Goniec.pl > Życie > Ksiądz wcale nie musi dać rozgrzeszenia. Kapłan powiedział wprost, taka spowiedź jest nieważna
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.11.2023 14:58

Ksiądz wcale nie musi dać rozgrzeszenia. Kapłan powiedział wprost, taka spowiedź jest nieważna

spowiedź
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/ Josh Applegate

Istotą spowiedzi nie jest tylko samo przyznanie się do grzechów, ale też głęboki żal za nie, obietnica poprawy i odprawienie pokuty. Mało kto pamięta jednak o tych istotnych elementach, twierdząc, że po wypowiedzeniu stałych formułek, i tak otrzyma rozgrzeszenie. To myślenie jest błędne, o czym przekonuje w najnowszym filmie jeden z duchownych. Kiedy nie możemy liczyć na odpuszczenie win? Wyjaśniamy.

Spowiedź święta. Ksiądz nie musi dać nam rozgrzeszenia

Pójście do spowiedzi to dla wielu osób zawsze ogromny stres. Tym, co budzi największe obawy, jest samo przyznanie się do popełnionych grzechów i to, jak zareaguje na nie ksiądz. Wiele osób wierzy jednak, że po krótkim “kazaniu” otrzyma zadaną pokutę, a gdy ta zostanie odprawiona, śmiało będzie mógł iść np. do Komunii Świętej.

Jeśli dotychczas tak właśnie to wyglądało w waszym przypadku, to musicie wiedzieć, że mieliście ogromne szczęście. Dlaczego? Kapłan wcale nie musi darować nam win.

W prosty sposób wyjaśnił to na kanale “Bez sloganu” franciszkański duchowny, który opowiedział, kiedy spowiedź jest nieważna i kiedy musimy liczyć się z brakiem rozgrzeszenia. Warto to wiedzieć, zanim następnym razem udamy się do konfesjonału. Inaczej przeżyjemy srogie rozczarowanie.

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

Sakramenty to nie tylko formułki

Jak wytłumaczył swoim słuchaczom kapłan, sakramenty to nie tylko mówienie znanych formułek, których nauczyliśmy się jeszcze będąc dziećmi uczęszczającymi na lekcje religii.

- Może zaistnieć taka sytuacja, że rozgrzeszenia nie otrzymamy. Niektórym osobom się wydaje, że sakrament to jest pewien automatyzm [...]. Że przychodzi człowiek, prosi księdza czy kogokolwiek, kto jest szafarzem sakramentu, żąda, żeby sakrament został udzielony, ten szafarz robi to, co do niego należy i wszystko załatwione. Nie tak jest, słuchajcie - przypomniał.

ZOBACZ: W ten pogrzebowy zabobon wciąż wierzy wiele osób. Kapłan obalił panujący mit

Ksiądz zwrócił przy tym uwagę na wagę samej intencji grzesznika i tego, czy rzeczywiście żałuje on popełnionych czynów oraz ma na ich temat jakąś refleksję. Jeśli tak nie jest, możemy pożegnać się z rozgrzeszeniem. Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy nie dostaniemy rozgrzeszenia?

Z filmiku dowiadujemy się, że rozgrzeszenia po spowiedzi nie dostaniemy wówczas, gdy po wyznaniu grzechów nadal zamierzamy popełniać je na nowo.

ZOBACZ: Kolęda po nowemu. Znalazłeś w skrzynce taką kartkę? Wielu może się zdziwić

Analogicznie, jeśli spowiadający nie przejawia chęci zerwania z grzechem śmiertelnym, ksiądz odeśle go z kwitkiem. Kiedy jeszcze? Np. gdy okłamiemy spowiednika, obiecując poprawę, a później i tak nie wywiążemy się z tego przyrzeczenia.

Źródło: YouTube