Goniec.pl > Świat > Joe Biden odwiedził amerykańskich żołnierzy. Podczas spotkania padły ważne słowa
Piotr Dutka
Piotr Dutka 25.03.2022 18:39

Joe Biden odwiedził amerykańskich żołnierzy. Podczas spotkania padły ważne słowa

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Prezydent Joe Biden spotkał się w Rzeszowie z amerykańskimi żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division). Przywódca Stanów Zjednoczonych podziękował za ich wytrwałą służbę, po czym zasiadł do wspólnego posiłku. Podczas spotkania z jego ust padły znaczące słowa.

W piątek 25 marca rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta USA, Joe Bidena w naszym kraju. Tuż po godzinie 14.00 na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądował Air Force One z przywódcą Stanów Zjednoczonych na pokładzie.

Został on przywitany przez szefa MON, Mariusza Błaszczaka. Chwilę później udał się do pobliskiej bazy wojskowej, gdzie doszło do spotkania z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi na terenie Polski.

Joe Biden osobiście przywitał się z kilkoma żołnierzami, podziękował wszystkim zebranym za służbę, a następnie usiadł do wspólnego posiłku. Jak się okazało, żołnierze poczęstowali prezydenta pizzą.

Joe Biden podziękował swoim żołnierzom. Podczas spotkania padły znaczące słowa

Przywódca USA podkreślił, że amerykańskie siły zbrojne są najlepsze w swoim rodzaju. Gorąco podziękował wszystkim zebranym za ich wierną służbę.

To nie hiperbola, jesteście najlepszą siłą bojową w historii świata. Dziękuję, dziękuję, dziękuję - powiedział Biden, witając żołnierzy elitarnej jednostki spadochroniarzy.

Amerykański prezydent podkreślił, że cały naród jest im wdzięczny za ich postawę, a także poświęcenie dla bezpieczeństwa USA, jak i całego świata.

- Każdy z was zgłosił się, by tu być. Reprezentujecie 1 procent naszego narodu i pozostałe 99 procent Amerykanów jest wam wdzięczne za to, że tu jesteście - przekazał Joe Biden.

- Jesteście wyjątkowymi Amerykanami. Macie jeden wspólny cel: bronić swojego kraju i by pomagać tym, którzy potrzebują pomocy - powiedział podczas przemówienia do żołnierzy.

Przywódca podkreślił również, że wszyscy znajdujemy się w niezwykle trudnym okresie historii. Przekazał, że najbliższy czas będzie próbą dla całego świata.

- Jesteśmy w nowej fazie. Wasze pokolenie jest w punkcie zwrotnym. Co cztery, pięć pokoleń przychodzi taki moment, który zmienia fundamentalnie wszystko. Świat nie będzie taki sam - powiedział Biden.

- Jesteśmy w środku walki pomiędzy demokracją a oligarchią. Demokracja wymaga konsensusu, a "to jest godzina próby". - dodał Biden.

Warto zaznaczyć, że prezydent USA jeszcze w piątek przybędzie do stolicy. W sobotę przewidziano spotkanie z Andrzejem Dudą, które ma się odbyć w Pałacu Prezydenckim.

Już po południu Joe Biden przemówi na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Według przekazu Białego Domu, mowa będzie dotyczyła "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych".

Warto dodać, że prezydent USA odwiedzi także Stadion Narodowy, gdzie zaznajomi się z procesem pomocy uchodźcom z Ukrainy. Towarzyszyć mu będą Andrzej Duda oraz prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl