Goniec.pl
ksiądz dobra rada

YouTube Trudno Być Katolikiem screen z materiału „KS. PRAŁAT ROMAN KNEBLEWSKI | Krótki komentarz do wydarzeń bieżących w Polsce”

Ksiądz dał "dobrą radę" kobietom skrzywdzonym przez mężów

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W swoim wideoblogu ksiądz Kneblewski ponownie odniósł się do tego, jak żyją Polacy. Duchowny skrytykował rozwody i udzielił żonom kontrowersyjnej rady. Zdaniem emerytowanego kapłana kobiety, które doświadczają krzywdy w małżeństwie, mają obowiązek modlić się za mężów i pozwolić im wrócić. Zajął też stanowisko w sprawie par homoseksualnych.

Ksiądz Roman Kneblewski to duchowny odesłany na emeryturę przez byłego biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę. Choć kapłan nie pełni już obowiązków, to nadal głosi swoje poglądy. Prowadzi swój wideoblog na platformie YouTube i bywa też zapraszany przez innych twórców internetowych.

Rozmowa z księdzem pojawiła się między innymi na profilu Trudno Być Katolikiem, który często zaprasza kontrowersyjnych gości. Na kanale pojawiły się dyskusje między innymi z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem oraz prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robertem Bąkowskim.

Komentarze księdza Romana Kneblewskiego

Za pośrednictwem mediów społecznościowych ksiądz Roman Kneblewski często komentuje bieżące sprawy społeczno-polityczne. Odniósł się między innymi do wydarzeń w Niemczech, podczas których duchowni w ponad stu parafiach katolickich błogosławili parom jednopłciowym.

Kapłani sami podjęli taką decyzję, chociaż wcześniej otrzymali zakaz udzielania błogosławieństwa parom homoseksualnym. Majowe wydarzenia nie spodobały się polskiemu duchownemu, który otwarcie skrytykował postawę niemieckich księży.

[EMBED-243]

Bydgoski kapłan zaznaczył, że boskie prawo przewiduje jedynie sakralne związki małżeńskie. W innych przypadkach – zdaniem księdza Romana Kneblowskiego – dochodzi do cudzołóstwa. Niemieckich duchownych natomiast za tego typu praktyki uznał za heretyków.

Według niego to „niezdrowa pseudotolerancja” stoi za zmianą poglądów księży oraz wiernych. Podkreślił też, że „Pan Bóg nie zmienia zdania z duchem czasu”. Wszystko to traktuje jako grzech śmiertelny.

Rady małżeńskie księdza Kneblewskiego

Niedawno ksiądz Kneblewski zajął stanowisko w sprawie rozwodów, których także nie należy tolerować. Duchowny zauważył, że coraz częściej dochodzi do rozpadu małżeństw nie tylko w pojęciu świeckim, ale również kościelnym, co ma być kolejnym niepokojącym sygnałem.

Unieważnianie małżeństw przez sądy biskupie staje się według bydgoskiego kapłana nadużywana praktyką. Zasugerował również, że wierni oszukują, zdobywają odpowiednie dokumenty, dzięki którym mogą otrzymać tzw. rozwód kościelny.

Warto przypomnieć, że unieważnienie małżeństwa kościelnego to proces bardzo złożony. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje sąd kościelny. Sprzyjać rozwiązaniu związku sakramentalnego mogą takie okoliczności jak wady obrzędu, wiek (16 lat dla mężczyzny, 14 lat dla kobiety), powinowactwo, pokrewieństwo, impotencja, różna wiara, podstęp, wieczysty publiczny ślub czystości, wady umowy małżeńskiej oraz obrzędu i powody natury psychicznej.

Duchowny przypomniał, że Kościół uznaje tylko i wyłącznie separację małżonków. Jednak zaraz postanowił udzielić kolejnej kontrowersyjnej rady. Ksiądz zaznaczył, że kobiety – także te, które są krzywdzone w małżeństwie – mają obowiązek modlić się za męża i czekać, by „go przyjąć i pospieszyć z pomocą”.

Przez podobne rady duchownych wiele kobiet należących do Kościoła trwa w związkach przemocowych oraz z osobami uzależnionymi od alkoholu, które nie podejmują leczenia. Powodem często jest obawa przed wykluczeniem ze wspólnoty i krytyka z ambony.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >