Goniec.pl
Putin, Pixabay/DimitroSevastopol

Pixabay/DimitroSevastopol

74 proc. Rosjan popiera wojnę w Ukrainie. Znaczący spadek w porównaniu z poprzednim badaniem

29 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Poparcie Rosjan dla wojny w Ukrainie spadło w ciągu miesiąca o 8 punktów procentowych - wynika z badania przeprowadzonego przez niezależny rosyjski ośrodek Centrum Lewady. Mimo tego, odsetek obywateli Rosji entuzjastycznie podchodzących do agresywnych działań Kremla wciąż jest wysoki i widocznie przekłada się na wrogość wobec narodu ukraińskiego, co może niepokoić Zachód.

Niezależna organizacja Centrum Lewady od lat działa w Rosji i skupia się na rzetelnych badaniach opinii publicznej. Choć wyniki sondaży przeprowadzanych przez ośrodek często różnią się od zmanipulowanych statystyk rządowych, inaczej jest w przypadku wojny w Ukrainie. Tę wciąż jawnie popiera ponad 70 proc. Rosjan.

Freepik

Polskie gminy odcięte od gazu wskutek sankcji. Decyzja rządu uderzyła w Polaków

CZYTAJ DALEJ

Rosja: Spada odsetek popierających wojnę w Ukrainie

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego 22 kwietnia przez Centrum Lewady, 74 proc. mieszkańców Rosji jest "za" działaniami rosyjskich żołnierzy w Ukrainie. Przeciwnie uważa 19 proc., a 7 proc. nie chce komentować sprawy lub nie ma ten temat zdania.

Choć wynik 74 procent jest o 8 pkt. proc. mniejszy niż w analogicznym badaniu przeprowadzonym w marcu, wciąż są to szokujące liczby, biorąc pod uwagę okrucieństwa, jakich dopuszcza się armia Putina.

Należy jednak pamiętać, że społeczeństwo w Rosji jest zmanipulowane przez wszechobecną propagandę i wierzy, że celem tzw. "operacji specjalnej" jest wyzwolenie uciskanej ludności rosyjskojęzycznej i walka z nazistami. Na całym świecie mnożą się przykłady, gdy Rosjanie na własną rękę atakują słownie lub nawet fizycznie obywateli Ukrainy, okazując im ogromną wrogość.

Wojna w Ukrainie powszednieje

Sondaż pokazał także, że Rosjanie nieco nużą się już wojną w Ukrainie. Śledzenie sytuacji zadeklarowało w kwietniu 59 proc. osób, podczas gdy w marcu było to jeszcze 64 proc. Najmniej zainteresowani są najmłodsi Rosjanie, czyli ci w wieku 18-24 lat (36 proc. ankietowanych), najbardziej osoby powyżej 55. roku życia (71 proc.).

Wielki jest też odsetek tych, którzy obawiają się tego, co niosą za sobą wydarzenia u południowego sąsiada. Najwyższy wynik, jeśli chodzi o tę kwestię, odnotowano wśród najstarszych - aż 90 proc.

Rosjanie nie chcą znać prawdy

Eksperci zgodnie twierdzą, że wysokie poparcie dla wojny w Ukrainie wśród Rosjan bierze się z faktu, że ci, nawet jeśli znają prawdę, w znacznej mierze ją wypierają.

– Uważają, że zdjęcia przesyłane z Ukrainy, które trafiają do mediów społecznościowych, to manipulacja i zmowa Zachodu – twierdzi prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w wywiadzie dla DoRzeczy.pl.

W wielu z nich wciąż tli się sentyment za wielkim imperium, jakim był ZSRR. Ponadto, bezgranicznie ufają oni prezydentowi Władimirowi Putinowi, co wiąże się z pełną akceptacją dla tego, co robi.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: dorzeczy.pl, goniec.pl, onet.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion materiały własne

Wiadomości

Malediwy: Turysta z Polski zginął podczas nurkowania. Został potrącony przez motorówkę

Czytaj więcej >
Sędzia, sądownictwo Polska

Wiadomości

Chcąc zwalczyć gryzonie, zostawił w budynku trutkę. Nie żyje dziecko. Mężczyzna usłyszał wyrok

Czytaj więcej >
PKP
LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Wiadomości

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

Czytaj więcej >
Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >