Goniec.pl
Mięso z marketu

youtube.com Ballistic BBQ

Kupił mięso w markecie. Zauważył niepożądaną substancję

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Mężczyzna był pewien, że kupił w markecie dobrej jakości mięso, wkrótce okazało się jednak, że bardzo się pomylił. Gdy przyniósł zakup do domu i przyjrzał mu się z bliska, zaniepokoił go jego nietypowy wygląd produktu. Mięso wyglądało, jakby

Okazuje się, że taka praktyka jest popularna wśród producentów mięsa niemal na całym świecie. Łączą oni resztki mięsa w całość za pomocą za pomocą transglutaminazu, czyli proszku o białej barwie, który działa jak klej do mięsa.

Kawałek mięsa wyglądał, jakby był posklejany z resztek

Trombina jest białkiem, które odpowiada za krzepnięcie krwi. Substancja ta w połączeniu z fibryną może sklejać małe kawałki mięs, łącząc je niemal w niezauważalny sposób. Producenci mięsa wykorzystują ją więc, by minimalizować straty w swoich zakładach.

Transglutaminaza produkowana jest z krwi wieprzowej lub wołowej, a jej dodatek w produkcie sprawia, że mięso wygląda lepiej i apetyczniej. Zachwyceni klienci są przekonani, że kupują wysokiej jakości produkt, podczas gdy jest to np. stek posklejany z różnych fragmentów mięs.

Klej do mięsa dokładnie scala ze sobą mięso, które nie rozpada się i pozostaje zwarte nawet podczas krojenia. Przez to bardzo trudno odróżnić produkt ulepszany transglutaminazą od mięsa dobrej jakości.

Nie tylko zwykli klienci mogą mieć problem z odróżnieniem produktów, które są dobrej jakości od tych, w których zastosowano klej do mięsa. Nawet zawodowi kucharze miewają kłopoty, by prawidłowo ocenić taki produkt.

Na kanale „Ballistic BBQ” na platformie YouTube opublikowano film, w którym kucharz pokazuje, jak wygląda proces klejenia mięsa. Za pomocą substancji scala on fragmenty mięsa, które na pierwszy rzut oka tworzą apetyczny stek.

To, co powinno zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim dziurki po pękających pęcherzykach powietrza. Mogą one oznaczać, że w mięsie zachodzą liczne reakcje chemiczne, co może oznaczać, że nie jest ono najwyższej jakości.

Kucharz z Ballistic BBQ pokazał przed kamerą, jak łatwo jest wprowadzić nieświadomego klienta w błąd. Choć sklejane mięso nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, zdecydowanie nie jest tym, za co większość osób płaci w sklepie.

Wiele przedsiębiorców uważa takie praktyki za nieuczciwe wobec klientów, nie brakuje jednak i takich, którzy bez skrupułów z nich korzystają. Warto więc dokładnie przyjrzeć się produktowi, nim udamy się z nim do kasy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Mazowsze: bus zderzył się z autobusem. Nie żyje jedna osoba

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

  • Warszawa: Śmiertelny wypadek w szpitalu. Pacjent wypadł z okna

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >