Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Korupcja w Parlamencie Europejskim. Główny podejrzany zdradzi kulisy sprawy za łagodniejszą karę?
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 18.01.2023 12:45

Korupcja w Parlamencie Europejskim. Główny podejrzany zdradzi kulisy sprawy za łagodniejszą karę?

parlament Europejski
Pixababy/ ChequeredInk

Korupcja w Parlamencie Europejskim zatacza coraz szersze kręgi. Dotychczas w związku ze sprawą, belgijskie służby zatrzymały cztery osoby m.in. Evę Kaili, byłą wiceprzewodniczącą PE. Ujęty został także Pier Antonio Panzeri, były europoseł. Jak dowiadujemy się, Włoch miał przyznać się do winy i zgodzić się na współpracę z prokuraturą w zamian za łagodniejszy wyrok.

Korupcja w PE. Łagodniejszy wyrok w zamian za informacje

W związku z doniesieniami o korupcji w Parlamencie Europejskim zatrzymany został Pier Antonio Panzeri. Były włoski poseł do PE jest jedną z czterech osób zatrzymanych w ramach śledztwa korupcyjnego w unijnej instytucji. Jak donosi w środę belgijska prokuratura, urzędnik zawarł ugodę, polegającą na wymianie informacji dotyczących bulwersującej sprawy w zamian za łagodniejszy wymiar kary.

Według opublikowanego w środę komunikatu prasowego belgijskiego prokuratora, Panzeri ma poinformować śledczych o kluczowych szczegółach toczącego się śledztwa mającego na celu ustalenie, czy kraje takie jak Katar, nielegalnie wpływały na decyzje zapadające w Parlamencie Europejskim. Włoch, który jest głęboko zamieszany w kwestie korupcyjne, miałby dostarczyć służbom wielu wartościowych informacji. Chodziłoby tu przede wszystkim o informacje dotyczące ustaleń finansowych, zaangażowanych krajów, oraz osobach bezpośrednio zaangażowanych. O stanowisku Panzeriego poinformował w belgijskiej telewizji jego prawnik, Laurent Kennes. - [Pazneri - red.] przyznaje się do udziału w organizacji przestępczej, a także przyznaje się do bycia liderem lub jednym z liderów wspomnianej organizacji - cytuje wypowiedź przedstawiciela skorumpowanego polityka portal Politico.

Jak dowiadujemy się, Panzeri miałby otrzymać niższy wyrok, w tym karę więzienia, grzywnę i konfiskatę mienia, które nielegalnie zakupił, a którego wartość może sięgać nawet 1 mln euro.

Korupcja w Parlamencie Europejskim

Przypomnijmy, kwestia korupcji w Parlamencie Europejskim wyszła na jaw w grudniu zeszłego roku. W areszcie, w związku ze sprawą przebywa Eva Kaili, grecka polityk i była wiceprzewodnicząca europarlamentu, Francseco Giorgi, doradca ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej europosła Andrei Cozzolino, a prywatnie partner Greczynki, wspomniany Pier Antonio Panzeri, oraz jego córka. Wszyscy usłyszeli zarzuty związane z przyjmowaniem łapówek od rządów Kataru i Maroka, udziałem w grupie przestępczej i praniem brudnych pieniędzy.

Jak wiadomo, Europarlament podjął już pierwsze kroki w sprawie wyciągnięcia konsekwencji wobec zamieszanych w aferę polityków. Eva Kaili utraciła pozycję wiceprzewodniczącej, wszczęto również proces uchylenia immunitetu wobec dwóch innych członków PE. Nie zostały jednak oficjalnie podane ich nazwiska. Agencje AFP i AP na podstawie własnych źródeł mówią, że są to Włoch Andrea Cozzolino i Belg Marc Tarabella.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Politico/ Goniec.pl Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!