Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Historyczny dzień w historii Kościoła, nigdy wcześniej nie było tak źle. "To jakiś znak"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.06.2023 19:59

Historyczny dzień w historii Kościoła, nigdy wcześniej nie było tak źle. "To jakiś znak"

księża koloratką
(zdj. ilustracyjne) parafia w Brzegu

Kryzys wiary dotknął również duchowieństwo. Brakuje księży, więc część parafii jest łączona. Biskup Andrzej Czaja podzielił się smutną refleksją, że do Polski ściągani będą kapłani z Afryki. W diecezji łódzkiej natomiast doszło do precedensu. To pierwsze takie wydarzenie w historii.

Kościół ma problem, muszą łączyć parafie

Kościół nie ma obecnie dobrej passy, a kolejne skandale z udziałem księży i doniesienia o tuszowaniu przez hierarchów pedofilii nie zachęcają wiernych do wizyt w kościołach. Efekty widać gołym okiem.

W kościołach brakuje księży. Coraz więcej parafii w Polsce słyszy, że nie ma dla nich księdza. Diecezje coraz częściej łączą parafie i przydzielają do niego jednego kapłana. Podwójne obowiązki to efekt kryzysu w Kościele. Biskupi już nawet tego nie ukrywają.

Skandal na Festiwalu w Opolu. "Uśmiercono" znaną artystkę

Wielkie problemy z nowymi duchownymi, biskupi już tego nie ukrywają

Niedawno biskup Andrzej Czaja przekazał, że parafianie muszą przygotować się na rewolucje. Mowa nie tylko o braku nowych księży i łączeniu parafii. Hierarcha diecezji ełckiej po święceniu zaledwie dwóch diakonów poinformował, że do kościołów w parafiach ściągani będą duchowni z Afryki.

Przed trudnym momentem stanęła diecezja łódzka. Hierarchowie ze smutkiem musieli przyznać się, że dochodzi do precedensu związanego z brakiem młodych duchownych.

Brakuje księży, a niedługo znikną seminaria?

Pierwszy raz w historii w diecezji łódzkiej wyświęcono na księdza tylko jedną osobę. - To jest jakiś znak, który daje wiele do myślenia, a jednocześnie jest dla nas wyzwaniem - powiedział arcybiskup Ziółka.

Ten trudny dla Kościoła trend to zapowiedź likwidowania kolejnych seminariów? Instrukcja watykańska z 2020 r. jest bardzo rygorystyczna i stawia znak zapytania nad dalszym kształceniem księży w Polsce. Stolica apostolska wyjaśnia, iż aby seminarium mogło funkcjonować, musi kształcić około 30 kleryków.

Źródło: radiozet.pl