Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Od dziś ważne zmiany na SOR-ach. Jest nowa lista świadczeń
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 26.02.2024 16:44

Od dziś ważne zmiany na SOR-ach. Jest nowa lista świadczeń

szpital
MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News (zdj. ilustracyjne)

Od poniedziałku 26 lutego pacjenci mogą korzystać z nowej listy świadczeń dostępnych na SOR-ach, czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Zostały one podzielone na siedem kategorii. Mają przede wszystkim usprawnić działania opieki medycznej.

Ważne zmiany w szpitalach. Wchodzą w życie od dziś

Zgodnie z zarządzeniem Narodowego Funduszu Zdrowia z 1 lutego, wprowadzono nową klasyfikację usług medycznych dostępnych na SOR-ach. Nowelizacja przepisów obowiązuje od 26 lutego, a usługi podzielone są na 7 kategorii. Pełna lista dostępna jest na stronie NFZ.

Szpitala mają zapewnione m.in. finansowanie dodatkowych badań, z których skorzystać można na SOR-ach, jeśli dana placówka dysponuje odpowiednim sprzętem.

Chodzi o badania endoskopowe czy bronchoskopię. Nasz szpital ma sprzęt laryngologiczny, więc może takie świadczenia realizować - tłumaczy w rozmowie z RMF ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie doktor Radosław Rzepka.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Zmiany na SOR-ach. Usługi podzielone na 7 kategorii

Z perspektywy pacjenta procedura przyjęcia na SOR się nie zmieni. Standardowym mechanizmem będzie rejestracja i triage, czyli ocena, z jak pilnym przypadkiem zgłasza się pacjent.

ZOBACZ: Zmiany w składce zdrowotnej. Rząd ma nowe propozycje

Lista dostępnych usług medycznych została podzielona na 7 kategorii. Pierwsza, oznaczona jako "0", obejmuje jedno świadczenie - segregację medyczną w SOR-ach. 

Zmiany w świadczeniach lekarskich. 7 kategorii

Zgodnie z informacją dostępną na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia:

  • kategoria "1" obejmuje podstawowe procedury, takie jak porada lekarska, opieka pielęgniarki, leczenie farmakologiczne czy badania laboratoryjne,
  • kategoria "2" skierowana jest głównie do pacjentów wymagających badań obrazowych np. po wypadku lub kontuzji. Obejmuje ona także m.in. szycie ran, czy wykonanie zdjęć rentgenowskich,
  • kategoria "3" obejmuje procedury w sytuacjach krytycznych, jak usuwanie ciała obcego z tchawicy czy badanie tomografii komputerowej głowy,
  • kategoria "4" obejmuje badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy ultrasonografię. W tej kategorii znajdują się także m.in. przetoczenie krwi czy znieczulenie całkowite dożylnie,
  • kategoria "5" i "6" to m.in. jednodniowa hospitalizacja pacjenta na SOR, monitorowanie jego funkcji życiowych, a nawet transport lotniczy do innej placówki.

 

Źródło: NFZ/Goniec