Goniec.pl

East News/Piotr Molecki

Matura fizyka 2022. O której matura rozszerzona z fizyki?

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Matura fizyka 2022. Matura z fizyki to jeden z najbardziej wymagających egzaminów. Decydują się na niego głównie uczniowie, którzy chcą poświęcić życie nauce i technice. Tylko świetny wynik może zagwarantować miejsce na wymarzonych politechnikach.

Co ciekawe, dobrze zdana matura z fizyki może być przepustką na wymagające kierunki medyczne. Ich absolwenci mogą m.in. obsługiwać specjalne urządzenia medyczne, obliczać dawki promieniowania w radioterapii onkologiczne i być członkami zespołów medycznych.

Matura fizyka 2022. O której matura rozszerzona z fizyki?

Matura z fizyki jest jednym z najbardziej wymagających egzaminów. Maturzysta, który chce dostać się na kierunki technologiczne lub naukowe musi zdać go niemal perfekcyjnie. Na świetnych wynikach zależy również przyszłym nauczycielom fizyki.

Absolwenci szkół średnich, którzy postanowili zdawać maturę z fizyki, sprawdzą swoje umiejętności w czwartek 19 maja. Fizykę można obecnie zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Nie jest to matura obowiązkowa. Przystępują do niej tylko maturzyści, którzy wcześniej złożyli stosowne deklaracje.

Uczniowie będą musieli zjawić się w szkole w godzinach porannych. Matura z fizyki rozpocznie się bowiem o godzinie 9:00.

Matura fizyka 2022. Co można wnieść na maturę z fizyki? Bez tego nie wpuszczą cię na salę

Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. Mogą do niej przystąpić tylko osoby pełnoletnie, które posiadają dokument potwierdzający ich wiek. Na maturę z fizyki trzeba więc zabrać ze sobą dowód osobisty. Można okazać go również w wersji mobilnej, instalując wcześniej aplikację mObywatel na telefonie komórkowym.

Matura fizyka 2022. Co trzeba mieć przy sobie?

Na maturę z fizyki - tak jak na każdy inny egzamin - trzeba wziąć ze sobą czarne długopisy. Tylko taki kolor tuszu będzie odczytywany przez system przy zaznaczaniu odpowiedzi. Nie wchodzą w grę długopisy z niebieskim wkładem i ołówki.

Na maturze z fizyki warto mieć przy sobie przezroczystą linijkę i kalkulator prosty. Może to ułatwić rozwiązanie niektórych zadań. Należy pamiętać, że niedopuszczalne są kalkulatory w telefonach komórkowych i takie, które pozwalają na rozwiązywanie skomplikowanych równań.

Na maturę można wnieść również wodę w przezroczystej butelce bez żadnych naklejek oraz chusteczki higieniczne. Wszystkie te przedmioty będą musiały znajdować się na ławce.

Na maturze rozszerzonej z fizyki szkoła pozwala korzystać również z przygotowanych przez placówkę wzorów i stałych fizykochemicznych, które znacznie ułatwiają rozwiązywanie niektórych zadań.

Tak jak na pozostałych egzaminach maturalnych, na salę nie można wnosić ze sobą sprzętów, które umożliwiają komunikację ze światem zewnętrznym - m.in. smartfonów, smartwatchów, słuchawek, tabletów i laptopów. Dzwoniący telefon może być równoznaczny z przerwaniem egzaminu dla wszystkich maturzystów. Warto zostawić go w domu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura język angielski 2022. Jak napisać maila i pocztówkę po angielsku

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]