Goniec.pl
HANDOUT/AFP/East News

HANDOUT/AFP/East News

[ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] USA uderzają w Rosję nowymi sankcjami, syreny alarmowe wyją w ukraińskich miastach

3 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

[ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Trwa wojna w Ukrainie. Alarmy przeciwlotnicze były słyszane w wielu miastach Ukrainy, m.in. Kijowie, Charkowie i Lwowie. Joe Biden zapowiedział objęcie kolejnymi sankcjami rosyjskich oligarchów. Ukraina kolejny dzień opiera się atakowi ze strony Rosji.

Relacja jest uzupełniana na bieżąco. Prosimy o odświeżanie.

14:07 Szef NATO Jens Stoltenberg: "NATO to sojusz obronny. Nie jesteśmy stroną konfliktu, nie chcemy eskalacji. NATO nie chce prowadzić wojny z Rosją".

14:03 "Atak na Zaporoską Elektrownię Atomową pokazuje, jak ważne jest, by to zakończyć, by Rosja wycofała swoje wojska" - podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO z partnerami Sojuszu.

13:59 Polskie Radio 24: Prezydentka Mołdawi Maia Sandu zapowiedziała kary dla urzędników administracji państwowej i innych osób pełniących urzędy publiczne za "rozpowszechnianie informacji nawołujących do nienawiści wobec uchodźców z Ukrainy lub krytykujących ich napływ do kraju".

13:52 Ambasada USA w Kijowie: "Atak na elektrownię jądrową jest zbrodnią wojenną. Ostrzelanie przez Putina największej elektrowni atomowej w Europie posuwa jego rządy terroru o krok dalej".

13:47 W obwodzie kijowskim od początku wojny do szpitali trafiło 578 rannych wojskowych i cywili - przekazał szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba, którego słowa cytuje agencja Interfax-Ukraina.

13:44 Prezydent Andrzej Duda ruszył w drogę na granicę polsko-ukraińską: "Chcę zobaczyć jak prowadzone są tam działania".

13:36 W Warszawie powstały do tej pory 22 obiekty miejskie, które będą dawały schronienie uchodzcom z Ukrainy. - "Niesamowite jest Wasze zaangażowanie" - podziękował mieszkańcom stolicy prezydent miasta stołecznego, Rafał Trzaskowski.

13:31 "Ukraińskie wojska przejęły inicjatywę taktyczną, a rosyjscy najeźdźcy ponoszą znaczne straty" - podkreslił na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

13:26 Komenda Stołeczna Policji zareagowała na doniesienia o zachowaniu jednej ze swoich funkcjonariuszek. Warszawska policjantka usuwała symbole poparcia dla Ukrainy z terenu rosyjskiej szkoły.

13:20 Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. 

13:16 Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim dla salon24.pl o bezpieczeństwie naszego kraju: "Jesteśmy członkami sojuszu północnoatlantyckiego, więc jesteśmy pewni, że wszelkie działania defensywne zostałyby podjęte. Nasze bezpieczeństwo w tej chwili jest na bardzo wysokim poziomie".

13:09 Cywile ewakuowani z miasta Irpin w obwodzie kijowskim. Zdjęcia opublikował na Twitterze reporter "The Kyiv Independent" Illia Ponomarenko.

13:02 Od początku wojny w Kijowie przyszło na świat 390 dzieci - 199 chłopców i 191 dziewczynek - przekazał na Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko.

12:59 Prezydent Ukrainy skomentował decyzję Rady Praw Człowieka ONZ o pilnym powołaniu niezależnej międzynarodowej komisji śledczej ws. rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że przyjął ją z "zadowoleniem". - Dowody zostaną udokumentowane do wykorzystania w sądach międzynarodowych. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani - dodał.

12:48 Polski ambasador na Ukrainie Bartosz Cichocki wciąż nie opuścił Kijowa. To jeden z ostatnich zachodnich dyplomatów dalej pozostających w stolicy Ukrainy.

12:44 Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dziś województwo podkarpackie. O godz. 13:00 głowa państwa pojawi się na spotkaniu z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, a następnie ruszy w kierunku przejścia granicznego Korczowa–Krakowiec.

12:38 Płoną budynki mieszkalne w Charkowie. Nexta opublikowała nagranie.

12:31 Rada Praw Człowieka ONZ podjęła decyzję o pilnym powołaniu niezależnej międzynarodowej komisji śledczej w wyniku agresji rosyjskiej na terenie Ukrainy.

12:29 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kolejnym przemówieniu do rodaków odniósł się do ataku Rosjan na Zaporoską Elektrownię Jądrową.

12:21 - Próby rosyjskiego natarcia bezpośrednio na miasto Mikołajów na południu Ukrainy zostały odparte - poinformował doradca prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz.

12:14 Mer Kijowa Witalij Kliczko wraz ze swoim bratem Wołodymyrem odwiedził ludzi w schronie na jednej z kijowskich stacji metra.

12:11 The Associated Press: "Ukraiński państwowy koncern jądrowy twierdzi, że 3 ukraińskich żołnierzy zginęło, a 2 zostało rannych w rosyjskim ataku na elektrownię jądrową".

12:07 Ukraińskie MSW ostrzega przed "przebierańcami" wysyłanymi przez Krym do zajętych przez rosjan miast na południu Ukrainy. - Nie zdołali znaleźć zdrajców, którzy proszą Rosjan, by dali im trochę jedzenia i za to szczęśliwie się do nich uśmiechną. Dlatego są zmuszeni przywozić tych przebierańców, którzy pokazują, że niby to są Ukraińcami i rzekomo cieszą się z przyjścia Rosjan - informuje doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

12:02 Pochodząca z Ukrainy amerykańska aktorka Mila Kunis i jej mąż Asthn Kutcher przekażą 3 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców. W 2019 roku gwiazdorskie małżeństwo spotkało się z Wołodymyrem Zełenskim i jego żoną w Nowym Jorku.

11:55 Dzałania ukraińskich służb ratunkowych przy gaszeniu pożarów na terenie obwodu mikołajowski zostały wstrzymane z powodu trwającego ostrzału.

11:52 Brytyjski minister obrony Ben Wallace po rosyjskim ataku na zaporoską elektrownię jądrową: "W najostrzejszych słowach wzywamy rosyjskiego prezydenta, by absolutnie zaprzestać ataków na takie obiekty, gdyż jest to niewiarygodnie niebezpieczne. Jest to niebezpieczne nie tylko dla Ukrainy i Rosji, ale także dla Europy. Jest to igranie z ogniem, które naprawdę wykracza poza wszystko, co ma związek z logiką lub koniecznością".

11:49 W ciągu ośmiu dni wojny na terenie Ukrainy zginęło 28 dzieci, a 64 zostały ranne - przekazała przedstawicielka prezydenta ds. praw dziecka Darja Herasymczuk, cytowana przez agencję Ukrinform.

11:37 Nexta donosi o ostrzelanym ukraińskim ambulansie w pobliżu miasta Sumy w północno-wschodniej części Ukrainy.

11:30 - Wojska rosyjskie wchodzą do Mikołajowa - poinformował mer miasta, cytowany przez agencję Reutera.

11:28 Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na antenie Radia Zet: "Trzeba liczyć się z tym, że Federacja Rosyjska [...] będzie wysyłała na teren Europy Zachodniej dywersantów, szpiegów, osoby, które mają tutaj realizować swoje zadania na korzyść Kremla, a przeciw na przykład Polsce, czy innym krajow wspierającym Ukrainę"

11:23 - Państwowe organy są przygotowana na wszelkie scenariusze. Obecnie w kraju sytuację radiacyją monitoruje ponad 70 urządzeń - dodał Młynarkiewicz na piątkowej konfercenji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

11:20 Prezes PAA: "Na terenie Ukrainy jest 15 czynnych reaktorów, obecnie 7 z nich pracuje. W zaporoskiej elektrowni pracuje jeden reaktor, pozostałe są wyłączone".

11:14 Łukasz Młynarkiewicz: "Nie ma konieczności przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem i odradzamy tego rodzaju działanie bez wyraźnych komunikatów w tej sprawie. Przyjmowanie preparatów ze stabilnym jodem może mieć szkodliwe skutki dla zdrowia i życia osoby przyjmującej".

11:10 Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz o ataku na zaporoską elekrtownię atomową: "Nie doszło do uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. Stan sytuacji radiacyjnej na terenie Polski pozostaje w normie. Nie ulegajmy dezinformacji".

11:04 W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie zajęli szkołę i zastrzelili jej dyrektora - przekazał w piątek szef władz regionu Witalij Kim.

10:58 Ukraińska reporterka "Kyiv Independent" Anastasiia Lapatina donosi, że w przejętym przez rosjan Chersoniu nadawane są obecnie rosyjskie kanały telewizyjne. - Miejscowi nigdy nie ulegną propagandzie Kremla - podkreśliła dziennikarka.

10:53 Mrożące krew w żyłach nagranie z Irpina pod Kijowem trafiło do sieci. Miasto jest w ruinie.

10:47 PAP: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przekazała, że żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony.

10:41 Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Japonii Fumio Kishidą o rosyjskim ataku na elektrownię w Zaporożu. - Oboje zgadzamy się co do wagi zagrożeń dla bezpieczeństwa globalnego. [...] Razem przeciwstawiamy się agresorowi - przekazał prezydent Ukrainy.

10:39 Ukraina zwróciła się do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża z prośbą o pilną pomoc w tworzeniu korytarzy humanitarnych.

10:33 Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowała nagranie z nocnych walk o elektrownię atomową w Energodarze w obwodzie zaporoskim.

10:28 Rozpoczęło się piątkowe posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Moraweickiego.

10:25 TVN24: Z danych ONZ wynika, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło co najmniej 16 dzieci, a ponad 100 zostało rannych.

10:21 Sekretarz stanu USA Antony Blinken pojawił się na piątkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Brukseli. - NATO nie szuka konfliktu z Rosją, ale jesteśmy gotowi, aby bronić wszystkich sojuszników i swojego terytorium przed rosyjskim atakiem - podkreślił Blinken.

10:17 Zełenski: "Wróg wprowadził na terytorium naszego kraju większość swoich wojsk [...] Ukraińskie miasta nigdy nie widziały takiej nieludzkiej brutalności, nawet podczas nazistowskiej okupacji".

10:15 Wołodymyr Zełenski: "Musimy natychmiast zamknąć niebo nad Ukrainą, bo tylko to może zagwarantować, że Rosja nie będzie atakować bombami i rakietami elektrowni atomowych".

10:11 Rosyjski biznesmen Michael Watford (Michaił Tołstoszeja) został znaleziony martwy w swojej rezydencji w Surrey w południowo-wschodniej Anglii. Oligacha dorobił się fortuny na wydobyciu ropy i gazu - donosi Nexta.

10:02 - W czwartkowym bombardowaniu Czernihowa zginęło 47 osób - 38 mężczyzn i 9 kobiet - przekazała czernihowska obwodowa administracja państwowa.

9:59 Agata Kornhauser-Duda o rodakach pomagających uciekającym przed wojną Ukraińcom: "Wszyscy Polacy zjednoczyli się ponad podziałami, by pomóc Ukraińcom. To niesamowite! Jestem tą postawą zbudowana i wzruszona".

9:53 - Warszawa zerwała umowy o współpracy z Moskwą, Groznym, Smoleńskiem, Sankt Petersburgiem i Niżnym Nowgorodem - przekazał wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

9:38 "ONZ pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby zwiększyć zdolność do udzielania wsparcia ratującego życie ludziom desperacko poszukującym ochrony i schronienia na Ukrainie i w krajach sąsiednich" - zapewnił na Twitterze Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres.

9:35 Największy samolot świata Antonow AN-225 "Mrija", stacjonujący na lotnisku Gostomel w Kijowie, został całkowicie zniszczony podczas pierwszych ataków wojsk rosyjskich.

9:28 Ruiny ostrzelanej przez rosjan szkoły w Żytomierzu

9:25 - Nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową, siły rosyjskie wkroczyły na teren siłowni i przejęły kontrolę nad jej personelem, a kierownictwo elektrowni "pracuje pod lufami karabinów" - przekazała w piątek agencja informacyjna Ukrinform.

9:22 - Zatrzymany w Przemyślu mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego - przekazało ABW na rządowej stronie.

9:16 TVP Info: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Przemyślu mężczyznę, który jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji.

9:11 Rosyjskie wojska ostrzelały szkołę w Żytomierzu. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że budynek uległ zawaleniu. Ewakuowano 5 osób, nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

9:02 Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotka się dzisiaj z ministrami NATO i partnerami sojuszu z EU oraz Finlandii i Szwecji. Rozmowa będzie dotyczyć "niesprowokowanego i nieuzasadnionego" ataku Rosji na Ukrainę i jego konsekwencji dla bezpieczeństwa w Europie.

8:58 Rosyjska Duma Państwowa zatwierdziła ustawę o karach za rozpowszechnianie "fake newsów" o działaniach armii rosyjskiej.

8:54 Brytyjski dziennik "The Times" donosi, że od początku rosyjskiej inwazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał przeżyć co najmniej trzy próby zamachu na swoje życie.

8:51 Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych: "Od wczesny godzin porannych wysoki wzrost działań dezinformacyjnych w przestrzeni polskich social media dot możliwych zagrożeń #atom #Ukraina #wojna w kontekście płynu Lugola i możliwego promieniowania".

8:44 Giełda papierów wartościowych w Moskwie pozostanie zamknięta do środy - podała agencja Interfax.

8:37 Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. "PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - przekazano w związku z atakami rosyjskimi na zaporoską elektorwnię atomową.

8:30 "Mamy ponad 600 tys. uchodźców z Ukrainy. To dane z dzisiejszej nocy. Łącznie z Ukrainy wyjechało ponad milion osób, ponad 50 proc. z nich trafiło do Polski" - przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w programie "Gość Radia ZET".

8:21 Ukraińska armia zniszczyła kolumnę rosyjskiego wojska w Buczy koło Kijowa - przekazał burmistrz miasta.

8:13 Senator USA Lindsey Graham zaapelował do Rosjan o "wyeliminowanie Władimira Putina".

8:05 Minister Mariusz Błaszczak: "Kreml sięga po okrucieństwa dlatego, że nie udał się plan szybkiego zajęcia Ukrainy i teraz zastrasza ludność cywilną. Domagamy się surowych sankcji. Robimy wszystko, żeby zatrzymać to, co robi dziś Rosja".

8:01 Z wyliczeń Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że podczas dotychczasowych działań wojennych na terenie Ukrainy armia rosyjska straciła ponad 9 tys. osób, blisko 250 czołgów oraz łącznie około 70 samolotów i śmigłowców.

7:58 "We wszystkich kierunkach wróg ma straty, zdemotywowani okupanci poddają się i porzucają sprzęt. Te trofea pomagają pokonać rosyjskich najeźdźców" - przekazał w piątkowy poranek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

7:51 Mieszkańcy Sumy i Ochtyrka na północy Ukrainy mają problemy z dostawami wody prądu i ogrzewania. "Jest bardzo trudna sytuacja humanitarna" - przekazało w piątek rano MSW Ukrainy, cytowane przez agencję Ukrinform.

7:45 Podczas bombardowania rosyjskie myśliwce zniszczyły elektrociepłownię Ochtyrka w obwodzie sumskim - przekazał szef sumskiej administracji obwodowej Dmytro Żywicki.

7:42 Teren elektrowni jądrowej w Zaporożu został zajęty przez rosyjskie wojsko - przekazała Rada Najwyższa Ukrainy.

7:40 Rosyjski czołg w pobliżu miejscowości Browary, w obwodzie kijowskim.

7:37 "Nadszedł czas, aby zachodni partnerzy wzięli odpowiedzialność za zakończenie wojny". - przekazał na Twitterze Mychajło Podoliak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jego zdaniem "Tylko zamknięte niebo gwałtownie zatrzyma eskalację".

7:33 Służby z miasta Rivne otrzymały pomoc humanitarną z Polski: "Jesteśmy serdecznie wdzięczni kolegom z sąsiedniego, przyjaznego kraju za wsparcie w trudnym dla nas czasie!"

7:25 ukraińskie Ministerstwo Obrony o rosyjskich wojskach, które kierowały się do miejscowości Browary: "Wróg ukrywa swój sprzęt wśród domów cywilów i okrada sklepy".

7:22 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabrał głos po pożarze zaporoskiej elektrowni, która w nocy z czwartku na piątek została zaatakowana przez Rosjan: "Czarnobyl to była globalna katastrofa. Rosja chce to powtórzyć".

7:18 "Jadę na granicę, na spotkanie z osobami, które od tygodnia poświęcają każdą chwilę na pomoc uchodźcom z Ukrainy" - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w programie "Gość Radia ZET".

7:10 Ostatniej doby w przestrzeni polskich socialmedia w temacie #Ukraina #wojna #Rosja odnotowano około 22.000 prób dezinformacji - podaje Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

6:53 Państwowa Agencja Atomistyki: Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie.

6:26 Jak przekazały służby ratownicze, pożar w elektrowni atomowej został ugaszony.

6:16 "To moje miasto rodzinne, to miejsce, w którym się urodziłam, dorastałam i zakochałam po raz pierwszy" - pisze ukraińska dziennikarka, pokazując tragiczne zdjęcie z ulic ostrzelanego Czernihowa.

6:14 Amerykańskie władze uspokajają chaos informacyjny wokół sytuacji zaporoskiej elektrowni.

05:36 Fatalnie wygląda sytuacja w Ochtyrce, która na skutek ciągłych bombardowań straciła elektrociepłownie. - Od pierwszego dnia wojny Ochtyrka doświadczała ciężkich ciosów od Rosjan. Dziś, w czasie bombardowania prowadzonego przez rosyjskie myśliwce, elektrociepłownia w Ochtyrce została zniszczona. Maszynownia została zbombardowana. W mieście nie ma prądu i elektryczności - poinformował Dmytro Żywicki, zarządca obwodu sumskiego.

05:16 Nie ma konieczności podejmowania ewakuacji mieszkańców Enerhodaru - oświadczył przedstawiciel lokalnych władz.

05:04 Lokalne władze informują, że do gaszenia pożaru wysłano 10 jednostek straży pożarnej (40 strażaków).

04:45 Stany Zjednoczone postawiły na nogi Zespół Reagowania na Incydenty Nuklearne, który na bieżąco monitoruję sytuację w Zaporożu. Sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdziła, że obecnie nie odnotowano wzrostu promieniowania na obszarze elektrowni atomowej ostrzelanej przez Rosjan.

04:40 Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wydarzeń, jakie mają dzisiaj miejsce w elektrowni atomowej zaatakowanej przez rosyjskie wojsko.

04:07 Przez ostatnie kilkadziesiąt minut pojawia się wiele sprzecznych sygnałów w temacie ataku na elektrownię atomową w Zaporożu. Według niektórych doniesień atak wciąż trwa i z każdą chwilą rośnie ryzyko poważnych uszkodzeń reaktorów.

03:30 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej: Strona ukraińska poinformowała, że w ataku na elektrownię atomową w Zaporożu nie ucierpiał kluczowy sprzęt. Nie odnotowano również zwiększenia poziomu promieniowania.

03:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o ataku na elektrownię atomową w Zaporożu: "Żadne państwo w historii nie strzelało do elektrowni jądrowych. Po raz pierwszy w historii ludzkości państwo terrorystyczne uciekło się do terroru nuklearnego".

02:55 Lokalne władze zapewniają, że sytuacja na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu została opanowana - zapewniono "bezpieczeństwo atomowe".

02:25 Andrey Tuz, rzecznik elektrowni atomowej w Zaporożu, informuje, że nie ma obecnie ryzyka skażenia po rosyjskim ostrzale. Strażacy mieli również uzyskać dostęp do płonącego budynku administracyjnego.

02:06 Minister energii Ukrainy również potwierdza, że służby przeciwpożarowe nie są w stanie podjąć skutecznej akcji gaśniczej.

01:48 Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy apeluję o zaprzestanie walk na terenie największej elektrowni atomowej w Europie i umożliwienie podjęcia akcji gaśniczej.

01:40 Alarm przeciwlotniczy właśnie rozległ się w Kijowie. Po kilku godzinach w stolicy Ukrainy ponownie słychać wybuchy.

01:25 Na skutek ostrzału na terenie elektrowni miało dojść do pożaru. Dyrekcja obiektu informuje, że obecnie nie jest możliwe ugaszenie pożaru, ponieważ cały czas trwa ostrzał ze strony rosyjskiej.

00:57 Trwają walki rosyjsko-ukraińskie tuż obok elektrowni atomowej w Zaporożu. Jest to największa elektrownia jądrowa w Europie.

00:42 Ministerstwo Finansów potwierdza prace nad zmianami w systemie rozliczania darowizn dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

00:30 Ukraiński Parlament informuje, że rosyjskie siły straciły wczoraj kolejne 3 myśliwce. Mowa konkretnie o Su-30SM, Su-34 i Su-25.

00:12 Bartosz Cichocki, ambasarod Polski w Kijowie, dla serwisu BuzzFeed: "Kijów jest nie do zdobycia. To się nie stanie. Jest tak silnie broniony. Na ulicach są ludzie, których nie chciałbym spotkać, gdybym był Rosjaninem".

00:05 Raporty analityczne sugerują, że Rosja blokuje wewnętrznie coraz więcej zagranicznych platform i mediów. W ciągu ostatnich kilku godzin znacznie zmniejszyła się "widoczność" m. in. Facebooka, rosyjskiej wersji BBC News, DW, czy Radia Wolna Europa.

23:50 Prezydent Zełenski przyznał dzisiaj, że codziennie rozmawia z prezydentem Andrzejem Dudą i traktuje go jako jednego z największych przyjaciół Ukrainy. Zdają się to potwierdzać relację PAD, który opublikował bardzo poruszający fragment prywatnej rozmowy głów państw.


23:35 Największa pro-Putinowska telewizja na świecie, RT Today, nie będzie już nadawała w Stanach Zjednoczonych. Spółka odpowiedzialna za produkcję treści dla kanału zamyka wszystkie swoje oddziały.

23:23 Agencja Reuters opublikowała nagranie szkód wyrządzonych przez rosyjskie wojsko w Borodziance niedaleko Kijowa. Należy zaznaczyć, że zbombardowane budynki to obiekty cywilne.


23:10 Agencja Nexta podaje, że liczba osób zatrzymanych w Rosji podczas antywojennych manifestacji przekroczyła już poziom 8 tysięcy.

23:05 Operujący z Chin Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych zamraża pożyczki dla Rosji i Białorusi.

22:59 Prowadzony przez Chiny Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) zamraża pożyczki dla Rosji i Białorusi. W oświadczeniu bank nazwał sytuację "wojną na Ukrainie", podczas gdy oficjalnie Chiny wciąż mówią o "specjalnej operacji wojskowej" opisującej działania Rosji w Ukrainie - przekazał Euromaidan Press.

22:57 CBS: Administracja prezydenta USA Joe Bidena zawiesiła deportacje do Ukrainy, Rosji i siedmiu innych państw europejskich (w tym do Polski, Węgier, Białorusi, Słowacji, Gruzji, Mołdawii i Rumunii).

22:53 Pilna przestroga dla mieszkańców Ukrainy od przedstawicieli Anonymous. " Ukraińcy, jeśli znajdziecie niewybuchy: nie dotykajcie ani nie naruszajcie, odsuńcie się na bezpieczną odległość, udokumentujcie szczegóły, które zapamiętacie, zgłoście znalezisko i opowiedzcie innym oraz zaznaczcie obszar, na jakim znaleźliście niewybuch. Nie ryzykujcie życiem z ciekawości".

22:46 Guardian pisze o polskim ambasadorze w Kijowie, Bartoszu Cichockim. "Ubrany w chinosy i koszulkę piłkarską Szachtara Donieck, Cichocki oferował swoim gościom whisky i papierosy w sali konferencyjnej ambasady, sowieckiego modernistycznego budynku… Jest jedynym ambasadorem UE, który pozostał w stolicy".

22:44 Zniszczone rosyjskie pojazdy wojskowe w okolicach Borodzianki w obwodzie kijowskim.

22:43 Kolejne sankcje na rosyjskich oligarchów ze strony Wielkiej Brytanii. Dotkną one Aliszera Usmanowa i Igora Szuwałowa. Ich aktywa zostaną zamrożone, a oni sami nie będą mogli wjeżdżać do kraju. Ponadto obywatele i firmy brytyjskie nie będą mogli dokonywać z nimi żadnych transakcji finansowych.

22:39 Decyzja o przekazaniu broni na Ukrainę byłą słuszna - przekazał kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.

22:37 Minister transportu Kanady, Omar Algabra, poinformował, że na lotnisku w Yellowknife zatrzymano prywatny samolot z Rosjanami na pokładzie.

22:33 Według mieszkańców, Izium (w okolicach Charkowa) jest celem bombardowania. Miasto utraciło łączność komórkową.

22:32 Cisza w Kijowie. Broń ma czas na odpoczynek - przekazał Ilia Ponomarenko, dziennikarz Kyiv Independent.

22:29 S&P obniżył rating kredytowy Rosji do „ССС-”. Zazwyczaj rating ten sygnalizuje, że firma lub rząd jest bardzo podatny na niekorzystne warunki gospodarcze i może nie spłacić swoich długów w najbliższej przyszłości.

22:27 Prezydent Joe Biden potwierdził, że USA rozszerzają sankcję nałożone na Rosję. Wśród oligarchów objętych sankcjami znalazł się m.in. Dmitrij Pieskow.

22:20 Trwają walki w pobliżu Chersonia. Budynki administracyjne oraz wieża telewizyjna wpadły w ręce rosyjskiego wojska. Siły ukraińskie starają się odbić obrzeża miasta.

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >