Goniec.pl
Mateusz Morawiecki

Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki dostał list od seniorów. Są zaniepokojeni rozwiązaniami Polskiego Ładu

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Wbrew temu, co mówią rządzący w Polskim Ładzie znajdują się także zapisy, które mogą nie spodobać się seniorom. Niektórzy mogą nawet stracić znaczną część gotówki. Z tego powodu środowiska reprezentujące emerytów skierowały do premiera list z apelem o wypracowanie lepszych rozwiązań.

Do jutra trwać będą konsultacje zmian podatkowych, jakie rząd zamierza wprowadzić w ramach Polskiego Ładu. Zakładają one zwolnienie świadczeń do 2500 zł z PIT oraz to, że kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. zł. Ponadto, likwidacji ulegnie odliczenie składki zdrowotnej, co oznacza, że seniorzy od przyszłego roku płaciliby 9 proc. składkę.

EN 01485600 0005

Jacek Kurski zadecydował, program Jana Pospieszalskiego na dobre znika z anteny

CZYTAJ DALEJ

Emeryci przez lata zgłaszali postulat zwolnienia emerytur z PIT, ale z najnowszych zmian wcale nie są zadowoleni. Ich środowiska twierdzą, że nie dla wszystkich okażą się one korzystne. Dlatego też Polski Związek Emerytów, Inwalidów i Rencistów wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wypunktował wady planowanej reformy podatkowej.

Składka zdrowotna od najniższych emerytur

- Podstawowe założenia – emerytura bez podatku – z pewnością wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przeważającej części emerytów. O takie rozwiązanie upominaliśmy się w imieniu seniorów od lat. (....). Jednak do Zarządu Głównego PZEiR napływają również liczne głosy osób starszych, które obawiają się, że w wyniku wdrożenia proponowanych rozwiązań ich świadczenia emerytalne nie tylko nie wzrosną, ale wręcz zmaleją – piszą przedstawiciele w liście, pod którym podpisała się m.in. szefowa związku dr Elżbieta Ostrowska.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zaniepokojenie wśród emerytów budzi zwłaszcza brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Takie rozwiązanie będzie niekorzystne dla emerytów otrzymujących świadczenie niższe od najniższych.

Osoby te nie wypracowały wymaganego stażu pracy (kobiety 20 lat, mężczyźni 15 lat) i przez to mają bardzo niskie emerytury (nierzadko kilkusetzłotowe). Obecnie grupa ta liczy 300 tys. osób i stale się powiększa. Podwyższona składka zdrowotna będzie w odczuwalny sposób zmniejszać ich i tak niskie świadczenia.

Resort finansów planuje obniżenie składki zdrowotnej i powolne dochodzenia do 9 proc., ale tylko w przypadku przedsiębiorców. W przypadku emerytów nie jest planowane zmniejszenie składki.

Polski Ład uderzy w seniorów

Przedstawiciele emerytów znajdują jeszcze inną wadę reformy. Jak czytamy w liście do premiera, tracą na niej również emeryci o wyższych emeryturach, od ok. 5000 zł. Jest to relatywnie niewielka grupa (około 10 proc. ogółu świadczeniobiorców ZUS), jednak osoby te na swoją emeryturę pracowały długie lata i zmniejszenie świadczenia odbierają jako niesprawiedliwe.

Co prawda, wprowadzona zostanie „ulga dla klasy średniej”, która ma chronić osoby z wynagrodzeniami od 6 tys. zł do 11 tys. zł przed skutkami Polskiego Ładu, ale dotyczyć ona będzie tylko pracujących na umowę o pracę. Seniorzy z wyższym uposażeniem nie będą taką ulgą objęci.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: fakt.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

gaz

Pieniądze

Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Pieniądze

Adam Niedzielski dostał podwyżkę. Portal Money.pl dotarł do szczegółowych rozliczeń

Czytaj więcej >
emeryci

Pieniądze

"Fakt": 74% emerytów w bardzo złej sytuacji materialnej

Czytaj więcej >
Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >