Goniec.pl
[II-51]

East News ARKADIUSZ ZIOLEK

Nowe przepisy w zakresie rowerów i hulajnóg elektrycznych. Straż miejska zyskała większe uprawnienia

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W poniedziałek 30 sierpnia straż miejska zyskała nowe prawa i może wystawiać mandaty osobom przemieszczającym się rowerami oraz hulajnogami elektrycznymi. Służby mogą karać użytkowników urządzeń transportu osobistego między innymi za zbyt szybką jazdę po chodniku. Pojawił się szereg nowych przepisów dotyczących hulajnóg, wśród których znalazło się ograniczenie wiekowe.

W związku z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 lipca straż miejska od dzisiaj ma prawo wystawiać mandaty osobom, które łamią nowe przepisy. Jak dotąd funkcjonariusze mogli tylko zatrzymywać użytkowników urządzeń transportu osobistego, legitymować ich i pouczać.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

W studiu TVN momentalnie zapadła cisza. Prowadzący popełnił gafę

CZYTAJ DALEJ

Obecnie strażnicy miejscy mogą wypisać mandat między innymi za przemieszczanie się rowerem lub hulajnogą elektryczną ze zbyt dużą prędkością. Oprócz tego kara grozi również za nieustępowanie pierwszeństwa pieszym. Zmiany w przepisach mają zwiększyć ich bezpieczeństwo.

Trzeba uważać na mandaty – nowe przepisy dot. hulajnóg elektrycznych

Nieznajomość prawa nie zwalnia z mandatów, dlatego lepiej zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi hulajnóg elektrycznych. Przez długi czas poruszanie się na tych urządzeniach nie było uregulowane prawnie. Resort wprowadził pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kierujący hulajnogami elektrycznymi muszą ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Niedozwolone jest kierowanie hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h; kierowanie hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu; przewożenie hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów; ciągnięcie lub holowanie hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych pojazdów; pozostawianie hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Osoby przemieszczające się na hulajnogach elektrycznych muszą korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Nie może poruszać się szybciej niż 20 km/h. Możliwe jest także korzystanie z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Dopuszcza się możliwość przemieszczania chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Konieczne wtedy jest zachowanie prędkości podobnej do prędkości pieszego i nieutrudnianie ruchu pieszym.

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych w wieku od 10 do 18 lat będą musieli posiadać kartę rowerową lub też prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie takich dokumentów posiadać nie muszą. Dzieci poniżej 10. roku życia pod żadnym pozorem nie mogą przemieszczać się takimi hulajnogami.

Za co można dostać mandat?

Warto pamiętać, że mandat można otrzymać również za przejeżdżanie hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami urządzenie musi zostać pozostawione na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu. W zeszłym roku problem porzucanych hulajnóg był nagłaśniany przez media. Urządzenia można było znaleźć na drodze, a nawet na dachach przystanków autobusowych.

Pozostawienie hulajnogi na chodniku obecnie jest możliwe tylko jeśli urządzenie zostanie ustawione jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni; zostanie ustawione równolegle do krawędzi chodnika. Należy pamiętać, że szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych musi być taka, by nie utrudniała im ruchu i nie była mniejsza niż 1,5 m. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 3

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF24

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Putin powoli traci kontrolę? Ekspertka nie ma wątpliwości, dyktator próbuje ratować swoją pozycję

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Wiadomości

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sasin starł się z Donaldem Tuskiem, poszło o Baltic Pipe. W sieci zawrzało, padły mocne oskarżenia

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Wypadek na DK12. Autokar przewożący dzieci wbił się w naczepę TIR-a. Jechało nim 27 dzieci

Czytaj więcej >
Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

Wiadomości

Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

Czytaj więcej >

Wiadomości

Radosław Sikorski zamieścił wpis nt. wycieków na Bałtyku. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę

Czytaj więcej >