Kościół w Polsce alarmuje. Tak źle jeszcze nigdy nie było
Kościół katolicki jest w poważnym kryzysie. Młodzi ludzie odwracają się od niego coraz częściej, na co wyraźnie wskazują statystyki. Zgodnie z nimi, w 2022 r. przeprowadzono najmniej chrztów w historii dokonywania zapisów i niewykluczone, że zapaść będzie się pogłębiać. Chrzest, ale nie tylko, to jedna z głównych przyczyn poważnych rodzinnych sporów, jakie toczą się między reprezentantami poszczególnych pokoleń.
Polacy coraz bardziej odchodzą od Kościoła. W rodzinach narastają konflikty
Polskie rodziny coraz częściej spierają się o wiarę. Konflikt międzypokoleniowy narasta zwłaszcza wtedy, gdy dzieci oświadczają rodzicom, że nie zamierzają dłużej chodzić do kościoła, na lekcje religii, a także później, gdy zakładają własne domowe ogniska, nie planując ślubów kościelnych czy chrzcin potomków.
Głównymi argumentami, jakie słyszy się od odpływających z Kościoła millenialsów, jest to, by pozwolić im żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami i wyznawanymi wartościami. Niektórzy tak bardzo boją się sprzeciwić rodzicom, że wsparcia szukają na internetowych grupach, forach czy też w gabinetach psychoterapeutów.
Jedna z rozmówczyń “Gazety Wyborczej” przyznała np. że miała specjalny ciążowy notatnik, w którym zapisywała wszystkie myśli, mające przekonać jej konserwatywnych mamę i tatę do tego, żeby nie naciskali na chrzest wnuka.
Wielka akcja Policji w całej Polsce. Kierowcy się tego nie spodziewaliTrochę mi zajęło, żeby zrozumieć, że mnożenie argumentów to nie jest najlepsza droga. Zdałam sobie sprawę, że świat, w którym mój 101. argument na nich zadziała, po prostu nie istnieje - wyjawiła po pewnym czasie.
Młodzi mówią wierze katolickiej "nie"
Jak wskazują kościelne statystyki, odwrót od Kościoła to istna plaga zwłaszcza w dużych miastach. W Warszawie, dla przykładu, coraz mniej młodych staje przed ołtarzem, by zawrzeć związek małżeński, a później właśnie ochrzcić dziecko. Coraz mniej uczniów chodzi także na katechezę.
ZOBACZ: Ksiądz ujawnił, jak zachowują się kobiety na pielgrzymkach. Nie owijał w bawełnę
Instytut Kościoła Katolickiego przyznaje wprost, że w diecezji warszawskiej odsetek uczniów chodzących na religię nie wynosi już więcej niż 60 proc. To najmniej w kraju. Liczby te wydają się być jeszcze bardziej porażające, jeśli zdamy sobie sprawę, iż w diecezji przemyskiej odsetek ten to rekordowe 96,5 proc.
Liczba chrztów najmniejsza w historii pomiarów
Optymizmem nie napawają także dane przytaczane przez CBOS, który odkrył, że od marca 1992 r. do czerwca 2022 r. odsetek dorosłych deklarujących wiarę spadł o 10 pkt. proc. i wynosi teraz 84 proc. Regularnie praktykuje w Polsce natomiast tylko 42 proc. osób (wobec 70 proc. w 1992 r.). Najbardziej laicyzują się młodzi, z dużych miast, z wyższym wykształceniem.
Co do chrztów, ich liczba w 2022 r. (najnowsze dane) była najmniejsza od czasów, gdy zaczęło prowadzić kościelne statystyki. Dwa lata temu w Polsce ochrzczono 300 tys. dzieci, z czego w diecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej zaledwie 22 tys.
Źródło: Gazeta Wyborcza