Goniec.pl > Polityka > Konferencja Adama Niedzielskiego. Zwrócił się do ekspertów, którzy odeszli z Rady Medycznej
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.01.2022 17:20

Konferencja Adama Niedzielskiego. Zwrócił się do ekspertów, którzy odeszli z Rady Medycznej

Konferencja Adama Niedzielskiego, skomentował 13 rezygnacji z Rady Medycznej
Piotr Molecki/East News

- Jesteśmy w trakcie sztabu kryzysowego, debata trwa już trzy godziny - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Adam Niedzielski skomentował odejście 13 ekspertów z Rady Medycznej. Ujawnił również szczegóły dalszych planów rządu w tej kwestii.

- Chciałby zacząć od podziękowań - powiedział na samym początku Adam Niedzielski. Minister zdrowia zwrócił się do ekspertów, którzy w piątek złożyli na ręce premiera rezygnacje.

Konferencja Adama Niedzielskiego w sprawie Rady Medycznej

- Namawiałem wszystkich, którzy złożyli rezygnacje, żeby kontynuowali swoją misję - wyznał na poniedziałkowej konferencji Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślał, jak ważne jest dalsze przeciwdziałanie skutkom pandemii. - Namawiałem ekspertów, żeby kontynuować współpracę. Niestety z pandem premierem nie przekonaliśmy ich - powiedział szef MZ.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Adam Niedzielski dodał, że dotychczasowa forma funkcjonowania Rady Medycznej zbliża się do końca. Niedługo zostaną przedstawione zupełnie nowe zasady działania RM.

- Dziękuję bardzo państwu za ten czas wielu miesięcy współpracy. Z mojego punktu widzenia był to czas bardzo owocnej współpracy. I mam nadzieję, że to nie jest koniec. Może to jest koniec pewnego etapu, który miał charakter formalny - mówił Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski chce dalej pracować z ekspertami Rady Medycznej

Podczas konferencji Adam Niedzielski wielokrotnie wskazywał, że chce, by system doradzania w kwestii pandemii nadal funkcjonował. - Na tym etapie konsultanci krajowi będą tym głównym źródłem doradztwa dla ministra zdrowia - wyjaśnił szef MZ.

Okazuje się, że obecnie to właśnie konsultanci przejmą ciężar pracy Rady Medycznej. - Pewna grupa konsulatów będzie wyciągnięta przed nawias. Będzie pomagała i doradzała rządowi w kierowania działaniami z zakresu pandemii - usłyszeliśmy z ust Adama Niedzielskiego.

Nie znaczy to jednak, że rada przy premierze znika. Adam Niedzielski podkreślił jednak, że będzie to zupełnie nowa grupa ekspertów. Formuła będzie jednak szersza. - W przyszłej radzie znajdą się ekonomiści i socjologowie - powiedział minister zdrowia.

Podczas konferencji szef Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił, że powodem poszerzenia grona ekspertów ma być plan nie tylko działania w zakresie pandemii z punktu widzenia medycznego, ale również wychodzenia z kryzysu pandemicznego.

Minister zdrowia zapowiedział przekroczenie kolejnej granicy

Niedawno Adam Niedzielski ogłosił, że Polska przekroczyła próg 100 tys. zgonów z powodu COVID-19. W poniedziałek po godzinie 17 minister zdrowia ujawnił, że we wtorek liczba zakażeń przekroczy barierę 20 tys. - To znak, że zbliżamy się do piątej fali - powiedział minister Adam Niedzielski.

- W tym kontekście chciałem powiedzieć, że oprócz działań, które wykonujemy [...], staramy się zdefiniować poziomy obciążenia infrastruktury, które będą wymagać działań interwencyjnych, w tym tych z wykorzystaniem wojska - powiedział Adam Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: goniec.pl