Goniec.pl

Pixabay/3844328

Matura język angielski 2022. Jak napisać maila i pocztówkę po angielsku

16 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym już na początku maja. To właśnie ten język obcy co roku wybiera najwięcej maturzystów, którym na powtórki pozostały ostatnie dni. Jednym z obowiązkowych zadań będzie wypowiedź pisemna, dlatego podpowiadamy, jak dobrze napisać maila i pocztówkę.

To już ostatnie chwile, by przygotować się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego. Wielu uczniów szuka w tym czasie informacji o tym, jak prawidłowo skonstruować wypowiedź pisemną, która jest jego częścią. Poniżej wyjaśniamy, jak przebrnąć przez najpopularniejsze z nich - maila i pocztówkę.

Matura 2022. Jak napisać maila po angielsku?

Pisząc e-mail, czyli list nieformalny, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze - limit słów. Nasza praca, aby miała szansę na maksymalną liczbę punktów, musi zawierać od 80 do 130 słów. Ponadto, musi być odpowiednio skonstruowana, tj. posiadać odpowiedni podział.

List powinien zaczynać się od przywitania (np. Hello, Anna!), a wstęp powinien być krótki i zwięzły. Następnie wprowadzamy temat, o którym będziemy pisać. Tworzymy zarys historii oraz opisujemy podane elementy w treści zadania. Tutaj możemy napisać jeden dłuższy lub kilka krótszych akapitów.

Zakończenie również nie może być zbyt długie. Zazwyczaj zadajemy w nim pytanie osobie, do której piszemy, oraz wyrażamy chęć rozmowy lub spotkania w przyszłości (np. How about you? I can’t wait to see you again!). Na samym końcu umieszczamy zwrot grzecznościowy i podpis. Jako że jest to list nieformalny, można stosować wyrażenia potoczne, takie jak she'll, I've been czy we'd oraz idiomy. Oczywiście, oceniający zwracają uwagę na poprawność językową, umiejętność przekazania wymaganych informacji, bogactwo słownictwa i struktur gramatycznych.

Matura 2022. Jak napisać pocztówkę po angielsku?

Pisząc pocztówkę również używamy stylu nieformalnego. Musi być ona zwięzła i krótka, ale wypełniać wszystkie zadane polecenia.

Rozpoczynamy więc, podobnie jak w mailu, od przywitania. Następnie informujemy gdzie jesteśmy i możemy napisać o tym, jaka jest pogoda, jakie atrakcje zwiedziliśmy, z kim spędzamy czas, co planujemy. Każdy nowy wątek powinniśmy zaznaczyć nowym akapitem.

Na koniec możemy zadać pytanie o plany lub samopoczucie naszego adresata i zaproponować spotkanie. Na samym dole pocztówki zamieszczamy serdeczne pozdrowienie (Lots of Love, See You soon, Best wishes) i podpis.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura matematyka 2022. Co wziąć ze sobą na egzamin? Przedmioty, bez których cię nie wpuszczą

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Mama pięcioraczków wylądowała na wózku inwalidzkim. Opublikowała przykre nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 72-latek. Zatankował, chwilę potem zmarł w samochodzie na stacji benzynowej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kolejny Polak walczący w Ukrainie. Michał Dworczyk przekazał tragiczne wieści
Czytaj więcej >

Wiadomości

GIS ostrzega klientów. Popularny produkt może być niebezpieczny, nie należy go spożywać
Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężny pożar w polskiej miejscowości, kłęby dymu widać z kilometrów. Trwa walka z żywiołem
Czytaj więcej >

Wiadomości

19-latek skonfrontował się z Donaldem Tuskiem. "To jest pana robota"
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]