Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Historyczne wystąpienie Joe Bidena. Podkreślał rolę wolności, zwrócił się do Rosjan
Piotr Dutka
Piotr Dutka 26.03.2022 18:57

Historyczne wystąpienie Joe Bidena. Podkreślał rolę wolności, zwrócił się do Rosjan

Joe Biden
Screen TVN24

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden wygłosił historyczne przemówienie na Zamku Królewskim w Warszawie. Przywódca USA odniósł się do aktualnej sytuacji na terenie Ukrainy, a także podkreślił, że bezpieczeństwo naszego kraju jest wspólnym interesem wszystkich krajów NATO. Podkreślił, że Europa musi się zjednoczyć w walce przeciwko brutalnemu reżimowi Władimira Putina, bezpośrednio zwracając się również do samych Rosjan.

Amerykański przywódca odwiedził nasz kraj w historycznym momencie. Nawiązał do legendarnych postaci, które w wyraźny sposób wpisały się do historii Polski, Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsy. Podkreślił, że to właśnie ludzie zdołali wygrać z sowieckim reżimem. Zaznaczył, że podobna postawa musi być podstawą dalszych działań współczesnej Europy.

- Nie lękajcie się. To były pierwsze słowa, pierwszego polskiego papieża, tuż po jego wyborze. Te wyjątkowe słowa zdefiniowały jego święty pontyfikat. To właśnie to przesłanie odmieniło oblicze ówczesnego świata - rozpoczął przemówienie Biden.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił znaczenie postaci polskiego papieża Jana Pawła II w walce przeciwko sowieckiemu reżimowi.

- Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, przywiózł z Watykanu wyraźne przesłanie o mocy wolności, odporności, ale przede wszystkim sile ludzi. W obliczu brutalnego systemu to przemówienie pozwoliło wyzwolić tę ziemię i całą Europę Wschodnią - podkreślił prezydent USA.

- ,,Nie lękajcie się". Te słowa mają szczególne znaczenie. Kiedy Jan Paweł II użył tego sformułowania, Związek Radziecki rządził żelazną pięścią, chowając się za żelazną kurtyną - zaznaczył amerykański przywódca.

Joe Biden podziękował również Solidarności, a także samemu Lechowi Wałęsie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że aktualnej bitwy, która trwa teraz, nie wygramy w ciągu miesięcy. Musimy się przygotować na długą walkę z krwiożerczym reżimem Władimira Putina.

- Zebraliśmy się tu, w tym pięknym mieście, przed zamkiem, który jest dowodem historii ludzkości i jej walki o wolność. Warszawa przez lata stała dumnie, walcząc o wolność i triumfując - mówił, podkreślając znaczenie stolicy naszego kraju.

- Praworządność, wolność słowa, wolne wybory, wolność prasy - to właśnie te zasady powinny łączyć nas wszystkich. To one są podstawą wolnego społeczeństwa. Niestety, ale zawsze były atakowane. Nie jest tajemnicą, że każde pokolenie musiało walczyć z wrogami demokracji - dodawał.

Joe Biden zaznaczył, że walka o demokrację nie zakończyła się razem z zakończeniem zimnej wojny, lecz nadal trwa. - Przez ostatnie 30 lat siły autokratów na całym świecie walczyły dalej. Wyrażali oni pogardę dla rządów prawa. Dzisiaj to Rosja w bezlitosny sposób zdławiła demokrację. Niestety, ale Putin chce to zrobić też poza swoimi granicami, atakując swoich sąsiadów. Rosyjski przywódca informuje, że denazyfikuje Ukrainę. Oczywiście jest to absolutne kłamstwo.

Putin gwarantował, że nie wejdzie do Ukrainy, że nie zaatakuje. Jego wyborem była wojna

Prezydent USA zaznaczył, że świat ukarał Rosję dotkliwymi sankcjami. Dodał, że USA uderzyło w samo serce rosyjskiej gospodarki. - Jestem dumny z tego, że razem z sankcjami gospodarczymi na Rosję, Zachód zjednoczył się, by pomóc zaatakowanej Ukrainie - powiedział.

Biden podkreślił, że amerykańskie wojska stacjonują na terenie Europy po to, by skutecznie bronić wszystkich sojuszników należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Jako Stany Zjednoczone i członek NATO, mamy święty obowiązek w ramach artykułu 5, by bronić każdego członka sojuszu oraz każdego kawałka ziemi - dodawał.

Biden podziękował Polakom za ich działania na rzecz Ukrainy. ,,Uderzyła mnie też hojność Polaków, gotowość do tego, by pomagać i otworzyć serca"

Przywódca USA zaznaczył, że trwająca wojna już teraz jest strategiczną porażką dla Władimira Putina. Rosja chciała rozbić NATO, jednak sojusz jest jeszcze bardziej zjednoczony.

- Władimir Putin myślał, że Ukraińcy rzucą broń i zrezygnują z dalszych walk. Jak się jednak okazało, siły rosyjskie napotkały znaczący opór dumnych Ukraińców, którzy postanowili walczyć za swój kraj - powiedział Biden.

Prezydent USA przemówił również do obywateli Rosji. Zaznaczył, że jest przekonany, że nie są oni wrogiem wolności oraz Europy. - Wy, Rosjanie, nie jesteście naszym wrogiem. Nie wierzę, że cieszycie się, że są mordowane dzieci. Musicie pamiętać Leningrad. Dokładnie to samo robi armia rosyjska na Ukrainie - mówił wyraźnie poruszony.

Biden podkreślił, że cała Europa musi zakończyć uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych. Zapewnił, że Stany Zjednoczone pomogą wszystkim państwom podczas wprowadzenia wszelkich zmian.

- Przybywam do Europy oraz Polski z wyraźnym przesłaniem dla członków NATO, G7, a także Unii Europejskiej. Wszyscy musimy zobowiązać się, że będziemy w tej walce przez długi czas. Wszyscy musimy być zjednoczeni - stwierdził.

- Nigdy nie odpuszczajcie nadziei, nie wątpcie, nie traćcie ducha. Nie lękajcie się. Dyktator chcący odbudować imperium nigdy nie da rady przeważyć nad miłością ludzi do wolności. - zaznaczył Biden.

Na koniec uderzył we władzę Władimira Putina. - Ten człowiek nie może pozostać przy władzy na zawsze. Niech Bóg was błogosławi, niech broni naszych żołnierzy - zakończył prezydent Stanów Zjednoczonych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl