Goniec.pl
Nowy przedmiot w szkole

Piotr Molecki/East News

Nieoficjalnie: od 1 września 2022 roku do szkół wchodzi nowy przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski gościł dziś w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta". Został zapytany o kwestię stricte dotyczącą uczniów, która odbiła się echem w ostatnich dniach. Chodzi o dodatkowe lekcje historii, a mianowicie o nowy przedmiot. Zmiany mają zostać wprowadzone od 1 września 2022 roku, to jeszcze nieoficjalna data.

Jeszcze nie w tym roku szkolnym uczniów czeka rewolucja. Kiedy usłyszeli o obowiązkowych, dodatkowych godzinach historii, podniosła się panika. Ma dojść nowy przedmiot, a wszystko wydaje się być na dobrej drodze, aby ministerstwo dopięło swego.

Wiceminister niejako potwierdził słowa Jarosława Kaczyńskiego

Zmiana, która dotknie uczniów, nauczycieli i rodziców, ma wejść w życie 1 września 2022 roku. Uczniowie będą musieli spędzać więcej czasu w szkołach, nauczycieli czekają zapewne kursy doszkalające, a rodzice będą musieli wydać pieniądze na nowe, skoncentrowane na przedmiocie podręczniki i ćwiczenia.

- Chcemy po prostu skupić się w ramach odrębnego przedmiotu; najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje. Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani - powiedział wiceminister Rzymkowski.

Tak jak zapowiadano podczas konferencji dotyczącej szczegółów Polskiego Ładu, oprócz zwykłych lekcji historii w planie ma pojawić się historia Polski XX i XXI wieku. Nie będzie to więc nauka historii związanej bezpośrednio z Polską od samych jej podwalin - uczniowie będą czerpać wiedzę dotyczącą ostatniego stulecia i czasów najnowszych.

[EMBED-243]

- Chodzi o to, aby nie burzyć tej historii powszechnej, w której dzieje Polski, narodu polskiego są niezwykle istotne - potwierdza wiceminister Tomasz Rzymkowski.

W sieci można spotkać się ze słowami niezadowolenia ze strony uczniów, którzy będą musieli więcej czasu spędzić w placówkach oraz na nauce w domu. Dla rodziców również jest to dość frustrujące. Jednak jak powiedział wiceminister edukacji i nauki w „Siódma-Dziewiąta”, taka zmiana jest spełnieniem postulatu, o który wnosili młodzi ludzie.

Przypomnijmy, co na ten temat mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji Polskiego Ładu:

- Dla każdego z tych nurtów [historia powszechna i historia Polski - przyp. red.] będzie przeznaczone dwie, trzy, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć - mówił prezes PiS.

Jak to wszystko ułoży się w praktyce? Pozostaje nam czekać do września 2022 roku. Dokładny zakres dat i materiału zapewne poznamy dopiero w przyszłym roku. Uczniowie sami nie dowierzają, że zmiana zostanie wprowadzona tak szybko.

  • Pan młody uciekł sprzed ołtarza. Goście zamarli, panna młoda poślubiła jednego z gości

  • W Polsce powstanie kościół w galerii handlowej

  • Już od 1 czerwca ważna zmiana w przepisach ruchu drogowego. Dotyczy pieszych

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >