Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rząd zamroził cen gazu na 2023 r. KPRM opublikowała komunikat

26 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ceny gazu zamrożone przez rząd. W 2023 r. utrzymana zostanie tegoroczna stawka za paliwa gazowe. Wynosi ona około 200 zł/MWh. Co więcej, rząd zdecydował, iż zamrożona ma zostać również wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. - Kontynuujemy działania osłonowe dla gospodarstw domowych, wspólnot, spółdzielni czy podmiotów wrażliwych - zapewnia minister Anna Moskwa.

Rząd zamroził ceny gazu na 2023 r. W piątek 25 listopada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała komunikat o przyjęciu projektu ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r.

Decyzja o zamrożeniu cen gazu na poziomie z 2022 r. jest bezpośrednio związana z wojną w Ukrainie. Projekt ustawy trafił już do izby wyższej parlamentu.

Rząd zamroził ceny gazu, jest oficjalny komunikat

Ceny gazu w 2023 r. nie wzrosną i zostaną utrzymane na poziomie ok. 200 zł/MWh. KPRM potwierdziła, że Mateusz Morawiecki i jego ministrowie przyjęli projekt ustawy wprowadzającej maksymalną cenę za paliwa gazowe.

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska - czytamy w piątkowym komunikacie KPRM.

Kto skorzysta na zamrożeniu cen gazu, wprowadzeniu ceny maksymalnej oraz zamrożeniu wysokości stawek opłat dystrybucyjnych? Rząd PiS ma nadzieję, że jak najwięcej osób, jednak wytyczne są jasne.

Cena gazu w 2023 r. nie wzrośnie. Kto skorzysta?

Na preferencyjnych warunkach dotyczących cen gazu skorzystają wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Mowa przede wszystkim gospodarstwach domowych, spółdzielniach oraz wspólnotach mieszkaniowych i innych podmiotach świadczących kluczowe dla społeczeństwa usługi.

Więcej za gaz mają nie płacić szkoły, uczelnie, przychodnie lekarskie, jednostki pomocy społecznej, czy żłobki, organizacje pozarządowe, a nawet kościoły. Sukcesem nie omieszkała pochwalić się minister Anna Moskwa .

- W przyszłym roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz - ok. 200 zł netto/MWh. Najbardziej wrażliwym przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT - czytamy na Twitterze minister klimatu i środowiska.

Polacy płacą więcej przez Rosję

W dokumencie przyjętym w piątek przez rząd jasno wskazano, kto jest odpowiedzialny za lawinowy skok ceny gazu. Mateusz Morawiecki i jego ministrowie wprost oskarżają o to Rosję , która rozpoczęła w lutym wojnę w Ukrainie.

Rząd wyjaśnił, że Władimir Putin spowodował zaburzenia na europejskim rynku gazu ziemnego, a to zaowocowało niespotykanymi dotychczas cenami. Skromna władza w Warszawie podkreśliła jednak, że bohatersko roztoczyła parasol ochronny nad rodakami.

- Prowadzona przez Polskę polityka - oparta na rozbudowywanych połączeniach gazowych, budowie Baltic Pipe oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów - pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym. Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego - czytamy w komunikacie KPRM z piątku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]