Goniec.pl
minister-zdrowia-przekazal-wiesci

East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister zdrowia zapowiedział powrót obostrzeń. Rząd planuje regionalizację przepisów

24 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia przekazał, jak będzie wyglądało wprowadzanie nowych restrykcji sanitarnych na jesień. Adam Niedzielski oświadczył, że rząd zdecydował się na regionalizację obostrzeń. Kluczowymi elementami będą liczba zakażeń oraz wskaźnik zaszczepień. Według szefa resortu we wrześniu będzie coraz więcej przypadków koronawirusa.

Rozmawiając z mediami, minister zdrowia nie poinformował jeszcze, od kiedy miałyby obowiązywać nowe restrykcje sanitarne. Ze słów, jakie padły podczas konferencji zorganizowanej we wtorek 24 sierpnia, można wywnioskować, że rząd wprowadzi regionalizację obostrzeń jesienią. Wcześniej Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że „rygor zostanie zaostrzony w większości w tych województwach, które mają bardzo niski poziom zaszczepienia".

wiadomosci wpadka

W "Wiadomościach" pomylili datę wybuchu II wojny światowej. Materiał szybko zdjęto

CZYTAJ DALEJ

Minister zdrowia wyjaśnił, że strefy obostrzeń najprawdopodobniej będą „definiowane na poziomie powiatów”. Wprowadzając restrykcje sanitarne, rząd ma brać pod uwagę przede wszystkim liczbę zakażeń oraz wskaźnik zaszczepień, które odgrywają dużą rolę w transmisji wirusa.

Rozmawialiśmy o pewnych trzech założeniach, które teraz są fundamentalne - chcielibyśmy aby strefy były definiowane na poziomie powiatów. Założenie jest takie, że chcemy dokonać przeskalowania liczby zakażeń. Do tej pory było to liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego. Będziemy chcieli podnieść te progi dwukrotnie. Trzecie założenie jest takie, że będziemy brać pod uwagę wskaźnik wyszczepień – powiedział Adam Niedzielski.

Zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym, jakie jest ryzyko zakażeń oraz obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to wewnątrz województw różnice są o tyle duże, że ten poziom definiowania stref powinien zejść na poziom powiatowy – dodał.

Zdaniem ministra zdrowia liczba zakażeń zacznie rosnąć już we wrześniu

W trakcie konferencji minister zdrowia ujawnił, że spodziewa się wzrostu zakażeń już we wrześniu. Początkowo jednak według Adama Niedzielskiego liczba dziennych potwierdzonych przypadków będzie wynosiła około 300. Natomiast „później należy się spodziewać przyspieszenia wzrostu zakażeń”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Szef resortu dodał, że obecnie wariant delta odpowiada za 95 procent zakażeń koronawirusem. Zwrócił uwagę także na fakt, że we wrześniu znaczna część skończy urlopy, a dzieci wrócą do szkół i będą uczyły się w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że „wrócimy do normalnego poziomu mobilności i interakcji społecznych”.

Adam Niedzielski oświadczył, że obecnie liczba dziennych zakażeń wynosi około 200, jednak w związku z powrotem do normalnego funkcjonowania pojawi się ryzyko zwiększonej transmisji SARS-CoV-2. Dlatego minister przypomniał o tym, jak ważne są szczepienia przeciw COVID-19.

Wciąż nie ma decyzji ws. trzeciej dawki szczepionki. Adam Niedzielski powiedział, że nadal nie ma oficjalnego komunikatu Europejskiej Agencji Leków (EMA), który potwierdziłby zasadność jej stosowania. Minister czeka na stanowisko Rady Medycznej w tej kwestii, które ma pojawić się w najbliższym czasie.

Nowe dane ministra zdrowia

Z danych ministra zdrowia wynika, że we wtorek 24 sierpnia resort potwierdził 233 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Z przykrością poinformowano o śmierci ośmiu osób, które chorowały na COVID-19. Jak dotąd w Polsce SARS-CoV-2 odnotowano 2 mln 887 tyś. 37 przypadków SARS-CoV-2.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Konferencja ministra zdrowia

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >