Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 74 proc. Rosjan popiera wojnę w Ukrainie. Znaczący spadek w porównaniu z poprzednim badaniem
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.04.2022 13:46

74 proc. Rosjan popiera wojnę w Ukrainie. Znaczący spadek w porównaniu z poprzednim badaniem

Putin, Pixabay/DimitroSevastopol
Pixabay/DimitroSevastopol

Poparcie Rosjan dla wojny w Ukrainie spadło w ciągu miesiąca o 8 punktów procentowych - wynika z badania przeprowadzonego przez niezależny rosyjski ośrodek Centrum Lewady. Mimo tego, odsetek obywateli Rosji entuzjastycznie podchodzących do agresywnych działań Kremla wciąż jest wysoki i widocznie przekłada się na wrogość wobec narodu ukraińskiego, co może niepokoić Zachód.

Niezależna organizacja Centrum Lewady od lat działa w Rosji i skupia się na rzetelnych badaniach opinii publicznej. Choć wyniki sondaży przeprowadzanych przez ośrodek często różnią się od zmanipulowanych statystyk rządowych, inaczej jest w przypadku wojny w Ukrainie. Tę wciąż jawnie popiera ponad 70 proc. Rosjan.

Rosja: Spada odsetek popierających wojnę w Ukrainie

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego 22 kwietnia przez Centrum Lewady, 74 proc. mieszkańców Rosji jest "za" działaniami rosyjskich żołnierzy w Ukrainie. Przeciwnie uważa 19 proc., a 7 proc. nie chce komentować sprawy lub nie ma ten temat zdania.

Choć wynik 74 procent jest o 8 pkt. proc. mniejszy niż w analogicznym badaniu przeprowadzonym w marcu, wciąż są to szokujące liczby, biorąc pod uwagę okrucieństwa, jakich dopuszcza się armia Putina.

Należy jednak pamiętać, że społeczeństwo w Rosji jest zmanipulowane przez wszechobecną propagandę i wierzy, że celem tzw. "operacji specjalnej" jest wyzwolenie uciskanej ludności rosyjskojęzycznej i walka z nazistami. Na całym świecie mnożą się przykłady, gdy Rosjanie na własną rękę atakują słownie lub nawet fizycznie obywateli Ukrainy, okazując im ogromną wrogość.

Wojna w Ukrainie powszednieje

Sondaż pokazał także, że Rosjanie nieco nużą się już wojną w Ukrainie. Śledzenie sytuacji zadeklarowało w kwietniu 59 proc. osób, podczas gdy w marcu było to jeszcze 64 proc. Najmniej zainteresowani są najmłodsi Rosjanie, czyli ci w wieku 18-24 lat (36 proc. ankietowanych), najbardziej osoby powyżej 55. roku życia (71 proc.).

Wielki jest też odsetek tych, którzy obawiają się tego, co niosą za sobą wydarzenia u południowego sąsiada. Najwyższy wynik, jeśli chodzi o tę kwestię, odnotowano wśród najstarszych - aż 90 proc.

Rosjanie nie chcą znać prawdy

Eksperci zgodnie twierdzą, że wysokie poparcie dla wojny w Ukrainie wśród Rosjan bierze się z faktu, że ci, nawet jeśli znają prawdę, w znacznej mierze ją wypierają.

– Uważają, że zdjęcia przesyłane z Ukrainy, które trafiają do mediów społecznościowych, to manipulacja i zmowa Zachodu – twierdzi prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w wywiadzie dla DoRzeczy.pl. W wielu z nich wciąż tli się sentyment za wielkim imperium, jakim był ZSRR. Ponadto, bezgranicznie ufają oni prezydentowi Władimirowi Putinowi, co wiąże się z pełną akceptacją dla tego, co robi.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: dorzeczy.pl, goniec.pl, onet.pl