Ministerstwo Edukacji opublikowało dane dot. szczepień dzieci w szkołach
Ministerstwo Edukacji i Nauki publikuje dane związane ze szczepieniami uczniów w szkołach. Choć można mówić o zainteresowaniu akcją wśród dzieci i ich rodzin, nie jest ono tak wielkie, jak potrzeby, by uzyskać zbiorową odporność potrzebną do pokonania koronawirusa.
Do 10 września współpracę z punktami szczepień nawiązało 10 626 szkół, a szczepienia przeciw koronawirusowi podawane są w 1389 placówkach oświatowych. Ponad 9 tys. dyrektorów zdecydowało o zorganizowaniu szczepień w publicznych punktach.
Mały odsetek zaszczepionych uczniów
Biorąc pod uwagę wszystkich uczniów w wieku 12-18 lat, odsetek zaszczepionych wynosi niecałe 34,5 proc. Dane z poszczególnych województw przedstawiają się podobnie jak te dotyczące ogólnej liczby ludności. Oznacza to, że największym odsetkiem zaszczepionych odznacza się woj. mazowieckie, a najmniejszym - woj. podkarpackie.
W wieku 12 lat zaszczepiło się obecnie 21,97 proc. dzieci. Dla uczniów w wieku 13 lat wskaźnik ten wynosi 27,07 proc., natomiast odsetek zaszczepionych 14-latków to 31,54 proc.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
35,18 proc. to wskaźnik 15-latków, którzy poddali się zastrzykowi przeciw COVID-19, wśród 16-latków zaszczepiło się już 40,2 proc., a wśród 17-latków - 43,14 proc.
Najwięcej zaszczepionych jest wśród 18-latków, którzy też najwcześniej otrzymali pozwolenie na szczepienie i którzy nie są uzależnieni od rodziców. Odsetek zaszczepionych wśród nich wynosi 46,47 proc.
Ogólne wnioski wskazują, że im młodsza grupa wiekowa, tym słabiej jest zaszczepiona. Wszystko może się jednak zmienić dzięki programowi szczepień w szkołach, na co liczą eksperci i lekarze.
Szczepienia istotne w walce z wirusem
Szczepienia są jedynym sposobem na pokonanie pandemii koronawirusa. Ważne, abyśmy zaszczepili się w jak największej liczbie, bo tylko wtedy wrócimy do normalnego życia. O takiej konieczności niech świadczy fakt, że niektóre szkoły, mimo tego, iż rok szkolny zaczął się niecałe dwa tygodnie temu, już przeszły na naukę zdalną. Tak stało się m.in. w Radomiu, Grudziądzu, Poznaniu i Warszawie.
Z dnia na dzień rośnie też liczba zakażeń koronawirusem. Widać, że czwarta fala zbliża się wielkimi krokami, a nasza służba zdrowia może nie być na nią przygotowana. Rząd liczył, że program szczepień będzie przebiegał sprawniej, a zachęty takie jak loteria spowodują, że chętniej będziemy się szczepić. Niestety, do tej pory w Polsce podano zaledwie 36,7 mln dawek szczepionki. W pełni zaszczepionych jest 19,1 mln mieszkańców Polski.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wszystko stało się tuż po ślubie Julii Królikowskiej. Państwo młodzi pomknęli na czerwonym świetle
Piotr Kołomycki pokazał, jakie jedzenie dostał w Pendolino. Było obrośnięte pleśnią
Program Rachonia nagle został przerwany. Widzowie ujrzeli Andrzeja Dudę składającego wieniec
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: rp.pl