Goniec.pl
Morawiecki

Piotr Molecki/East News

Pilny apel Mateusza Morawieckiego. Premier ostrzega, warunki pogodowe pozostają trudne

19 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Sytuacja pogodowa stała się na tyle poważna, że apel do Polek i Polaków wystosował sam Mateusz Morawiecki. Premier opublikował specjalny wpis, w którym prosi, by bez potrzeby nie wychodzić z domów. - Wszyscy widzimy, co się dzieje za oknami naszych domów - napisał szef rządu.

Przechodząca nad Polską Eunika przyniosła ze sobą wyjątkowo porywisty wiatr, który sieje spustoszenie w całym kraju. Już teraz wiadomo, że w wyniku wichur życie straciły dwie osoby.

Nie żyje Witolda Paszt

Nie żyje Witold Paszt. Tragiczne wiadomości przekazała rodzina

CZYTAJ DALEJ

Powagę sytuacji dostrzegł również Mateusz Morawiecki. Premier zamieścił w sieci specjalny apel do wszystkich obywateli. Szef rządu nie ukrywa, że w całym kraju sytuacja związana z wichurami jest wyjątkowo groźna.

Premier Mateusz Morawiecki apeluje o to, by zostać w domach

- Przez Polskę przechodzi orkan Eunice, który z ogromną siłą uderza we wszystko, co spotyka na swojej drodze - wyjaśnił na początku ostrzegawczego wpisu Mateusz Morawiecki.

Wichury już w nocy były głównym powodem wyjazdów kolejnych wozów strażackich. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak w czasie akcji ratownicy w ostatniej sekundzie uciekają przed obalającym się drzewem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Szef rządu zwrócił się jednak do zwykłych Polek i Polaków, którzy nie wypełniają obowiązków w ramach służby w PSP i nie są członkami OSP. - Apeluję: zostańcie w domach! - napisał Mateusz Morawiecki. Zdanie to opatrzył z każdej strony dwoma dużymi, czerwonymi wykrzyknikami.

- Cały czas monitorujemy sytuację, właściwe służby działają i pomagają najbardziej poszkodowanym - dodał premier w swoim emocjonalnym wpisie.

Są pierwsze ofiary śmiertelne wichur, premier nakreśla powagę sytuacji

To kolejne silne wiatry, które w ostatnich dniach nawiedzają Polskę. W czwartek niż Dudley przyniósł ze sobą groźne podmuchy, które miejscami zamieniły się w trąbę powietrzną. Miało to miejsce m.in. w Dobrzycy w powiecie pleszewskim (woj. wielkopolskie).

Trąba powietrzna w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce

Nagle obudził ich huk, dachy zerwało na prawie całej ulicy. Trąba powietrzna wywołała dramatyczne szkody

Przez powiat pleszewski w Wielkopolsce przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych jest około 30-40 budynków. Wiatr zrywał dachy i naruszał konstrukcje murowane. Strażacy pokazali skalę zniszczeń.

Zobacz galerię >

Od rana rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Karol Kierzowski relacjonuje walkę strażaków z żywiołem. - Strażacy otrzymali już ponad 7000 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew i uszkodzonych budynków. Najtrudniejsza sytuacja jest na terenie woj. zachodniopomorskiego w powiatach drawskim, wałeckim oraz w Świnoujściu. Niestety odnotowano dwie ofiary śmiertelne i trzy ranne - poinformował po godzinie 10 rzecznik.

Niestety tragiczny bilans wichur wzrósł. - Straż Pożarna interweniowała już ponad 12 tysięcy razy. Niestety dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne - przekazał Mateusz Morawiecki.

Ponownie strażacy najczęściej wzywani są do uszkodzonych dachów i powalonych drzew. Według informacji przekazanych przez premiera w Polsce już ponad 1000 budynków pozbawionych zostało dachu.

- Bardzo wiele gospodarstw pozbawionych jest prądu. Są też utrudnienia w transporcie, na niektórych odcinkach wstrzymany jest ruch kolejowy. Najtrudniejsza sytuacja jest na północnym zachodzie naszego kraju - czytamy we wpisie Mateusza Morawieckiego.

Wielkopolska: zerwane dachy i powalone drzewa w całym województwie

Dramat w Wielkopolsce, w akcji służby. Drzewa kładły się jak zapałki, z domów zrywało dachy

Wielkopolska: zerwane dachy i powalone drzewa w całym województwie. Strażacy nieustannie walczą ze skutkami wichury. Zdjęcia pokazują skalę zniszczeń.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >