Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rząd zamroził cen gazu na 2023 r. KPRM opublikowała komunikat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.11.2022 08:37

Rząd zamroził cen gazu na 2023 r. KPRM opublikowała komunikat

Rząd zamroził ceny gazu na 2023 r., Mateusz Morawiecki nie krył zadowolenia
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ceny gazu zamrożone przez rząd. W 2023 r. utrzymana zostanie tegoroczna stawka za paliwa gazowe. Wynosi ona około 200 zł/MWh. Co więcej, rząd zdecydował, iż zamrożona ma zostać również wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. - Kontynuujemy działania osłonowe dla gospodarstw domowych, wspólnot, spółdzielni czy podmiotów wrażliwych - zapewnia minister Anna Moskwa.

Rząd zamroził ceny gazu na 2023 r. W piątek 25 listopada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała komunikat o przyjęciu projektu ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r.

Decyzja o zamrożeniu cen gazu na poziomie z 2022 r. jest bezpośrednio związana z wojną w Ukrainie. Projekt ustawy trafił już do izby wyższej parlamentu.

Rząd zamroził ceny gazu, jest oficjalny komunikat

Ceny gazu w 2023 r. nie wzrosną i zostaną utrzymane na poziomie ok. 200 zł/MWh. KPRM potwierdziła, że Mateusz Morawiecki i jego ministrowie przyjęli projekt ustawy wprowadzającej maksymalną cenę za paliwa gazowe.

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska - czytamy w piątkowym komunikacie KPRM.

Kto skorzysta na zamrożeniu cen gazu, wprowadzeniu ceny maksymalnej oraz zamrożeniu wysokości stawek opłat dystrybucyjnych? Rząd PiS ma nadzieję, że jak najwięcej osób, jednak wytyczne są jasne.

Cena gazu w 2023 r. nie wzrośnie. Kto skorzysta?

Na preferencyjnych warunkach dotyczących cen gazu skorzystają wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Mowa przede wszystkim gospodarstwach domowych, spółdzielniach oraz wspólnotach mieszkaniowych i innych podmiotach świadczących kluczowe dla społeczeństwa usługi.

Więcej za gaz mają nie płacić szkoły, uczelnie, przychodnie lekarskie, jednostki pomocy społecznej, czy żłobki, organizacje pozarządowe, a nawet kościoły. Sukcesem nie omieszkała pochwalić się minister Anna Moskwa.

- W przyszłym roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz - ok. 200 zł netto/MWh. Najbardziej wrażliwym przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT - czytamy na Twitterze minister klimatu i środowiska.

Polacy płacą więcej przez Rosję

W dokumencie przyjętym w piątek przez rząd jasno wskazano, kto jest odpowiedzialny za lawinowy skok ceny gazu. Mateusz Morawiecki i jego ministrowie wprost oskarżają o to Rosję, która rozpoczęła w lutym wojnę w Ukrainie.

Rząd wyjaśnił, że Władimir Putin spowodował zaburzenia na europejskim rynku gazu ziemnego, a to zaowocowało niespotykanymi dotychczas cenami. Skromna władza w Warszawie podkreśliła jednak, że bohatersko roztoczyła parasol ochronny nad rodakami.

- Prowadzona przez Polskę polityka - oparta na rozbudowywanych połączeniach gazowych, budowie Baltic Pipe oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów - pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym. Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego - czytamy w komunikacie KPRM z piątku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, goniec.pl

Tagi: Rząd gaz