Poczta Polska niespodziewanie wydała specjalny komunikat. Chodzi o płacenie abonamentu RTV
Poczta Polska wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu RTV. Na początku 2024 r. urzędnicy zastrzegają, że nie wszyscy muszą go płacić. Zanim zapukają do ciebie kontrolerzy, dopełnij formalności i nie obawiaj się wysokich kar. - Obowiązujące w Polsce przepisy prawne ściśle określają, jakim osobom przysługuje zwolnienie od uiszczania opłat abonamentowych - napisała Poczta Polska. Wyjaśniamy.
Poczta Polska kontroluje abonament RTV, wydano niespodziewany komunikat
Poczta Polska zajmuje się kwestią abonamentu RTV. Teoretycznie daninę tę opłacać musi każdy podatnik, który posiada telewizor lub radio. Ściągalność opłaty jest jednak minimalna, ale częściowo znaleziono sposób na rozwiązanie tego problemu. W Polskę ruszyli kontrolerzy, którzy sprawdzają, czy Polacy płacą należne pieniądze za posiadanie telewizora.
Pukanie do drzwi przez osobę z logo Poczty Polskiej od jakiegoś czasu nie zawsze oznacza, iż przyszedł listonosz. Ile wynosi abonament RTV w 2024 r.? Nie są to duże kwoty. Miesięcznie zapłacić trzeba 8,70 zł za radio lub 27,30 zł w przypadku posiadania telewizora i radia. W przypadku płatności z góry za cały rok otrzyma się specjalną zniżkę. Poczta Polska niespodziewanie opublikowała komunikat na temat zwolnień z opłacania abonamentu RTV.
Wydano pilny komunikat. Będą ogromne problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówkiPoczta Polska wyjaśnia: nie wszyscy muszą regulować abonament RTV
- Każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego, lub radiofonicznego jest zobowiązany do jego rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych. Zasada dotyczy wszystkich, z wyjątkiem osób ustawowo zwolnionych od opłat, pod warunkiem dopełnienia stosownych formalności - zastrzega Poczta Polska na początku komunikatu dotyczącego abonamentu RTV.
ZOBACZ: Nagranie z Biedronki rozsierdziło klientów. Posypały się gromy, poszło o cenę i czytnik
Na początku stycznia na stronie Poczty Polskiej pojawiło się wskazanie, że nie wszyscy muszą szykować pieniądze. Przepisy bowiem jasno wskazują, iż istnieje grupa osób, które są zwolnione z opłat abonamentu RTV. Jedną z najliczniejszych grup są seniorzy. Osoby, które ukończyły 75. rok życia, z mocy prawa nie są zobligowane do płacenia za telewizor i radio w swoim domu. Konieczne jest mimo wszystko zarejestrowanie odbiorników w Poczcie Polskiej i zapisanie numeru PESEL, tak by była pewność, iż podatnik ma 75 lub więcej lat. Natomiast osoby mające 60 lat i posiadające prawo do emerytury muszą okazać w placówce pocztowej właściwe dokumenty.
Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
- Lista (osób zwolnionych z abonamentu RTV - przyp. red.) obejmuje m.in. osoby, co do których orzeczono I grupę inwalidztwa, całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową całkowitą niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną, osoby niesłyszące i niewidome przy spełnieniu określonych kryteriów, […], osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej, osoby bezrobotne, osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, otrzymujące zasiłek dla opiekuna. Na podstawie odrębnych ustaw zwolnieni są również: inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach, osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.
ZOBACZ: Nie musisz czekać w kolejce do lekarza na NFZ. Niewielu pacjentów wie o tym przywileju
Pełna lista osób zwolnionych z opłacania abonamentu RTV dostępna jest na stronie Poczty Polskiej. Specjalna zakładka dotycząca daniny za telewizor i radio posiada dokładny wyjazd grup Polaków, którzy nie muszą obawiać się kary w przypadku kontroli. Jednocześnie Poczta Polska przestrzega przed fałszywymi kontrolerami.
Źródło: poczta polska, goniec.pl