Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wszyscy się mylili. Eksperci alarmują, co przyniesie pogoda
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.02.2024 17:38

Wszyscy się mylili. Eksperci alarmują, co przyniesie pogoda

śnieg, samochody
(zdj. ilustracyjne) Pixabay.com/qimono

Coraz bliżej zawirowania w pogodzie. Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i niemieccy synoptycy alarmują, że na horyzoncie pojawia się zimny pazur mrozów. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem ich przewidywania będą słuszne. Kiedy należy spodziewać się zimna oraz opadów śniegu?

Zapomnij o cieple, zbliża się pogodowe zawirowanie

Pogoda w ostatnich tygodniach to spore zaskoczenie. Zimowy zazwyczaj luty zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami niemieckich meteorologów odbiega od normy. Drugi miesiąc 2024 r. to prawdziwy powiew wiosny. Wszystko jednak wskazuje na to, że nadciąga drastyczna zmiana.

Eksperci zrzeszeni wokół serwisu Wetter.net oraz Deutscher Wetterdienst (renomowany publiczny ośrodek) jednoznacznie wskazują, że wraz z marcem wróci zima. Zaspy śniegu, mroźny wiatr i arktyczny chłód są praktycznie pewne. Co dokładnie wiadomo na temat zmian w pogodzie?

Mężczyzna przechodził przez jezdnię, nie żyje. Nie pomógł nawet LPR

Zimowy marzec na horyzoncie

Wiosna w lutym, zima w marcu. Obecna bomba ciepła zostanie wyparta przez zimne masy powietrza. Niemieccy meteorolodzy zapowiadają widoczną na horyzoncie “marcową zimę”. Potwierdzenie tych przewidywań jest już odczuwalne w Skandynawii.

ZOBACZ: Nie żyje uwielbiany ksiądz, wierni są zdruzgotani. Miał tylko 42 lata

Na północ od Polski temperatury drastycznie spadły. Wskazania termometrów osiągnęły nawet -30 stopni Celsjusza. Chociaż zarówno w Polsce, jak i w Niemczech i Czechach czy Słowacji temperatury nie spadną równie nisko, to nie ma wątpliwości, iż różnica temperatur w stosunku do lutego będzie odczuwalna. Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

W marcu spadnie śnieg

Białe święta… Wielkanocne? Na razie pewne jest, że pierwsze pazury zimowej aury wedrą się nad Polskę w okolicy 5 marca. Masy chłodnego powietrza będą powoli rozgaszczać się nad centralną częścią Europy. Najwięcej śniegu spadnie w marcu na południu kraju aż do centrum. Niemniej prognozowane są również odejścia od norm dotyczących opadów, wody ma być zwyczajnie mniej.

ZOBACZ: Widzowie "19.30" zaniepokojeni. Joanna Dunikowska-Paź nagle zniknęła?

- Zbyt ciepła zima ma wpływ na przyrodę. Rośliny i zwierzęta są przystosowane do zmian sezonowych, a zbyt łagodna zima może zakłócić naturalny rytm życia. Owady, które zwykle są dziesiątkowane przez niskie temperatury, mogą przetrwać w większej liczbie i potencjalnie wyrządzić szkody w rolnictwie - wyjaśniają analitycy, którzy opublikowali swoje przewidywania na łamach DasWetter.com.

Źródło: natemat.pl, daswetter.com