Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Matura

Matura

Matura – co to jest? Podstawowe informacje

Matura, określana również jako „egzamin dojrzałości”, to seria egzaminów zdawanych absolwentów techników i liceów. Podejście do matury i zdanie jej nie jest niezbędne dla ukończenia szkoły średniej, jednak bez świadectwa dojrzałości nie będziemy mogli kontynuować nauki w szkole wyższej. Co więcej, przyjęcie na studia często zależy nie tylko od samego zdania matury (co jest w tym przypadku obligatoryjne), ale również od wyniku, jaki uda nam się uzyskać.

Jakie przedmioty zdaje się na maturze?

Współcześnie na maturze obowiązkowo podchodzi się do egzaminu z trzech przedmiotów. Jest to język polski, matematyka, oraz obcy język nowożytny – najczęściej jest to język angielski, ale duża popularnością cieszy się także język hiszpański i niemiecki. Należy przy tym pamiętać, że egzaminy z języka polskiego i obcego języka nowożytnego odbywają się w dwóch formach – pisemnej i ustnej.

Co więcej, każdy uczeń musi wybrać minimum jeden dodatkowy przedmiot, z którego będzie zdawał egzamin w formie rozszerzonej. Maksymalna ilość rozszerzeń na maturze to sześć – wliczając w to jedno rozszerzenie obligatoryjne.

Ile trzeba mieć procent żeby zdać maturę?

Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30% ze wszystkich podstawowych przedmiotów, to jest z matematyki, języka polskiego oraz obcego języka nowożytnego. Przedmioty na poziomie rozszerzonym – włącznie z jednym obligatoryjnym – nie są kwalifikowane do minimalnego progu 30% i uzyskany wynik nie będzie rzutował na możliwość zdania przez nas egzaminu dojrzałości. Wynik ten może jednak mieć wpływ na to, czy dostaniemy się na wymarzony kierunek studiów.

W sytuacji, w której nie udało nam się zdać jednego z egzaminów, będziemy mogli spróbować swoich sił ponownie – egzaminy poprawkowe odbywają się w sierpniu. Niemniej, jeżeli nie uda nam się zdać matury z więcej niż jednego przedmiotu podstawowego, lub inne egzaminy zostały z dowolnych przyczyn unieważnione, to kolejny termin przypadnie nam dopiero na kolejny rok.

Po co jest matura? Czy można znaleźć pracę bez matury?

Świadectwo maturalne uprawnia posiadacza do ubiegania się o przyjęcie na studia – bez matury nie będziemy mieli takiej możliwości. Dyplom wyższej uczelni z kolei zwiększa nasze szanse na zdobycie dobrze płatnej i rozwojowej pracy. 

Istnieje wiele zawodów, których z przyczyn prawnych nie można wykonywać bez posiadania wykształcenia wyższego, a więc i bez wcześniejszego zdania matury. Wielu pracodawców ponadto dalece bardziej ceni sobie wykształcenie wyższe od średniego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że standardy rynkowe zmieniają się dynamicznie, a brak matury nie pozbawia nas szans na zaistnienie na rynku pracy – o ile tylko możemy w inny sposób potwierdzić nasze kompetencje w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Pokaż więcej

strażacy
13.05.2024 14:46 Pożar w szkole. Matury przerwane, ewakuowano nauczycieli i uczniów

W poniedziałek 13 maja podczas trwania egzaminu maturalnego w liceum przy ulicy Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim wybuchł pożar. Ogień zajął dach budynku. Strażacy ewakuowali z placówki uczniów i nauczycieli, łącznie około 60 osób.

szkoła ławki
21.04.2024 15:44 Wspaniałe wieści dla uczniów. W tym roku wakacje będą dłuższe

Kwiecień to miesiąc, w którym w głowach wszystkich uczniów kiełkują już wakacyjne plany. Zmęczeni długimi miesiącami nauki i obowiązków z wielką niecierpliwością wyczekują lata. W tym roku nie mają jednak na co narzekać, gdyż kalendarz mocno im sprzyja. Jak to możliwe? Rok szkolny 2023/2024 zmierza ku końcowi i jak się okazuje, postanowił darować młodzieży ekstra trzy dni na letni wypoczynek.

matura woda święcona
17.04.2024 13:12 Nagrali uczniów na pielgrzymce przed maturą. Niewiarygodne, co zrobili z wodą święconą

Za progiem maj, a wraz z nim czas na tegoroczne matury. Absolwenci szkół średnich i techników szlifują więc swoją wiedzę, ale czasu nie spędzają jedynie z nosem w książkach. Między ostatnimi powtórkami materiału, rzesze maturzystów udają się do Częstochowy czy Lichenia w pewnym konkretnym celu. Nie jest to bynajmniej gorliwa modlitwa, ale coś, na co większość z nas nigdy by nie wpadła. W ruch idzie nawet woda święcona.

iwona hartwich posłanka radio zet logo
27.01.2024 17:15 Posłanka nie wiedziała, że wciąż jest na antenie. Potężna wpadka oburzyła internautów

Polityczka powiedziało o jedno zdanie za dużo w programie na żywo. Internauci błyskawicznie wyłapali wpadkę posłanki KO Iwony Hartwich. Wszystko wydarzyło się podczas jej wywiadu dla Radia ZET. Posłanka myślała, że nie jest już na antenie, mówiąc coś kompletnie sprzecznego z jej wcześniejszymi zapewnieniami.

studniówka
24.01.2024 18:00 Nauczyciela poniosło na studniówce. Nagranie hitem sieci

Okres balów maturalnych, który trwa obecnie to czas, który z całą pewnością wielu maturzystów zapamięta do końca życia. Na jednej ze studniówek prawdziwe zaskoczenie i żywiołową reakcję internautów wywołało zachowanie jednego z nauczycieli. Film z popisem pedagoga niesie się po sieci. - Jezu, gdzie tacy wuefisci są - komentują internauci.

Jacek Sutryk
09.06.2023 21:06 Prezydent Wrocławia podarował maturzystom długopisy ze swoim nazwiskiem. Wydał na to publiczne pieniądze

Uprzejmy gest czy promocja własnego nazwiska za publiczne pieniądze? Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk postanowił obdarować tegorocznych maturzystów długopisami. Choć koszt poniosło miasto, to nazwisko włodarza zostało umieszczone na gadżetach. Wydatek sięgnęły ok. 100 tys. zł.

Matura z matematyki
08.05.2023 15:43 Matura 2023. Mamy rozwiązania egzaminu z matematyki, nie było łatwo

W poniedziałek 8 maja maturzyści w całym kraju podchodzili do trzeciego dnia tegorocznych matur, podczas którego pisali egzamin z matematyki. O 9 rano rozpoczął się egzamin na poziomie podstawowym, a tuż po tym Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze maturalne z matematyki. My natomiast postanowiliśmy je rozwiązać we współpracy z matematykaniegryzie.pl.

arkusz maturalny
29.04.2023 11:21 Wyciek tajnych arkuszy przed maturą 2023? CKE alarmuje, w sieci zrobiło się gorąco

Na kilka dni przed maturą 2023, jak co roku, w sieci mnóstwo jest informacji o "tajnych arkuszach" oraz ujawnionych odpowiedziach na pytania. Jak potwierdza Google Trends, "przecieki" to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w internecie przed maturami. Ostrzegamy, że znalezione w sieci "przecieki" to najprawdopodobniej oszustwa…

żołnierz maturzysta matura
21.04.2023 15:57 Maturzyści mają problem. Dostają wezwania na komisje wojskową. Terminy przypadają w dniu egzaminów

Maturzyści dostają wezwanie na komisję wojskową w dniu egzaminu maturalnego. Michał z Radzynia Podlaskiego pokazał otrzymany list. Zastrzeżono w nim, że na komisji trzeba się stawić, lub pokazać dokument, który zwalnia z tego obowiązku. - Nie mam pojęcia, kto taki dokument mógłby wystawić - oświadczył maturzysta.

Studniówka
19.02.2023 18:33 Pokazał jak nauczyciele "bawią się" na studniówce. Nagranie hitem sieci

Studniówka to bez wątpienia jedna z tych imprez, którą zapamiętuje się do końca życia. W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać parkiet po stronie uczniów oraz ten po stronie grona nauczycielskiego. Różnica jest znacząca.

EN 01528740 0016
12.12.2022 20:15 Nowa Matura: Wiceminister Dariusz Piontkowski komentuje zmiany

Uczniowie czteroletnich liceów w tym roku szkolnym po raz pierwszy podchodzą do egzaminu dojrzałości. Nowa matura przeszła zmiany, zwłaszcza w kwestii zagadnień testu z języka polskiego. Jak podkreśla wiceminister Dariusz Piontkowski, nacisk na historię polskiej literatury ma na celu stworzenie wspólnego kodu kulturowego między pokoleniami.

matura
06.05.2022 14:34 Matura 2022. Arkusze z matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym

Piątek 6 maja to trzeci dzień przeprowadzania egzaminów maturalnych, w którym abiturienci przystąpili do matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Równo o godzinie 14 na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ukazały się arkusze z tegorocznymi zadaniami. Pokazujemy, z czym przyszło zmierzyć się absolwentom szkół ponadgimnazjalnych.Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, podobnie jak egzaminy z języka polskiego i matematyki, rozpoczął się punktualnie o godzinie 9. Na jego napisanie maturzyści mieli 120 minut, natomiast żeby zdać, należy uzyskać minimum 30 proc. wszystkich punktów. Wyniki znane będą 5 lipca.

matura
05.05.2022 14:33 Matura 2022. Odpowiedzi z matury z matematyki. Sprawdź, czy zdałeś i na ile punktów

W czwartek 5 maja maturzyści przystąpili do obowiązkowego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Podobnie jak wczoraj, z zadaniami zmierzyło się prawie 300 tysięcy abiturientów. Prezentujemy oficjalne arkusze opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a nasz ekspert podaje, jakie są prawidłowe odpowiedzi. Arkusze egzaminacyjne z matematyki na poziomie podstawowym uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych otworzyli o godzinie 9. To drugi z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych, do których musieli przystąpić absolwenci. Jutro z kolei zmierzą się z językiem obcym.

stock.adobe.com
04.05.2022 14:48 Matura 2022. Odpowiedzi z matury z języka polskiego. Sprawdź, czy zdałeś i na ile punktów

W środę 4 maja miał miejsce pierwszy egzamin składający się na tegoroczne matury. Do testu dojrzałości przystąpiło aż 290 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, którzy musieli się zmierzyć językiem polskim na poziomie podstawowym. Nasz ekspert, Piotr Sarmini, przedstawia, jakie są poprawne odpowiedzi wszystkich zadań.Za maturzystami już pierwszy z trzech egzaminów na poziomie podstawowym. W środę punktualnie o godzinie 9.00, tysiące osób zasiadło przed arkuszami egzaminacyjnymi, inaugurując prawdziwy "maraton dojrzałości". Co niezwykle istotne, tegoroczna matura jest przeprowadzana zgodnie z nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 roku. Mają one związek z faktem, że przez pandemię koronawirusa abiturienci przez znaczną część edukacji uczyli się zdalnie.

matura
04.05.2022 13:43 Matura 2022. Jakie są reakcje maturzystów po pierwszym egzaminie?

Pierwszy dzień egzaminów maturalnych już za nami. Dzisiaj maturzyści z całej Polski musieli zmierzyć się z językiem polskim. Jak tegoroczni maturzyści oceniają arkusz maturalny 2022 z polskiego? Był łatwy czy raczej trudny? Sprawdźcie, co o poziomie trudności egzaminu sądzą ci, którzy musieli do niego przystąpić.

EN 01475190 0016
04.05.2022 12:23 Matura 2022. Relacja maturzystów: "Pan Tadeusz" oraz "Noce i dnie" na egzaminie z j. polskiego

W środę, 4 maja rozpoczęły się tegoroczne matury, a uczniowie z całej polski o godzinie 9:00 zasiedli przed arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego. W tym roku absolwenci szkół średnich musieli wykazać się znajomością "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza lub "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej.Jak podaje Radio Zet, w tym roku do egzaminu maturalnego przystąpiło ok. 289 300 tegorocznych absolwentów szkół średnich. Maturzyści na obowiązkowym egzaminie z języka polskiego muszą napisać pracę pisemną na jeden z dwóch tematów.

Screen Twitter / PSL
04.05.2022 11:46 Matura 2022. PSL zakpiło z polityków PiS w dniu egzaminu. Przytoczono wpadki Dudy i Morawieckiego

Polskie Stronnictwo Ludowe w dniu rozpoczęcia matur w wymowny sposób zakpiło z polityków Prawa i Sprawiedliwości, wskazując na luki w ich edukacji, a przede wszystkim wpadki, które odnotowano na przestrzeni lat. Na Twitterze udostępniono wyjątkowe nagranie z nietypowym przesłaniem do wszystkich maturzystów. Tegoroczna matura rozpoczęła się w środę, 4 maja egzaminem z języka polskiego, który zainaugurował trzydniowy maraton testów dojrzałości. W związku z tym okresem, z każdej strony płyną słowa wsparcia dla tysięcy maturzystów, mających przed sobą kilka niezwykle istotnych, jak również ciężkich dni. Specjalne przesłanie postanowiło wystosować Polskie Stronnictwo Ludowe, które w humorystyczny sposób pokrzepiło ogromną liczbę osób. Na profilu na Twitterze partii udostępniono wyjątkowe nagranie uderzające w polityków Prawa i Sprawiedliwości.- Drodzy Maturzyści, powodzenia! W chwili zwątpienia odpalcie ten filmik. Oni zdali, a wy nie dacie rady? Będzie dobrze - można przeczytać w opisie do filmiku. Przedstawia on kompilacje wpadek członków PiS-u, do których doszło na przestrzeni lat. W materiale wideo znalazło się miejsce dla prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło, czy też posła Marka Suskiego.Drodzy Maturzyści, powodzenia! ✊ W chwili zwątpienia odpalcie ten filmik 👇 Oni zdali 🙈 Wy nie dacie rady? 😉 Będzie dobrze 😎#matura2022 pic.twitter.com/297f9A1qfv— 🍀 PSL (@nowePSL) May 4, 2022 Swoje wsparcie maturzystom okazał także wyżej wspomniany prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką złożył specjalne życzenia wszystkim przystępującym do egzaminu dojrzałości.- Drodzy Maturzyści! Jutro rano zaczynacie swój maraton egzaminacyjny, jedną z najważniejszych prób w życiu. Razem z Agatą życzymy Wam sił, mądrości, wiary w sukces i świetnych wyników. Niech spełnią się wasze marzenia i plany! Powodzenia! - napisał we wtorek za pośrednictwem swojego Twittera.Drodzy Maturzyści! Jutro rano zaczynacie swój maraton egzaminacyjny, jedną z najważniejszych prób w życiu. Razem z Agatą życzymy Wam sił, mądrości, wiary w sukces i świetnych wyników. Niech spełnią się wasze marzenia i plany! Powodzenia!💪👍🤞👩🏼‍🎓👨🏻‍🎓— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) May 3, 2022 Warto podkreślić, że w środę, 4 maja do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpi ponad 289 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników.Według oficjalnych danych w tym roku maturę będzie zdawało również 41 obywateli Ukrainy, a także przeszło 105 tysięcy osób, które nie zdały egzaminu wcześniej, bądź też chcą poprawić wynik z poprzednich lat.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Kontrowersyjne słowa papieża Franciszka o działaniach Putina. "Być może skłoniło go do tego szczekanie NATO pod drzwiami"Zmasowany atak na ukraińskie miasta. Rosjanie ostrzelali Lwów, eksplozje słychać na południu KijowaMatura matematyka 2022 odpowiedzi. Rozwiązania zadań maturalnychŹródło: Goniec.pl

matura
04.05.2022 11:22 Matura 2022. Seniorzy też piszą. Najstarszy tegoroczny maturzysta ma 71 lat

Dziś rozpoczęły się matury, a od godz. 9. trwa egzamin pisemny z języka polskiego. Większość osób zdaje maturę tuż po ukończeniu szkoły średniej, ale są też osoby, które podchodzą do niej znacznie później. CKE zdradziła, ile lat ma najstarszy tegoroczny maturzysta.

EN 01475190 0011
04.05.2022 11:08 Matura 2022. Na drzwiach kaliskiej szkoły pojawiły się plomby

Na drzwiach jednej z kaliskich szkół średnich pojawiły się plomby. Takie zabezpieczenie miał zalecić dyrektorom miejskich placówek wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Chodzi o ochronę maturzystów przed ewakuacją w przypadku fałszywego alarmu bombowego.W ubiegłym roku w dniu rozpoczęcia matur kilka placówek ponadgimnazjalnych w Kaliszu otrzymało maile o bombach w szkołach. O tych zdarzeniach niezwłocznie powiadomiono policję, a w większości budynków dyrekcja zarządziła ewakuację uczniów.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
04.05.2022 10:41 Matura 2022. Alarmy bombowe w kilkunastu szkołach. Służby działały na terenie dwóch województw

Środowy poranek na terenie województwa dolnośląskiego został zakłócony przez liczne zgłoszenia dotyczące podłożenia ładunków wybuchowych w kilkunastu placówkach dydaktycznych w Legnicy. Do akcji musieli wkroczyć tamtejsi policjanci, którzy wraz ze specjalną grupą pirotechniczną skontrolowali wszystkie szkoły. Jak się okazało, w każdej z nich matury odbyły się zgodnie z planem. Do niezwykłego zamieszania doszło na terenie kilkunastu średnich w województwie dolnośląskim. Aż 11 zgłoszeń dotyczyło szkół znajdujących się w Legnicy. Tamtejsza policja otrzymała anonimowe informacje odnoszące się do podłożenia ładunków wybuchowych.- Od rana do komendy miejskiej w Legnicy wpływały liczne informacje o bombach, które miały zostać podłożone w szkołach, w których miały się zacząć egzaminy maturalne. Zarówno policjanci, jak również dyrektorzy poszczególnych placówek byli przygotowani na taką ewentualność, ponieważ tego typu zgłoszenia pojawiają się co roku - podkreśliła podkom. Jagoda Ekiert z biura prasowego legnickiej policji. - Policjanci i specjaliści z grupy minersko-pirotechnicznej sprawdzili każde zgłoszenie. Warto podkreślić, że maile zostały przesłane do 11 placówek na terenie naszego miasta. Na szczęście każde zgłoszenie było fałszywe, dlatego tuż przed godziną 8 rano, maturzyści mogli w spokoju wejść na teren szkoły i przystąpić do swojego egzaminu - podkreśliła. - Choć przypuszczaliśmy, że to są fałszywe alarmy, a szkoły były zabezpieczone przed wejściem osób z zewnątrz, to każde zgłoszenie zgodnie z procedurami musiała sprawdzić specjalna policyjna grupa pirotechniczna - dodała.

Piotr Molecki/East News
04.05.2022 09:34 Andrzej Duda złożył życzenia maturzystom. Pokrzepiające słowa od prezydenta

Prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem swojego Twittera życzył wszystkim maturzystom, by ci z mądrością i wiarą w sukces podeszli do tegorocznych egzaminów. - Życzymy Wam sił, mądrości, wiary w sukces i świetnych wyników. Niech spełnią się wasze marzenia i plany! Powodzenia! - napisał polityk, przekazując wraz z Małżonką gorące życzenia tegorocznym abiturientom. Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny złożył specjalne życzenia wszystkim maturzystom, którzy przystępują do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu. Polski polityk podkreślił, że muszą do niego podejść z silną wiarą w sukces, jak również własne umiejętności oraz wiedzę. - Drodzy Maturzyści! Jutro rano zaczynacie swój maraton egzaminacyjny, jedną z najważniejszych prób w życiu. Razem z Agatą życzymy Wam sił, mądrości, wiary w sukces i świetnych wyników. Niech spełnią się wasze marzenia i plany! Powodzenia! - napisał we wtorek za pośrednictwem swojego Twittera. Drodzy Maturzyści! Jutro rano zaczynacie swój maraton egzaminacyjny, jedną z najważniejszych prób w życiu. Razem z Agatą życzymy Wam sił, mądrości, wiary w sukces i świetnych wyników. Niech spełnią się wasze marzenia i plany! Powodzenia!💪👍🤞👩🏼‍🎓👨🏻‍🎓— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) May 3, 2022 Warto podkreślić, że w środę 4 maja do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpi ponad 289 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Według oficjalnych danych w tym roku maturę będzie zdawało również 41 obywateli Ukrainy, a także przeszło 105 tysięcy osób, które nie zdały egzaminu wcześniej, bądź też chcą poprawić wynik z poprzednich lat.Jak co roku maturzystów czekają trzy obowiązkowe egzaminy - z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Każdy z nich jest prowadzony na poziomie podstawowym. Warto podkreślić, że abiturienci są zobligowani przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Matura 2022. Kiedy egzaminy?Warto nadmienić, że tegoroczna matura rozpoczęła się w środę, 4 maja. Uczniowie w całej Polsce o godzinie 9 zasiedli do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 maja, w czwartek, również o godz. 9 rozpocznie się matura podstawowa z matematyki.W piątek 6 maja przewidziany jest na egzaminy z języków nowożytnych. O godz. 9 rozpocznie się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy zdecydują się na egzamin z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego na poziomie podstawowym, zasiądą do jego pisania o godz. 14.W poniedziałek 9 maja rozpoczną się matury na poziomie rozszerzonym i potrwają do 23 maja. Z kolei egzaminy ustne dla uczniów, którzy wyrazili chęć wzięcia w nich udziału, odbędą się między 18 a 20 maja.Finalne wyniki matur zarówno z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego, zostaną przedstawione 5 lipca 2022 r. o godzinie 8.30.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Kontrowersyjne słowa papieża Franciszka o działaniach Putina. "Być może skłoniło go do tego szczekanie NATO pod drzwiami"Zmasowany atak na ukraińskie miasta. Rosjanie ostrzelali Lwów, eksplozje słychać na południu KijowaMatura matematyka 2022 odpowiedzi. Rozwiązania zadań maturalnychŹródło: Goniec.pl

Freepik
04.05.2022 08:46 "Przecieki maturalne 2022", "Mamy arkusze CKE". Eksperci ostrzegają maturzystów przed oszustami

Specjaliści ostrzegają tegorocznych maturzystów przed podejrzanymi komunikatami w sieci. Tytuły zawierające frazy: "Przecieki", "zobacz, co będzie na maturze", "mamy arkusze CKE" mogą zawierać bardzo niebezpieczną zawartość. Co roku pojawiają się one tuż przed maturą, sugerując maturzystom, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych CKE, oferując dostęp za opłatą. W związku z wysypem takich treści, eksperci biją na alarm. Każdego roku, tuż przed maturą, w sieci można znaleźć wiele niebezpiecznych treści, sugerujących, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych z baz CKE. W zdecydowanej większości są to bezczelne próby oszustwa, a przede wszystkim naciągnięcia zadających. Warto zaznaczyć, że tegoroczna matura rozpocznie się w środę 4 maja. Już o godzinie 9.00 maturzyści zasiądą do rozwiazywania pierwszego arkusza przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak można się spodziewać, tuż przed egzaminem dojrzałości w internecie można znaleźć ogrom niesprawdzonych materiałów, sugerujących, że cześć arkuszy maturalnych trafiła do sieci.

matura unieważnienie matura 2022
03.05.2022 16:25 Twoja matura może zostać unieważniona. Tłumaczymy, w jakich przypadkach

Matura 2022. Egzamin może zostać unieważniony w każdym momencie trwania, jak i już po jego zakończeniu. Co może narazić pojedynczych uczniów lub nawet całą salę na powtórkę egzaminu w czerwcu? O unieważnienie matury mogą ubiegać się również uczniowie, którzy pisali egzamin w nieregulaminowych warunkach - wówczas mogą powtórzyć go również w czerwcu, jeśli ich odwołanie zostanie przyjęte.

Matura
03.05.2022 12:53 Matura 2022. Gdzie znaleźć odpowiedzi maturalne?

Gdzie znaleźć odpowiedzi maturalne? Tuż po zakończeniu każdego z egzaminów Matury 2022 arkusze maturalne pojawią się na stronie CKE. Na Goniec.pl przedstawimy zarówno same pytania, jak i rozwiązania zadań egzaminacyjnych. 4 maja rozpoczyna się matura 2022. Uczniowie w całej Polsce przystąpią do egzaminu dojrzałości. Na naszej stronie pokażemy, jak wyglądać powinny odpowiedzi na pytania maturalne. Matura 2022. Gdzie znaleźć odpowiedzi?W środę rozpoczynają się egzaminy maturalne, które zadecydują o przyszłości wielu młodych Polaków. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, uczniowie będą musieli osiągnąć pozytywny wynik z matury podstawowej z języka polskiego, matematyki, wybranego języka nowożytnego oraz matury rozszerzonej z wybranego przedmiotu dodatkowego. W przypadku trzech pierwszych egzaminów, maturzysta musi osiągnąć wynik przynajmniej 30% poprawnie wykonanych zadań. W egzaminach rozszerzonych próg zaliczenia nie jest ściśle określony. Po godz. 14, po każdym z zakończonych egzaminów matury 2022, na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawią się arkusze maturalne. Na portalu Goniec.pl znaleźć będzie można transmisję z rozwiązywania zadań. Matura 2022. Kiedy egzaminy? Matura 2022 rozpoczyna się 4 maja. Uczniowie w całej Polsce zasiądą o godz. 9 do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 maja, w czwartek, również o godz. 9 rozpocznie się matura podstawowa z matematyki. 6 maja przewidziany jest na egzaminy z języków nowożytnych. O godz. 9 rozpocznie się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy zdecydują się na egzamin z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego na poziomie podstawowym, zasiądą do jego pisania o godz. 14. W poniedziałek 9 maja rozpoczną się matury na poziomie rozszerzonym. Potrwają do 23 maja. Egzaminy ustne dla uczniów, którzy wyrazili chęć wzięcia w nich udziału, odbędą się między 18 a 20 maja. Wyniki matur, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, przedstawione zostaną 5 lipca 2022 r. o godzinie 8.30. Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Krzysztof Rutkowski wyjawił, dlaczego nagrywano Katarzynę Cichopek. Powody zaskakują"Paragony grozy" straszą na majówce. Bosacka pokazała, ile muszą płacić turyściMatura język angielski 2022. Co trzeba umieć na maturę z angielskiego?Źródło: goniec.pl

matura
29.04.2022 10:35 Uwaga, rodzice i maturzyści. Dyrektor CKE wydał komunikat, będzie inaczej niż rok i 2 lata temu

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wydał istotny komunikat dotyczący przeprowadzania tegorocznych matur. Marcin Smolik poinformował, że podczas pisania zbliżających się egzaminów nie obowiązują już specjalne wytyczne sanitarne, do których stosować się trzeba było w 2020 i 2021 roku. Wciąż wydane są jednak pewne rekomendacje, należy też pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny.Tegoroczne matury rozpoczynają się już za niecały tydzień. W środę wszyscy abiturienci egzaminem na poziomie podstawowym z języka polskiego zainaugurują istny maraton, który potrwa do 23 maja.

wos matura 2022
28.04.2022 14:59 WOS rozszerzona matura 2022. Co trzeba umieć, żeby zdać maturę z WOS?

Jakie są wymagania na maturze rozszerzonej z WOS? To egzamin, który daje wstęp m.in. na prawo, a dobre przygotowanie do niego może zaowocować później również na studiach. Co trzeba umieć, by mieć jak najlepszy wynik?Matura z WOS, podobnie jak inne matury rozszerzone, nie jest obowiązkowy. To oznacza, że nie można go nie zdać, a liczy się każdy wynik uzyskany z egzaminu, nawet ten minimalny.

matura historia 2022 arkusze maturalne
28.04.2022 14:48 Matura rozszerzona historia 2022. Arkusze maturalne z historii z lat ubiegłych

Żeby jak najlepiej przygotować się do matury rozszerzonej z historii, warto zapoznać się dokładnie z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat. Jakie zadania pojawiały się wcześniej i czego można spodziewać się po tegorocznym egzaminie?W tym roku ostatni rocznik maturalny, który uczył się jeszcze w gimnazjach - w przyszłym roku zmienią się zasady maturalne i to ostatni raz, gdy można w pełni skorzystać z arkuszy z poprzednich lat.

matura wos 2022 arkusze maturalne
28.04.2022 14:46 Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się czy zdasz

Matura z WOS tuż tuż, a najlepiej przygotować się do niej nie tylko dzięki przypomnieniu teoretycznemu, ale również korzystając z dostępnych narzędzi. Jednym z nich są arkusze maturalne. Jak wyglądała matura rozszerzona z WOS w poprzednich latach?Od 2015 obowiązują znane nam dziś zasady maturalne, które swój żywot zakończą na tegorocznych arkuszach ze względu na to, że już za rok maturę zdawać będą pierwsi abiturienci, którzy ukończyli 4-letnie licea lub 5-letnie technika.