Goniec.pl
Pixabay/oleg_mit

Pixabay/oleg_mit

Sytuacja wokół Ukrainy. Samozwańcze republiki ogłosiły mobilizację

19 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W sobotę nad ranem samozwańczy przywódca Donieckiej Republiki Ludowej ogłosił powszechną mobilizację. Kilkanaście minut później identyczną decyzję podjęły władze Ługańskiej Republiki Ludowej. Agencja AFP podaje, że pełna mobilizacja ma wynikać z "obaw przed wojną". 

Już wczoraj samozwańcze republiki oskarżyły Ukrainę o planowanie inwazji na Donbas. Z kolei ukraińska armia odnotowała 12 przypadków złamania zasady zawieszenia broni przez separatystów.

Facebook/OSP Barlinek

Wichury nad Polską. Straż Pożarna interweniowała 2 tys. razy

CZYTAJ DALEJ

Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa ogłaszają pełną mobilizację

Denis Puszylin, szef Donieckiej Republiki Ludowej, obwieścił w sobotę 19 lutego nad ranem, że podpisał dekret w sprawie powszechnej mobilizacji. Zwrócił się także z apelem do wszystkich mieszkańców. 

- Wzywam rodaków, którzy są w rezerwie, aby udali się do komisji wojskowych. Dziś podpisałem dekret o powszechności mobilizacji - oznajmił przywódca samozwańczej republiki w materiale wideo, który został opublikowany w Internecie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kilkanaście minut później PAP przekazała najnowsze doniesienia z drugiej samozwańczej republiki. Tuż po godz. 8:00 poinformowała, że powszechną mobilizację ogłosiły także władze samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. 

W piątek separatystyczne władze Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosiły masową ewakuację. Jak już informowaliśmy, mieszkańcy zostali skierowani do południowo-wschodniej Rosji po wzmożonych ostrzałach. 

Samozwańcze republiki uważają, że sytuację zaognia Ukraina. Separatyści oskarżyli Ukrainę, że zamierza zaatakować republiki. Jednak w piątek szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebo zadeklarował, że "Ukraina nie planuje żadnych działań ofensywnych czy dywersji w Donbasie".

Putin

Putin zabrał głos ws. ewakuacji z Donbasu. Władze donoszą o wybuchu

CZYTAJ DALEJ

Biden: jestem przekonany, że Putin podjął decyzję o inwazji

Do coraz bardziej napiętej sytuacji wokół Ukrainy odniósł się prezydent USA Joe Biden w trakcie piątkowego spotkania z przywódcami NATO. - Jestem przekonany, że prezydent Rosji Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę - oznajmił.

Powołując się na "znaczące zdolności wywiadowcze" USA, przyznał, że do ataku może dojść w ciągu kilku najbliższych dni. Joe Biden stwierdził, że prowokacje i dezinformacja, które można obserwować od kilku dni w Donbasie, mają być pretekstem do inwazji na Ukrainę. 

Jego zdaniem jedną z prowokacji był ostrzał przedszkola w Stanicy Ługańskiej przez rosyjskie siły. Rosja oskarżyła o zniszczenie mienia Ukrainę. Dodatkowo Joe Biden wskazał, że w rosyjskich mediach pojawiły się informacje, że Ukraina dopuszcza się ludobójstwa w Donbasie i planuje atak na okupowane tereny. - Po prostu nie ma żadnych dowodów na te stwierdzenia - przyznał prezydent USA.

Każdego dnia wokół Ukrainy pojawią się nowe siły. Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE ocenił, w pobliżu granic ukraińskich może przebywać już ponad 190 tys. żołnierzy rosyjskich.

Trąba powietrzna w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce

Nagle obudził ich huk, dachy zerwało na prawie całej ulicy. Trąba powietrzna wywołała dramatyczne szkody

Przez powiat pleszewski w Wielkopolsce przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych jest około 30-40 budynków. Wiatr zrywał dachy i naruszał konstrukcje murowane. Strażacy pokazali skalę zniszczeń.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: PAP, Interia

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >