Goniec.pl
Mateusz Morawiecki chce odwołania ambasadora RP w Czechach po wywiadzie na temat kopalni Turów

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mateusz Morawiecki podjął kroki ws. ambasadora RP w Czechach. Rzecznik rządu potwierdził

6 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Po niekorzystnym dla rządu wywiadzie ambasador RP w Czechach może zostać odwołany. W czwartek wieczorem Piotr Müller poinformował, że Mateusz Morawiecki podjął pierwsze kroki. - Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi - przekazał rzecznik rządu.

- To zdrada dyplomatyczna! Natychmiastowa dymisja! - stwierdziła w czwartek Anna Zalewska po słowach Mirosława Jasińskiego w "Deutsche Welle". Na decyzję Mateusza Morawieckiego nie trzeba było czekać długo.

Ambasador RP w Czechach wypowiedział się na temat sporu wokół kopalni Turów. - Bądźmy więc uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi. Przede wszystkim z dyrekcji kopalni. Potem jest dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier - powiedział dyplomata dla niemieckiego "Deutsche Welle".

tvp info

Gość ostro skrytykował Polski Ład na antenie TVP Info. Dziennikarz zdębiał

CZYTAJ DALEJ

Premier zdecydował, ambasador RP w Czechach będzie odwołany

Pokłosie głośnego wywiadu, który stronę polską stawia w złym świetle w sporze ws. Turowa zaczęło dosięgać Mirosława Jasińskiego. Piotr Müller w czwartek wieczorem ogłosił, że premier Mateusz Morawiecki podjął już pierwsze kroki.

- Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej - przekazał rzecznik rządu po godzinie 20.

Postawa Mirosława Jasińskiego ma nie licować z tym, co powinien on sobą reprezentować jako ambasador RP. - Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy - dodał Piotr Müller.

Ambasador RP w Czechach zabiera głos: nie żałuję

W wywiadzie dla DW Mirosław Jasiński wprost stwierdził, że "trzeba naprawić natychmiast" szkody, jakie wyrządzono mieszkańcom Czech w związku z działalnością kopalni Turów.

- Bo jeśli ktoś sobie kopie dół, to nie znaczy, że ludzie z sąsiedztwa mają zostać bez wody. Nie wierzę w to, żeby wielkiej kopalni nie było stać na zrobienie wodociągu dla kilkudziesięciu gospodarstw - przekonywał w rozmowie ambasador RP w Czechach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Po ogłoszeniu, że Mateusz Morawiecki rozpoczął procedurę odwołania, Mirosław Jasiński skomentował zamieszanie wokół swojego wywiadu. Ambasador nie cofnąłby swoich - niekorzystnych dla rządu - słów.

- Nie żałuję tego, co powiedziałem. Sprawę Turowa należy załatwić, bo kładzie się cieniem na naszych relacjach z Czechami - stwierdził w Mirosław Jasiński w rozmowie z portalem onet.pl. - Nie śledziłem ataków przedstawicieli PiS na mnie i nie zamierzam się do nich odnosić. To polityka. Ja mam inny punkt widzenia - dodał ambasador w odniesieniu do słów Anny Zalewskiej oskarżającej go o "zdradę".

Premier nie zadzwonił do ambasador RP w Czechach

Reprezentujący jeszcze przez jakiś czas Polskę w Czechach ambasador wyznał, że sprawa Turowa w ogóle nie powinna być załatwiana na tak wysokich szczeblach państwowych, przez najważniejszych polityków.

-  Źle się stało, że zajmują się nim premierzy, ministrowie i unijny sąd. Moje odwołanie tego nie zmieni - powiedział Mirosław Jasiński dla Onetu. - Turów powinien być załatwiony na poziomie ekspertów obu rządów - wyjaśnił ambasador RP w Czechach.

Mimo iż rzecznik rządu poinformował, że Mateusz Morawiecki zdecydował już o rozpoczęciu procedury odwołania go z funkcji ambasadora, to szef rządu nie postanowił skontaktować się z dyplomatą.

Mirosław Jasiński był ambasadorem RP w Czechach od 30 listopada 2021 r. Wcześniej dyplomata, scenarzysta oraz reżyser filmów dokumentalnych był od 2012 roku dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu. W jego zawodowej karierze znaleźć można również informację, iż od 2001 r. do 2005 r. był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze.

Make Life Harder oraz Tygodnik NIE zorganizowali konkurs na "Dzbana roku 2021"

Polacy nie mieli litości dla Kai Godek i Przemysława Czarnka. Wybrali "Dzbana Roku 2021"

Tygodnik NIE i satyryczny profil Make Life Harder pod koniec roku zorganizowali w mediach społecznościowych konkurs na "Dzbana Roku 2021". Wśród finalistów znaleźli się: Kaja Godek oraz minister edukacji Przemysław Czarnek. Lista wcześniejszych kandydatów to również czołowe nazwiska polskiej polityki i show-biznesu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ostatnie dni na skorzystanie ze zniżki abonamentu RTV

  • Gipsowe dłonie przed domem Kaczyńskiego. Niezwykła akcja warszawskiego artysty

  • Nie żyje Peter Bogdanovich, reżyser oscarowych hitów

Źródło: onet.pl, goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej. O co chodzi?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Horror w Tajlandii, policjant wszedł do przedszkola i otworzył ogień do bezbronnych dzieci. Nie żyją co najmniej 34 osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ultimatum Putina dla Łukaszenki. Rosyjski dyktator chce utopić Białoruś w swojej wojnie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Fatalny stan finansów polskich szpitali. Inflacja i koszty energii gwoździem do trumny

Czytaj więcej >
Wypadek na przejeździe

Wiadomości

Poranna tragedia na torach w Rykowisku, auto wjechało wprost pod rozpędzony pociąg. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >

Wiadomości

Senatorowi PiS odebrało mowę na pytanie o walkę rządu z inflacją. Kuriozalny wywiad hitem sieci

Czytaj więcej >