Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura fizyka 2022. O której matura rozszerzona z fizyki?
Irmina Jach
Irmina Jach 19.04.2022 21:02

Matura fizyka 2022. O której matura rozszerzona z fizyki?

matura
East News/Piotr Molecki

Matura fizyka 2022. Matura z fizyki to jeden z najbardziej wymagających egzaminów. Decydują się na niego głównie uczniowie, którzy chcą poświęcić życie nauce i technice. Tylko świetny wynik może zagwarantować miejsce na wymarzonych politechnikach.

Co ciekawe, dobrze zdana matura z fizyki może być przepustką na wymagające kierunki medyczne. Ich absolwenci mogą m.in. obsługiwać specjalne urządzenia medyczne, obliczać dawki promieniowania w radioterapii onkologiczne i być członkami zespołów medycznych.

Matura fizyka 2022. O której matura rozszerzona z fizyki?

Matura z fizyki jest jednym z najbardziej wymagających egzaminów. Maturzysta, który chce dostać się na kierunki technologiczne lub naukowe musi zdać go niemal perfekcyjnie. Na świetnych wynikach zależy również przyszłym nauczycielom fizyki.

Absolwenci szkół średnich, którzy postanowili zdawać maturę z fizyki, sprawdzą swoje umiejętności w czwartek 19 maja. Fizykę można obecnie zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Nie jest to matura obowiązkowa. Przystępują do niej tylko maturzyści, którzy wcześniej złożyli stosowne deklaracje.

Uczniowie będą musieli zjawić się w szkole w godzinach porannych. Matura z fizyki rozpocznie się bowiem o godzinie 9:00.

Matura fizyka 2022. Co można wnieść na maturę z fizyki? Bez tego nie wpuszczą cię na salę

Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. Mogą do niej przystąpić tylko osoby pełnoletnie, które posiadają dokument potwierdzający ich wiek. Na maturę z fizyki trzeba więc zabrać ze sobą dowód osobisty. Można okazać go również w wersji mobilnej, instalując wcześniej aplikację mObywatel na telefonie komórkowym.

Matura fizyka 2022. Co trzeba mieć przy sobie?

Na maturę z fizyki - tak jak na każdy inny egzamin - trzeba wziąć ze sobą czarne długopisy. Tylko taki kolor tuszu będzie odczytywany przez system przy zaznaczaniu odpowiedzi. Nie wchodzą w grę długopisy z niebieskim wkładem i ołówki.

Na maturze z fizyki warto mieć przy sobie przezroczystą linijkę i kalkulator prosty. Może to ułatwić rozwiązanie niektórych zadań. Należy pamiętać, że niedopuszczalne są kalkulatory w telefonach komórkowych i takie, które pozwalają na rozwiązywanie skomplikowanych równań.

Na maturę można wnieść również wodę w przezroczystej butelce bez żadnych naklejek oraz chusteczki higieniczne. Wszystkie te przedmioty będą musiały znajdować się na ławce.

Na maturze rozszerzonej z fizyki szkoła pozwala korzystać również z przygotowanych przez placówkę wzorów i stałych fizykochemicznych, które znacznie ułatwiają rozwiązywanie niektórych zadań.

Tak jak na pozostałych egzaminach maturalnych, na salę nie można wnosić ze sobą sprzętów, które umożliwiają komunikację ze światem zewnętrznym - m.in. smartfonów, smartwatchów, słuchawek, tabletów i laptopów. Dzwoniący telefon może być równoznaczny z przerwaniem egzaminu dla wszystkich maturzystów. Warto zostawić go w domu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl