Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jarosław Kaczyński nagle zabrał głos w Sejmie. "Zorganizujemy referendum"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 15.06.2023 14:34

Jarosław Kaczyński nagle zabrał głos w Sejmie. "Zorganizujemy referendum"

Jarosław Kaczyński
Prawo i Sprawiedliwość/Twitter

Prezes PiS-u niespodziewanie zabrał w Sejmie głos na temat przymusowej relokacji imigrantów forsowanej na forum Unii Europejskiej. Partia rządząca wyraźnie opowiada się przeciwko przyjmowaniu imigrantów, zwłaszcza z innych kręgów kulturowych. Jarosław Kaczyński zapowiedział również przeprowadzenie referendum w celu rozstrzygnięcia kwestii relokacji imigrantów.

UE zgodziła się na tzw. system obowiązkowej solidarności

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne, którzy obradowali 8 czerwca w Luksemburgu, po wielu godzinach negocjacji osiągnęli porozumienie w kwestii reformy regulacji migracyjnych w Unii Europejskiej. Polska i Węgry wyraziły sprzeciw wobec poparcia tzw. paktu migracyjnego. Przyjęte stanowisko będzie stanowić podstawę dla negocjacji między prezydencją Rady a Parlamentem Europejskim.

Wspomniany pakt migracyjny obejmuje m.in. tzw. system obowiązkowej solidarności. Zgodnie z nim, chociaż "żadne państwo członkowskie nie będzie zmuszane do przeprowadzania relokacji", ale ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji osób z państw członkowskich do tych państw, które są mniej narażone na tego rodzaju przyjazdy. Ustalono, że minimalna liczba relokacji wyniesie 30 tysięcy osób.

Prezenter TVP stracił pracę. Program, który prowadził, znika z anteny

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie

Wyraźny sprzeciw w tej kwestii wyraził prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. - Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze uchwałę sprzeciwiającą się przymusowej relokacji imigrantów. Decyzja UE o relokacji imigrantów uderza w suwerenność Polski, ale też innych państw. Ta sprawa jest kwestią znacznie szerszego sporu, który określi przyszłość Unii Europejskiej - przekazał dziś (15.06) w Sejmie lider partii rządzącej.

Przekonywał też, że decyzja UE jest sprzeczna z unijnymi traktatami. - To pokazuje kryzys UE, który dotyka Polskę. Po ataku Władimira Putina na Ukrainę przyjęliśmy miliony uchodźców wojennych. Z UE otrzymaliśmy około 100 euro na jednego uchodźcę. To jest dyskryminacja i kpina z Polski - ocenił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS-u zapowiedział referendum ws. przyjęcia imigrantów

Jarosław Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że nie "zgadzamy się na przymusową relokację imigrantów". Uznał, że z tym poglądem zgadza się większość polskiego społeczeństwa, dlatego zaproponował następujące rozwiązanie. - Naród polski też się na to nie zgadza i to musi być przedmiotem referendum. My to referendum zorganizujemy! Polacy muszą się w tej sprawie wypowiedzieć! - zapowiedział prezes PiS-u.

Źródło: Posiedzenie Sejmu z dn. 15.06.2023