Goniec.pl

Photo by Ivan Lopatin on Unsplash

Ekstremalne warunki niemal w całym kraju. Synoptycy nie mają wątpliwości, padła konkretna data

18 Lipca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Synoptycy zapowiadają, że po kilku dniach chłodniejszej pogody będziemy musieli zmierzyć się z upałami podobnymi do tych, które doskwierały nam w czerwcu. Pogoda długoterminowa zapowiada powrót gorąca i niedługo temperatura może osiągnąć nawet 36 stopni Celsjusza.

Pogoda. Najbliższy tydzień ma być upalny

Po nieznośnych upałach z końca czerwca lipiec okazał się wyjątkowo łagodny. Niestety, już niedługo to wielbiciele żaru lejącego się z nieba będą mieli powody do zadowolenia. W poniedziałek pogodę nad Polską będzie kształtował rozległy wyż, za którego sprawą od zachodu zaczynają napływać masy.

- Zachmurzenie w większości kraju będzie umiarkowane, na północy lokalnie duże z przelotnym i słabym deszczem. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie 19 stopni Celsjusza nad morzem i na Suwalszczyźnie, 22 stopnie na wschodzie, 24 stopnie w centrum i do 28 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby, umiarkowany, nad morzem porywisty, zachodni i północno-zachodni - informuje Ilona Bazyluk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W kolejnych dniach do Polski będzie napływało bardzo ciepłe powietrze i już we wtorek w zachodniej części kraju termometry mają wskazać ponad 30 stopni Celsjusza. To wynik, przy którym powoli nawet wielbiciele ciepła zaczynają mieć dosyć. Pogoda nie będzie sprzyjać szczególnie mieszkańcom miast - zupełnie inaczej postrzegać mogą ją urlopowicze. Warto przy tej okazji podkreślić, że w południowej Europie padają kolejne rekordy temperatury, a z falą ekstremalnych upałów zmagają się między innymi Hiszpania, Portugalia, Francja i Grecja.

Potworne upały nad Europą. Ministerstwo Zdrowia ostrzega Polaków.

W Polsce sytuacja jest zdecydowanie mniej dramatyczna. W nocy z poniedziałku na wtorek będzie spokojnie i ciepło, tylko na północy i na wschodzie lokalnie może pojawić się więcej chmur. Na północnym wschodzie możliwe są śladowe opady deszczu, a na pozostałym obszarze obędzie się bez opadów.

Temperatura minimalna w nocy wyniesie 11 stopni na terenach podgórskich, 13-14 stopni na wschodzie, w centrum 15 stopni, a na zachodzie i nad morzem do 17 stopni. Wiatr będzie słaby, z kierunków zachodnich, lokalnie zmienny, tylko nad morzem umiarkowany. Wszystko wskazuje na to, że wielu Polaków będzie się czuć jak boczek na patelni, a znikąd nie przyjdzie ochłodzenie.

Jak zapowiadają synoptycy, w ciągu tygodnia ma być coraz cieplej, ale wysokiej temperaturze mogą towarzyszyć deszcz i lokalne burze. Dzięki nim Polacy będą mieli chwilę wytchnienia.

Najcieplejszym dniem w tym tygodniu ma być sobota. Wówczas nad morzem termometry pokażą 24-28 stopni, a w pozostałej części kraju temperatura dojdzie nawet do 36 stopni. Spodziewane są burze z porywami wiatru do 60 km/h.

IMGW wydał prognozę zagrożeń. We wtorek pomarańczowe alerty dotyczą województwa lubuskiego, a żółte - kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Jarosław Kaczyński zareagował na konflikt z KE. Prezes się nie hamował. "Koniec tego dobrego"

  • Kolejny kurek do zakręcenia. KE zaapeluje do Wspólnoty, na horyzoncie kolejny kryzys

  • Większe pieniądze za wywóz śmieci, od stycznia szykują się zmiany. Rząd dał zielone światło

Źródło: wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do sklepu przebrany za kobietę. To, co zrobił później, odbiera mowę. Policjanci byli zdumieni
Czytaj więcej >

Wiadomości

38-latka zmarła w szpitalu w Głogowie. Dzień wcześniej urodziła zdrowe dziecko
Czytaj więcej >

Wiadomości

Adrian Klarenbach nagle zniknął z TVP Info. To kara za wyśmianie polityka Zjednoczonej Prawicy?
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]