Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mateusz Morawiecki wkrótce pożegna się z posadą premiera? Jarosław Kaczyński postawił warunek

25 Września 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

W rozmowie z "Radiem Wrocław" prezes PiS dał do zrozumienia, iż przedsięwzięcia zaproponowane przez premiera w zakresie dostępności węgla zimą na rynku będą kluczowe dla podejmowanych decyzji przez kierownictwo partii. Pomimo wyrażenia swojego poparcia dla pracy Mateusza Morawieckiego, słowa prezesa PiS znacznie odbiegają od kategorycznych zapewnień, iż pozycja szefa rządu jest niezagrożona do końca obecnej kadencji Sejmu.

Jarosław Kaczyński zmienia narrację o Mateuszu Morawieckim

Jeszcze miesiąc temu prezes PiS dawał jasny przekaz, iż pozycja Mateusza Morawieckiego jest niezagrożona co najmniej do końca obecnej kadencji Sejmu. Coraz trudniejsza sytuacja energetyczna kraju wywołała jednak w partii niemałe tąpnięcie, w wyniku którego w ostrych słowach mieli zderzyć się Jacek Sasin z Mateuszem Morawieckim.

Los Mateusza Morawieckiego w rządzie wisi na włosku. Na liście następców pojawiło się kolejne nazwisko

Los Mateusza Morawieckiego w rządzie wisi na włosku. Na liście następców pojawiło się nowe nazwisko

CZYTAJ DALEJ

- Oczywiście rozważamy różne warianty sytuacji. Przede wszystkim my musimy dotrzeć do społeczeństwa z tą prostą prawdą, że te siedem lat, mimo kryzysów, mimo bardzo trudnej sytuacji, były dla naszego kraju dobre i że odpowiedzią drugiej strony jest nazywanie białego czarnym - mówił w rozmowie z "Radiem Wrocław" Jarosław Kaczyński, używając swojej ulubionej figury retorycznej "biało-czarne" w kontekście ewentualnych zmian w rządzie.

Prezes PiS został zapytany o pozycję Mateusza Morawieckiego i jego rolę w zbliżających się wyborach parlamentarnych. W miejscu tym padło zaskakujące stwierdzenie polityka, iż w tej chwili nie udzieli odpowiedzi na to pytanie. - Jest kwestia rozwiązania tych problemów z węglem, z zimą - dodał prezes PiS, który chwilę później podkreślił, iż według niego, premier dobrze wypełnia swoje obowiązki, lecz nie jest to jedyny punkt widzenia w partii. Czy zatem w najbliższych tygodniach Mateusz Morawiecki pożegna się ze swoim stanowiskiem?

Tygodnie prawdy Mateusza Morawieckiego

Wyraźna zmiana narracji Jarosława Kaczyńskiego niewątpliwie związana jest z napięciami, do których doszło w ostatnim czasie w partii. Od dłuższego czasu Mateusz Morawiecki zmaga się otwartą krytyką ze strony przedstawicieli Solidarnej Polski, do których dołączyła część wpływowych członków PiS. Jak informował "Onet", podczas czwartkowego posiedzenia władz PiS miało dojść do poważnej wymiany zdań między Jackiem Sasinem a Mateuszem Morawieckim. Specjalista od wyborów kopertowych miał obarczyć premiera odpowiedzialnością za brak realnych działań w zakresie dostępności węgla na polskim rynku, na co szef rządu miał mu zarzucić bierność w zakresie obniżenia ceny surowców.

- W partii nigdy nie było takiej złości na Morawieckiego. Ludzie mają problem z zakupem węgla, a on jeździ po Polsce i przecina wstęgi - miał powiedzieć jeden z bliskich współpracowników Jacka Sasina.

Kandydaci do stanowiska Prezesa Rady Ministrów

- Jest gorąco. Mogą polecieć głowy - przekazał "Onetowi" informator ze środowiska PiS. Portal podzielił się również rewelacjami, dotyczącymi nazwisk potencjalnych kandydatów do zastąpienia Mateusza Morawieckiego. Wśród głównych faworytów wymienia się obecną marszałek Sejmu, Elżbietę Witek oraz ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. I to właśnie jego kandydatura ma mieć najmocniejsze poparcie w szeregach partii.

Szef MON-u od wielu lat jest bliskim i lojalnym współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego, który uczynił go najpierw ministrem spraw wewnętrznych i administracji, później zaś ministrem obrony narodowej i od niedawna również wicepremierem. Zważywszy obecną sytuację na rynku węgla oraz nastroje panujące w Zjednoczonej Prawicy, Mateusz Morawiecki winien modlić się, by nadchodząca zima nie była tak sroga, jak Zbigniew Ziobro.

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu

Przyłapali prezesa PiS w Sejmie, są zdjęcia. Trudno uwierzyć, co zrobił Jarosław Kaczyński

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu. Prezes PiS nie zwracał uwagi na polityka przemawiającego z mównicy. Jego uwaga skupiona była zupełnie gdzie indziej. Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Brzydkie zachowanie księcia Harry'ego? Gdy Elżbieta II umierała, on kłócił się z ojcem o Meghan

  • Białystok: Afera w Archidiecezji Białostockiej. Ksiądz prowadził mszę pod wpływem alkoholu

  • Opoczno: Kompletnie pijany kierowca woził pasażerów. Autobus wylądował w rowie

Źródło: onet.pl

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >