Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia Żródło: Marek BAZAK/East News

Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia

26 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia, które dotyczą 11 województw. Mieszkańcy mazowieckiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podlaskiego muszą liczyć się z nowymi zasadami lockdownu. Zostaną otwarte chociażby salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Minister zdrowia podczas ostatniej konferencji ogłosił, że w wyżej wymienionych województwach wskaźnik nowych przypadków zachorowań spadł poniżej 30 na 100 tys. mieszkańców. Dzięki temu możliwe było poluzowanie restrykcji. Jeśli dobra sytuacja epidemiologiczna będzie się utrzymywać, po majówce można liczyć na kolejne znoszenie obostrzeń.

Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia

Od 26 kwietnia w 11 województwach dzieci klas I-III mogą nareszcie wrócić do szkoły. Na razie w trybie hybrydowym, jednak to już krok do normalności. Uczniowie z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, łódzkiego i opolskiego będą musieli jeszcze poczekać.

Nadal w całym kraju działają otwarte żłobki i przedszkola bez żadnych ograniczeń. Minister Przemysław Czarnek ma plan, aby do końca roku szkolnego 2020/2021 wszystkie klasy szkół podstawowych i ponadpodstawowych wróciły do placówek. Czy się uda - czas pokaże, decyzje zapadają na bieżąco na podstawie statystyk.

Rodzina Pawła Królikowskiego wciąż nie może postawić mu nagrobkaRodzina Pawła Królikowskiego wciąż nie może postawić mu nagrobkaCzytaj dalej

Salony fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także salony urody i piercingu wznawiają działalność w 11 województwach. Oczywiście wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Co z innymi branżami?

We wszystkich województwach nadal pozostają zamknięte galerie handlowe, hotele, restauracje, siłownie. Na odmrażanie branż będziemy mogli liczyć dopiero po majówce i to właśnie w wyżej wymienionej kolejności. Oznacza to, że miłośnicy sportu jeszcze długo poczekają. Kina, teatry, muzea również pozostają zamknięte.

Również tak, jak zapowiedział minister zdrowia, jeśli wszystko będzie szło w dobrą stronę, to pod koniec maja będziemy mogli poczynić pierwsze kroki ku zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Maj to nie tylko majówka, którą w tym roku spędzimy lokalnie i bez większych wyjazdów, ale również początek komunii i rozpoczęcie sezonu weselnego. Być może istnieje szansa, że minister zdrowia zdecyduje się na wprowadzenie pozwolenia na gromadzenie się przy liczbie 25 osób w niektórych regionach.

Jeszcze w tym tygodniu minister zdrowia ma ogłosić szczegółowy plan działania na maj dotyczący branży hotelarskiej oraz gastronomicznej. Można więc liczyć na to, że w końcu zostaną otwarte ogródki przy restauracjach, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego odstępu między stolikami, tak, jak to było w zeszłym roku. W temacie hoteli być może wejdzie w życie regionalizacja i procent możliwych do wynajęcia pokoi.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: gov.pl

Następny artykuł