Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ksiądz zażenowany komuniami w Polsce. ”Trzeba przerwać to szkodliwe zjawisko”
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 08.05.2024 14:00

Ksiądz zażenowany komuniami w Polsce. ”Trzeba przerwać to szkodliwe zjawisko”

komunia
Fot. Pixabay.com/vixrealitum

Ruszył sezon komunijny. W czasie, kiedy w wielu domach trwają ostatnie przygotowania prezentów i uroczystości dla dziecka, które przyjmie Pierwszą Komunię Świętą, księża apelują o rozwagę. Jak co roku powraca dyskusja na temat coraz to wystawniejszych przyjęć, które przypominają już wesela. ”To się wymknęło w Polsce spod kontroli” – stwierdził ks. Prof. Andrzej Kobyliński.

Komunia 2024. Komunijny szyk może sporo kosztować

Przed kościołami w całej Polsce jak co roku pojawią się dzieci w charakterystycznym, białym stroju. Niektórzy trzecioklasiści już przyjęli Pierwszą Komunię Świętą, inni muszą jeszcze trochę poczekać. Tymczasem przed ich rodzicami stoi nie lada wyzwanie finansowe. Wszystko przez to, że komunijna moda coraz bardziej przypomina tę dotyczącą ślubów.

Dziwne zjawisko na Bałtyku. Ludzie boją się wejść do wody

”Moją pierwszą decyzją byłoby skasowanie komunii świętej w Polsce w obecnej wersji”

Rodzice od lat prześcigają się w organizacji coraz co wystawniejszych przyjęć komunijnych. Inni czują się zobowiązani do doścignięcia nowych standardów, przez co często zadłużają się na niemałe kwoty. Komunijna moda wiąże się z coraz bardziej kuriozalnymi pomysłami rodziców. Przeciwko takiemu pojmowaniu tego sakramentu opowiada się ks. prof. Andrzej Kobyliński. Duchowny w rozmowie z portalem o2.pl w mocnych słowach odniósł się do zachowania niektórych rodziców.

Gdybym został papieżem, to moją pierwszą decyzją byłoby skasowanie pierwszej komunii świętej w Polsce w obecnej wersji. Koncentracja przy tej uroczystości religijnej na pieniądzach, makijażach, perfumach, markowych ubraniach, restauracjach, gościach i prezentach jest czymś bardzo szkodliwym dla kształtowania sumienia czy wrażliwości religijnej dzieci. To się wymknęło w Polsce spod kontroli na przestrzeni ostatnich 20-30 lat. Trzeba radykalnie przerwać to szkodliwe zjawisko społeczne – powiedział ks. Kobyliński.

ZOBACZ TAKŻE: Masz to w samochodzie? Możesz dostać mandat nawet do 500 zł mandatu

Ksiądz o komunii w Polsce: ”Zrujnowaliśmy religię”

Duchowny podkreślił, że jego zdaniem uroczystość towarzysząca Pierwszej Komunii Świętej powinna mieć wyłącznie charakter duchowy, a nie konsumpcyjny i ukierunkowany na pieniądze. Ks. prof. Kobyliński wskazał kilka zmian, które należałoby przedsięwziąć, aby okoliczność ta powróciła do swojego pierwotnego charakteru.

Nie niedziela, ale dzień powszedni. Nie sto osób, ale np. grupa jednej klasy (10-20 osób). Bez tych różnych dekoracji, fotografów, blichtru, nonsensownych przemówień i podziękowań. Nie nowobogackie wesele, ale pierwsza komunia święta w wersji skromnej – mówił.

Mimo to zdaniem księdza nie da się już zatrzymać ”komunijnego szaleństwa”, które ”zniszczyło religię”.

Mamy to czego chcieliśmy, zrujnowaliśmy religię. Religia została ogołocona z treści duchowych, ośmieszona, sprowadzona do imprez religijnych – dodał.

Źródło: o2.pl