Goniec.pl
Macron i Putin

CHARLES PLATIAU/AFP/East News

Francja chce zorganizować misję humanitarną w Mariupolu. Pomóc mają Turcja i Grecja

26 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że razem z Grecją i Turcją zamierza utworzyć misję humanitarną, która pomoże mieszkańcom oblężonego przez Rosjan Mariupola. W najbliższych dniach polityk ma rozmawiać na ten temat z Władimirem Putinem, z którym od początku wybuchu wojny kontaktował się już kilkukrotnie.

Kup flagowca samsunga w niższej cenie i otrzymaj prezent za 1 zł

Sytuacja w Ukrainie po miesiącu od wybuchu wojny jest gdzieniegdzie dramatyczna. Miasta oblegane przez rosyjską armię mierzą się z katastrofą humanitarną, wywołaną brakiem m.in. jedzenia, picia oraz leków.

df

Media: Przyjaciel Putina w tajemnicy przyjechał do Polski? Spekulacje na temat powodu wizyty

CZYTAJ DALEJ

W jednej z trudniejszych sytuacji jest Mariupol - miasto we wschodniej Ukrainie w obwodzie donieckim. Z tego powodu prezydent Francji Emmanuel Macron wyszedł z propozycją misji humanitarnej, do której dołączyć miałyby Grecja oraz Turcja.

Macron proponuje misję humanitarną

Swój pomysł przywódca Francji przedstawił po zakończeniu dwudniowego szczytu państw UE w Brukseli. Propozycja miała już zostać omówiona z merem Mariupola Wadymem Bojczenką, teraz Macron liczy na owocne rozmowy z Władimirem Putinem.

Kup Samsung S20FE w niższej cenie i otrzymaj słuchawki za 1 zł

Polityk przekonywał w piątek, że ma nadzieję na to, że uda mu się namówić rosyjskiego prezydenta do planu ewakuacji miejscowej ludności i ustalić szczegółowy plan działania.

Emmanuel Macron jest w stałym kontakcie z Putinem i próbuje mediować między Moskwą a Kijowem. Do tej pory jednak jego wysiłki nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Dramat w Mariupolu

Mariupol jest obecnie całkowicie odcięty od świata i codziennie mierzy się z rosyjskimi ostrzałami oraz bombardowaniami. Strona ukraińska nie może pozyskać żadnych informacji o tym, ile osób potrzebuje pomocy i ile ofiar pochłonął już konflikt w tym mieście.

- Jest coraz więcej śmierci z głodu. Coraz więcej ludzi zostaje bez żadnych zapasów jedzenia. A wszelkie próby rozpoczęcia masowej humanitarnej operacji mającej na celu uratowanie mieszkańców Mariupola są blokowane przez stronę rosyjską - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez radę miejską Mariupola w czwartek, 24 marca.

Tydzień temu Rosjanie złożyli propozycję dotyczącą Mariupola, która zakładała, że do obustronnego rozejmu dojdzie, jeśli strona ukraińska zgodzi się na kapitulację metropolii. Jak przekazała jednak wicepremier Ukrainy Iryna Wierieszczuk, ultimatum zostało odrzucone.

Dramat w Mariupolu trwa już kolejny tydzień. 13 marca ukraińska rzeczniczka praw człowieka informowała, iż ofiar jest tak wiele, że ciała chowane są w masowych mogiłach. Brakuje wszystkiego, także prądu i ogrzewania. 400 tysięcy osób wciąż czeka na ewakuację.

Tak żyje zaskoczona sankcjami Liza Pieskowa, córka Dmitrija Pieskowa, czyli rzecznika Kremla, który od ponad 20 lat współpracuje z Władimirem Putinem

Córka rzecznika Kremla przekroczyła wszelkie granice. Zdjęcia rozwiewają wątpliwości

Córka rzecznika Kremla poskarżyła się na objęcie jej sankcjami. Jest zła, gdyż "kocha podróżować". Oto jak wygląda życie córki oligarchy i jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Wystawne bale, kariera w Parlamencie Europejskim, drogie restauracje i luksusowe wycieczki. Współczesna księżniczka? Fot. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHEMETOV; Instagram.com/lisa_peskova

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, se.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niesamowity wyczyn na drodze. 20-latek stracił prawo jazdy w mgnieniu oka

Czytaj więcej >