zdrowie