Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kto następcą Andrzeja Dudy? Wyborcy PiS wskazali swojego faworyta. Jest zaskoczenie
Karol Gąsienica
Karol Gąsienica 21.05.2023 20:51

Kto następcą Andrzeja Dudy? Wyborcy PiS wskazali swojego faworyta. Jest zaskoczenie

Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Jarosław Kaczyński
Piotr Molecki/East News

Kadencja Andrzeja Dudy kończy się za dwa lata, jednak rozważania w obozie rządzącym na temat tego, kto mógłby go zastąpić, już pewnie trwają. W najnowszym sondażu Polacy wskazali, kto według nich może zostać kandydatem PiS w kolejnych wyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują, ponieważ poza podium znalazł się lider ugrupowania, Jarosław Kaczyński. 

Kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich?

Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce za dwa lata i pewne jest obecnie wyłącznie to, że nie wystartuje w nich Andrzej Duda. Jest to spowodowane konstytucyjnym zapisem stanowiącym, że jedna osoba może sprawować ten urząd maksymalnie przez dwie kadencje. Z tego powodu partia Jarosława Kaczyńskiego będzie musiała wskazać nowego kandydata.

Pracownia United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski, przeprowadziła sondaż dotyczący wyborów prezydenckich w 2025 roku. "Kto Pana/Pani zdaniem byłby najlepszym kandydatem/-tką na prezydenta obozu Zjednoczonej Prawicy w 2025 r.?" - tak brzmiało pytanie sondażowe. 

Elżbieta Witek nie ma wątpliwości, co stałoby się po powrocie PO do władzy. "Oni to zlikwidują"

Zaskakujący wynik sondażu. Jarosław Kaczyński poza podium

Według respondentów największe szanse na nominację obozu rządzącego w wyborach prezydenckich ma Mateusz Morawiecki. Obecnego premiera wskazało 21,4 proc. pytanych. W roli kandydatki PiS na urząd prezydenta Beatę Szydło widzi 8,9 proc. badanych, zaś marszałek Sejmu Elżbietę Witek 5 proc.  

Zaledwie 4,6 proc. respondentów stwierdziło, że najlepszym kandydatem PiS byłby lider partii, Jarosław Kaczyński, który startował już w wyborach prezydenckich w 2010 roku, jednak wtedy przegrał z Bronisławem Komorowskim.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, którego wskazało 3,8 proc. ankietowanych, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z poparciem 2,1 proc. respondentów oraz europoseł Joachim Brudziński, na którego postawiło 0,8 proc. badanych. Aż 53,4 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi  "nie wiem" lub "trudno powiedzieć". 

Wyborcy PiS popierają premiera

Podobnie wyniki prezentują się w grupie zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, choć ci są bardziej zdecydowani w tej kwestii od ogółu społeczeństwa. 41 proc. badanych popierających partię rządzącą, jako najlepszego kandydata na prezydenta, wskazało Mateusza Morawieckiego. W tym zestawieniu na drugim miejscu także znalazła się Beata Szydło, którą wskazało 19 proc. pytanych wyborców PiS.

10 proc. respondentów popierających rząd wskazało Elżbietę Witek, a 7 proc. Jarosława Kaczyńskiego. Według 2 proc. pytanych wyborców PiS szansę na nominację w wyborach prezydenckich mają Joachim Brudziński oraz Mariusz Błaszczak. Lidera Suwerennej Polski w tej grupie wskazało jedynie 1 proc. ankietowanych. 18 proc. wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego nie potrafiło wskazać żadnego kandydata.


Źródło: Wp.pl