Goniec.pl > Wiadomości > [ZAPIS RELACJI] Zaczął się zmasowany atak na Kijów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.02.2022 22:42

[ZAPIS RELACJI] Zaczął się zmasowany atak na Kijów

pilne czerwone
goniec.pl

Noc przynosi bardzo niepokojące informacje z Kijowa. Stolica Ukrainy jest pod ostrzałem. Ukraińscy parlamentarzyści dostali informacje, że Rosja wykorzysta każdą broń, jaką przygotowała. Trwa najbardziej zmasowany atak na Kijów. Walka trwa też w innych częściach kraju.

Poniżej zapis relacji na żywo portalu goniec.pl NAJNOWSZE INFORMACJE ZNAJDZIESZ KLIKAJĄC TUTAJ.

22.30 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ. ZAMYKAMY NOCNĄ RELACJĘ. KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ CO DZIEJE SIĘ W NIEDZIELĘ.

7.25 Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy jest całkowicie pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w niedzielę rano mer miasta Wołodymyr Kowałenko. Z budynków zdjęto ukraińskie flagi.

7.17 Dziennikarz "The Kyiv Independent" Illia Ponomarenko podaje, że siły Rosjan spowalniają. Zbliżają się do granic operacyjnych, ich zapasy są coraz mniejsze, a logistyka jest słaba. Morale są niskie, a próba izolacji Kijowa nie powiodła się.

7.13 W Kijowie uruchomiono alarm przeciwlotniczy.

7.09 Siły rosyjskie z lekkim sprzętem wojskowym wkroczyły do Charkowa - przekazał w niedzielę rano szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

7.05 NBC, powołując się na kierownictwo systemu SWIFT podało, że globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku.

"Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych".

6.47 W Kijowie rosyjscy dywersanci zaatakowali rodzinę z trojgiem dzieci. Rodzice i córka nie żyją, dwoje dzieci jest w szpitalu - poinformował sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko.

- Miała na imię Polina. Uczyła się w czwartej klasie szkoły numer 24 w Kijowie. Dziś rano (w sobotę) na ulicy Telihy ją i jej rodziców rozstrzelała rosyjska dywersyjno-zwiadowcza grupa - czytamy. Siostra dziewczynki przebywa na oddziale intensywnej terapii.

6.11 Portal Ukraińska Prawda poinformował, że podczas walk w pobliżu lotniska w Hostomlu pod Kijowem ukraińska armia rozbiła elitarną czeczeńską jednostkę i przejęła znaczne ilości broni.

6.08 Mykola Povoroznyk, zastępca naczelnika Urzędu Miasta w Kijowie: Sytuacja w Kijowie jest spokojna, stolica jest w pełni kontrolowana przez armię Ukrainy.

Sześć osób zginęło a 55 zostało rannych w Ochtyrce w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - dodał szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki. Po rosyjskich bombardowaniach w mieście przywrócono już działanie wodociągów i dostawy prądu. Uszkodzona w kilku miejscach pozostaje sieć gazociągowa i ciepłownicza.

05.49 W pobliżu miejscowości Sumy - zginęło sześć osób - w tym kilkuletnia dziewczynka.

05.38 O północy z soboty na niedzielę Litwa, Łotwa i Estonia zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

05.30 "Na Ukrainę wyjeżdża pierwszy transport ze środkami pomocy medycznej zorganizowany przez Polską Misję Medyczną i Polski Zespół Humanitarny. Na granicę ma dotrzeć przed południem" - podało przed godziną 5 Polskie Radio.

05.13 W Wielu Ukraińskich miastach znów zawyły syreny.

05.05 Z powodu walk o lotnisko pod Wasylkowem strażacy nie mogli przystąpić do gaszenia bazy paliwowej ostrzelanej przez siły rosyjskie.

04.53 ONZ obawia się, że z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę może być nawet 5 milionów uchodźców. Ze wstępnych szacunków wynika, że do tej pory przed wojną do sąsiednich krajów uciekło 116 tysięcy obywateli Ukrainy. Z kolei 160 tysięcy schroniło się w bezpieczniejszych rejonach kraju.

04.47 ONZ podaje, że prawie 300 tysięcy ludzi opuściło swoje domy i uciekło z powodu rosyjskiej inwazji. Oprócz Polski, obywatele Ukrainy uciekali do Rumunii i Mołdawii .

04.35 Rosyjska artyleria trafiła w 10. piętrowy blok mieszkany w Charkowie. Zginęła mieszkanka, a około 80 osób zostało rannych - podają ukraińskie władze.

04.22 Nasi reporterzy w sobotę nagrali jak ludzie pomagają biednej ukraińskiej babci na polskiej granicy.

04.16 Miejscowy szpital potwierdził śmierć 6-letniego chłopca.

04.01 Młody Ukrainiec zaapelował do Polaków. Powiedział co jest najbardziej potrzebne.

03.54 W wyniku ostrzału w Kijowie zginęło sześcioletnie dziecko - podaje CNN. Kilka osób jest rannych.

03.47 Stany Zjednoczone wraz z krajami europy chcą powołać specjalny zespół do tropienia majątków rosyjskich oligarchów i spółek.

03.35 Tak wygląda teraz granica Ukraina - Polska.

03.20 Ukraińska armia podaje, że odparła potężny atak na Charków na północnym wschodzie kraju.

03.06 Są pierwsze nagrania na których widać zniszczony gazociąg.

03.01 Jak podaje ukraińska agencja prasowa UNIAN, rosyjskie oddziały wysadziły w powietrze gazociąg, który przebiega przez północny wschód Ukrainy.

02.56 Według wstępnych danych nie ma zagrożenia dla ludności "poza strefą ochronną składowiska"

02.44 Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych jednego z kijowskich przedsiębiorstw - podaje służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych. Nie wiadomoo jaka jest skala zniszczeń, bo personel przebywa w schronie z powodu zmasowanego ostrzału.

02.41 Na Lwowskim dworcu kolejowym ludzie czekają na pociągi, które za darmo kursują do Polski. Rzeczy, których nie udało się zmieścić ludzie po prostu zostawiają na peronie. Do wagonów nie są wpuszczani mężczyźni w wieku 18-60 lat.

02.33 Korespondent Reuters pokazał jak Ukraińcy zbierają amunicję w miejscu walk z wojskami rosyjskimi.

02.20 W Kijowie trwają walki. Oddziały rosyjskie atakują od zachodu. Rosjanie próbują dostać się do centrum miasta.

02.03 Były najwyższy urzędnik w Banku Centralnym Rosji: "W poniedziałek na rosyjskim rynku walutowym będzie katastrofa”.

01.54 Ukraińskie Ministerstwo Obrony podaje, że pojmani jeńcy mogą zadzwonić do domu. Rząd ukraiński uruchomił gorącą linię na którą mogą dzwonić rodziny rosyjskich żołnierzy i pytać o ich stan.

01.40 "Pali się baza paliwowa. Wróg chce nas zniszczyć" - powiedziała w internecie szefowa władz miejskich Wasylkowa. I dodała, że w ciągu dnia ostrzelano rakietami lotnisko. "ale wytrzymamy" - zapewniła.

01.34 "Przypominam, że Polska jest jednym z tych krajów, które w atakowanym z powietrza i oblężonym Kijowie ma Ambasadora i dyplomatów. I są to ludzie, którzy pozostali tam na ochotnika. Wielkie uznanie dla @B_Cichocki i @PLinUkraine . Polska nie pozostawiła Ukrainy!" - napisał Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP.

01.29 "To katastrofa ekologiczna nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy" - poinformowało przedsiębiorstwo lotnicze Antonov.

01.15 Dziennikarz śledczy Christo Grozev informuje, że do Kijowa zmierzają trzy rosyjskie konwoje czołgów - w sumie 500 pojazdów.

01.04 Rosyjskie wojsko ostrzelało gazociąg pod Charkowem.

0.55 Mogamed Tuszajew zginął w kolumnie 56 czołgów, które zostały wysadzone przez ukraińską armię.

0.50 W Odessie przygotowano, setki, o ile nie tysiące koktajli Mołotowa. Wszystko w oczekiwaniu na rosyjskie wojsko.

0.45 Do sieci trafiają kolejne nagrania płonącego składu ropy naftowej w Wasylkowie. W oddalonym o 40 kilometrów Kijowie jasno, jak w dzień.

0.43 Pojawiają się kolejne szczegóły nowych sankcji, jakie na Rosję nałożą USA, Wielka Brytania i Unia Europejska.

0.40 Wszystko wskazuje na to, że potwierdzą się doniesienia o rozkazie, jaki miał wydać dzisiaj Władimir Putin. Prezydent Rosji stwierdził, że Kijów ma zostać zdobyty "za wszelką cenę".

0.23 Burmistrz Wasilkowa potwierdziła, że w mieście pali się skład ropy naftowej.

0.19 Potężny wybuch na obrzeżach Kijowa. Prawdopodobnie Rosjanie zbombardowali magazyn ropy. Jeśli doniesienia się potwierdzą, możemy mieć do czynienia z potężna katastrofą ekologiczną.

0.16 Rosyjscy dywersanci podszywali się pod polskich dziennikarzy. Grupa została zatrzymana nieopodal Kijowa. Korzystanie przez agentów działających na rzecz Kremla z fałszywych tożsamości potwierdził mer Wasylykowa leżącego nieopodal stolicy Ukrainy. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

0.11 Pojawiają się informacje, że płonie magazyn ropy naftowej w pobliżu Wasylkowa. Nie zostały jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone.

0.07 Korespondenci CNN pokazują jak wygląda teraz widok na południowo-zachodnią część Kijowa.

0.03 Moment wybuchu pokazuje stacja CNN.

23.59 Walki trwają nie tylko w Kijowie. Nexta TV informuje o wyjątkowo silnym ostrzale w Charkowie. Nocne niebo nieustannie rozjaśnia się z powodu kolejnych wybuchów i eksplozji.

23.57 Silna eksplozja na południowy zachód od Kijowa. Informacje przekazało CNN.

23.55 Witalij Kliczko w sobotę podał, że od początku ataków na Kijów w wyniku ostrzału Rosji zginęło sześciu cywilów i 14 wojskowych. 71 osób zostało rannych. Wszystko wskazuje, że po walkach w nocy z soboty na niedzielę bilans ten może się zwiększyć.

23.54 Trwają walki o Kijów. W sieci pojawiają się kolejne nagrania dokumentujące rosyjski ostrzał.

23.47 Ukraińscy dziennikarze kontynuują swoją pracę. Programy na żywo nadawane są z podziemnych bunkrów i garaży. Wszyscy stołeczni dziennikarze łączą swoje siły.

23.46 - Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie. Więcej terminali na trasie - przekazał na Twitterze Elon Musk.

23.42 W centrum Kijowa wyłączony został prąd. Rejon od Placu Niepodległości przez Pałac Maryński (siedziba prezydenta) i Siedzibę Rady Najwyższej ma być głównym celem rosyjskich wojsk.

23.38 Kijów pogrążony jest w ciemności. Mieszkańcy i władze stolicy wyczekują rosyjskiego bombardowania. Przypomnijmy, że osoby przebywające w Kijowie poproszone zostały o wyłączenie geolokalizacji w swoich telefonach.

23.37 - Dziennikarze pracujący obecnie w Kijowie mają nie używać świateł nawet w transmisji na żywo - przekazała Clarissa Ward, korespondentka CNN.

23.35 Kijowska policja zniszczyła grupę dywersantów w okręgu darnyckim w Kijowie! Potwierdził to rzecznik ministra spraw wewnętrznych Anton Gerashchenko - przekazała na Facebooku Galina Tretyakova.

23.32 Ukraińska posłanka Galina Tretyakova przekazała, że Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły nad Kijowem dwa samoloty.

23.24 "The Kyiv Independent": mieszkańcy Kijowa muszą natychmiast udać się do najbliższych schronów. Funkcję tę pełni również stołeczne metro (zdjęcia z podziemi Kijowa znajdziesz w galerii >pod tym linkiem<).

23.19 - Odcięcie banków od SWIFT uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import - dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

23.16 Przełom w sprawie systemu SWIFT coraz bliżej. - Unia Europejska oraz jej partnerzy pracują nad tym, aby zdecydowanie zmniejszyć możliwości Putina do finansowania swojej armii. Proponuję następujące rozwiązania: aby określona liczba banków rosyjskich została usuniętych z systemu SWIFT - poinformowała Ursula von der Leyen w wieczornym wystąpieniu. Przypomnijmy, że w sobotę Niemcy zmieniły nie tylko deklaracje dotyczącą przekazania Ukrainie broni. Olaf Scholz bierze pod uwagę dyskusję na temat wykluczenia Rosji z systemu SWIFT, chociaż wcześniej opcja ta nie bryła przez Niemcy brana pod uwagę.

23.15 - Doprowadzimy do tego, żeby Putin nie mógł korzystać ze swoich finansów. Sparaliżujemy bank centralny Rosji - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. W serwisie goniec.pl w piątek informowaliśmy, że majątki prezydenta Rosji i Siergieja Ławrowa zostają zamrożone przez UE.

23.13 Ursuli von der Leyen w mocnych słowach skrytykowała prezydenta Rosji. - Putin wszedł na drogę próby zniszczenia Ukrainy, ale w rzeczywistości niszczy przyszłość również swojego własnego kraju - przekazała podczas specjalnego wystąpienia.

23.12 Informacje o spadochroniarzach zrzucanych do Kijowa zostały zdementowane.

23.11 Wystąpienie Ursuli von der Leyen. - Unia Europejska oraz jej partnerzy pracują nad tym, aby zdecydowanie zmniejszyć możliwości Putina do finansowania swojej armii. Proponuję następujące rozwiązania: aby określona liczba banków rosyjskich zostało usuniętych z systemu SWIFT - powiedziała.

23.09 Atak na Kijów. Wszystko wskazuje, że Rosjanie spróbują zdobyć miasto, wchodząc od północnego wschodu: zaatakują wtedy od strony atakowanej od samego początku walk elektrociepłowni. Dodatkowo żołnierze Władimira Putina atakują również od zachodu i południa.

23.07 Kolejny atak rosyjskich wojsk na ukraińską elektrownię. Wroga armia zaobserwowana została na południu Ukrainy w Nowej Kachowce. Żołnierze wykonujący polecenia Władimira Putina znajdują się w okolicy Kachowskiej Elektrowni Wodnej na Dnieprze. Informację tę - na podstawie zdjęć satelitarnych - potwierdził Reuters.

23.04 Wśród ukraińskich mediów, w tym w relacji reportera "The Kyiv Independent", pojawiły się nieoficjalne informacje o desancie rosyjskich spadochroniarzy. Żołnierze mają być zrzucani na teren Kijowa.

23.02 - Dostaliśmy informację, że Rosja wykorzysta każdą broń, jaką przygotowała. Właśnie tej nocy ma tę broń zastosować. To już teraz zaczyna się dziać - powiedziała przed chwilą na antenie TVN24 ukraińska parlamentarzystka, Iwanna Klimpusz.

23.01 Agencja Interfax-Ukraina: centralny dworzec kolejowy w Kijowie wyłączony z ruchu. Powodem prowadzony w pobliżu ostrzał.

22.58 Pilny apel MSW Ukrainy. Mieszkańcy mają natychmiast wyłączyć geolokalizację w swoich telefonach. Dane te mają utrudnić prowadzenie Rosjanom swoich działań militarnych.

22.56 Grecki premier przekazał, że w piątkowym ostrzale rosyjskich wojsk niedaleko Mariupola zginęło "10 niewinnych greckich cywili". Polityk wezwał do natychmiastowego wstrzymania bombardowania terenu Ukrainy.

22.53 Walki trwają również w Charkowie. Rosjanie i Ukraińcy walczą o miasto, niebo rozświetlane jest przez kolejne eksplozje.

22.51 Świadkowie relacjonują, że najmocniejszy ostrzał rosyjskiego wojska ma obecnie miejsce na zachodzie Kijowa. Również w piątek, właśnie w tej części stolicy Ukrainy, Rosja rozpoczęła swój atak. Chodzi o rejony: światoszyński i szewczenkowski.

22.48 Zagraniczny korespondent Trey Yingst pokazał nocne niebo nad Kijowem. Ponownie rozświetlone zostało one przez wybuchy.

22.46 W Kijowie rozbrzmiały syreny. Mieszkańcy ponownie informowani są o nalocie armii rosyjskiej, której celem jest stolica Ukrainy.

22.45 Media podają informacje o rosyjskim ostrzale artyleryjskim w Kijowie. Miał trafić on w dziecięcy szpital onkologiczny Ochmadyt. W wyniku tych działań zginęło jedno dziecko. Dwoje dzieci i dwoje dorosłych zostało rannych.

22.43 Pochodzący z Donbasu reporter Ilira Ponomarenko przekazał, że w Kijowie w ciągu kilku minut prognozowany jest "niezwykle ciężki rosyjski nalot".

22.39 Grupa anonymous donosi, że zhakowała nadajniki telewizyjne w Rosji.

22.30 Eksplozje w Kijowie. Wybuchy odnotowano w dzielnicach Obolon, Bucha i Gostomel. 22.25 Członkini ukraińskiego parlamentu o 22 podała: "za 30-60 minut Kijów zostanie zaatakowany w niespotykany dotąd sposób. Rosja uderzy na nas wszystkim, co ma. Celem jest główny rynek Besarabski".