Goniec.pl
Zakaz

Marek BAZAK/East News

Już od 1 czerwca ważna zmiana w przepisach ruchu drogowego. Dotyczy pieszych

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w kolejnych dwóch tygodniach czekają nas bardzo poważne zmiany w prawie. Kolejno 20 maja i 1 czerwca w życie wchodzą nowelizacje przepisów ruchu drogowego. Zakazane będzie m.in. korzystanie ze smartfona na przejściu dla pieszych.

Nowe przepisy mają przede wszystkim regulować kwestie, które do tej pory nie były ujęte w naszym prawie. Od 20 maja w systemie zaczną figurować nowe definicje pojazdów. Mowa tu o: urządzeniach wspomagających ruch, hulajnogach elektrycznych i urządzeniach transportu osobistego.

Największe zmiany oczywiście dotknęły posiadaczy hulajnóg elektrycznych. Od jutra będzie ich obowiązywał nakaz poruszania się po ścieżkach rowerowych, jeśli są one dostępne dla kierunku, w którym się porusza.

Jeśli akurat w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, bądź pasa rowerowego, to pozostają dwa wyjścia. Pierwsze z nich to poruszanie się po jezdni przeznaczonej dla samochodów, o ile obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do max. 30 km/h. W drugim przypadku kierujący hulajnogą może jechać chodnikiem, o ile na drodze pojazdy mogą poruszać się z prędkością przekraczającą 30 km/h.

Jednocześnie kierowcy hulajnóg otrzymują kategoryczny zakaz przewożenia innych osób, zwierząt lub ładunku. Natomiast maksymalna prędkość, z jaką można będzie jechać hulajnogą wynosić będzie 20 km/h.

[EMBED-243]

Hulajnogą elektryczną będą mogły poruszać się jedynie osoby, które posiadają kartę rowerową, bądź prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. W przypadku osób poniżej 10 roku życia poruszanie się na tego typu sprzęcie będzie dozwolone jedynie w strefie zamieszkania i pod nadzorem osoby dorosłej.

Ważny zakaz już od 1 czerwca

Równie ważne regulacje wejdą w życie 1 czerwca, a będą one dotyczyć m.in. rzeczy dozwolonych i zabronionych podczas przechodzenia przez ulicę. Przede wszystkim, piesi otrzymują zakaz korzystania ze smartfonów, bądź innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię. Dotyczy to również przejścia dla pieszych.

Jednocześnie piesi otrzymują pierwszeństwo nie tylko podczas przechodzenia przez pasy, ale także podczas wchodzenia na pasy. Jedynym wyłączeniem objęty jest ruch tramwajowy.

Zmiany dotkną również kierowców, którzy od tej pory będą musieli zachować odpowiednie odstępy między kolejnymi pojazdami poruszającymi się na autostradzie lub drodze ekspresowej. Problem w tym, że przepis jest bardzo nieprecyzyjny.

- Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania - czytamy w komunikacie Policji.

Dodatkowo, w terenie zabudowanym będzie obowiązywał całodobowy limit prędkości dopuszczanej. Od 1 czerwca będzie można poruszać się wyłącznie z prędkością nieprzekraczającą 50 km/h.

  • Nie żyje aktor Charles Grodin

  • Krystyna Feldman była w młodości pięknością

  • Pielęgniarki zapowiedziały strajk w szpitalach na 7 czerwca

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Policja.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >