Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Pierwsza taka prognoza pogody od wielu lat
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 25.02.2024 17:34

Pierwsza taka prognoza pogody od wielu lat

mapa polska
IMGW-PIB METEO POLSKA / X.com

Notowania synoptyków nie pozostawiają żadnych wątpliwości – mijający miesiąc był wyjątkowo ciepły. Takich wskazań na termometrze w lutym nie widziano od lat. W Rzeszowie w sobotę zanotowano 14,8 st. C., niedziela jest jeszcze cieplejsza. Jak się okazuje, to nie koniec rekordowych temperatur.

Ekstremalnie wysokie temperatury w lutym

Synoptycy nie mają złudzeń, tegoroczny luty zapisze się w historii pomiarów jako miesiąc ekstremalnie ciepły. Według danych dot. 22 lutego, anomalia średniej temperatury wyniosła 5,8 st. C. Najwyższe odchylenie w górę zanotowano w Raciborzu (+7 st. C), a najniższe na Helu (+3,3 st. C). Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zauważa, że w piątek maksymalna wartość temperatury przekroczyła normę wieloletnią (1991-2020) o 9 st. C.

ZOBACZ TAKŻE: Klienci Biedronki zaskoczeni. Znaleźli to pod paletą z olejem

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

IMGW: tak wysokie temperatury zdarzają się raz na 20 lat

Mijający miesiąc jest rekordowo ciepły. IMGW podkreśla, że statystycznie w lutym powinniśmy zauważyć wskazania nieprzekraczające 10 st. C.

Jeśli spojrzeć na przeciętne warunki termiczne w połowie trzeciej dekady lutego, to w tym okresie (z wyłączeniem stacji górskich i podgórskich: Kasprowy Wierch, Śnieżka, Zakopane) powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 1,2 stopnia Celsjusza (Suwałki) do 5,5 stopnia Celsjusza (Wrocław) – przekazali synoptycy w rozmowie z „Faktem”.

Ostatnie dni potwierdziły, że mamy do czynienia z pogodową anomalią. W przypadku 29 stacji spodziewać się można temperatury przekraczającej 10 st. C. Najwyższa wartość, tj. 14 st. C, wystąpi w: Lublinie, Zamościu, Kozienicach, Wieluniu i Tarnowie. Synoptycy IMGW podkreślają, że tak wysokie temperatury są notowane przeciętnie raz na 20 lat.

Prognoza pogody na poniedziałek

W poniedziałek należy spodziewać się umiarkowanego i dużego zachmurzenia. Na wschodzie możliwe będą słabe opady deszczu, a w Tatrach deszcz ze śniegiem i śnieg. Na zachodzie i północy wystąpią miejscami mgły, ograniczające widzialność do około 200 m. Poniedziałek będzie kolejnym dniem z zaskakująco wysokimi temperaturami. Wskazania na termometrze wyniosą maksymalnie od 11°C do 16°C. Chłodniej będzie na północy kraju, tam od 6°C do 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jedynie w Sudetach porywy wyniosą do 70 km/h, a w Karpatach do 80 km/h.

Źródło: wp.pl, imgw.pl