Na celowniku. Mentzen. teczki SB i sowieccy konfidenci

Kandydat na prezydenta, Sławomir Mentzen, nie tylko prowadzi prężnie działającą firmę prawniczą, ale także rozwija biznesy związane z alkoholem i bronią. W nowym programie Gońca „Na celowniku”, Tomasz Piątek i Radosław Gruca przyglądają się nie tylko działalności samego Mentzena, ale także bliskim relacjom i współpracownikom. Okazuje się, że jego ojciec miał powiązania z opozycją w PRL, a jedna z jego współpracownic miała kontakty z esbekami.
Biznesy Sławomira Mentzena
Sławomir Mentzen jest założycielem i prezesem spółki Mentzen Holding Sp. z o.o., zarejestrowanej 24 czerwca 2016 roku w Toruniu. Firma specjalizuje się w usługach prawniczych, księgowości oraz doradztwie podatkowym, będąc jednym z filarów działalności gospodarczej Mentzena. Równolegle od lat rozwija on również biznesy związane z branżą alkoholową oraz zbrojeniową.
Spółka Mentzen Holding, jak sama nazwa wskazuje, bo holding to spółka, która trzyma inne spółki, posiada Pub Mentzen i Browar Mentzen, czyli dwie spółki związane z wyszynkiem i produkcją alkoholu - wskazuje Tomasz Piątek
Mentzen Holding został zarejestrowany jako spółka zależna Fundacji Rodzinnej Mentzen, znajdującej się obecnie w organizacji. Chociaż formalnie właścicielami spółki są Sławomir i Agnieszka Mentzen, sam Sławomir Mentzen przekazał udziały w Mentzen Holding na rzecz fundacji w formie darowizny.
Nie można sprawdzić jej papierów, bo dopiero się organizuje - dodał Tomasz Piątek

Sprzedaje nie tylko alkohol
Sławomir Mentzen systematycznie wplata motyw alkoholu, zwłaszcza piwa, w swoją działalność publiczną. Sam przyznaje, że regularnie spożywa alkohol zarówno podczas spotkań z sympatykami, jak i w czasie prywatnych wakacji z rodziną.
Byłem w Chorwacji z rodziną i codziennie wieczorem wychodziłem sobie albo na balkon […] brałem sobie laptopa, kilka butelek piwa i kilka godzin wieczorem pracowałem - powiedział Sławomir Mentzen w jednym z wywiadów
Również podczas spotkań wyborczych znanych jako "Piwo z Mentzenem", regularnie spożywa alkohol.
Jednak poza działalnością związaną z alkoholem, Mentzen prowadzi również firmę Skład Myśliwski Świętego Huberta zarejestrowaną w CEIDG. Ta działalność, jak wynika z ogólnodostępnych rejestrów, obejmuje prowadzenie księgowości, ale także produkcję broni i amunicji. W sklepie można nabyć broń czarnoprochową, która w Polsce można legalnie posiadać.
Taką broń można w Polsce mieć bez pozwolenia i niestety z niej też można kogoś zabić - zauważył Tomasz Piątek

Brak dokumentów w IPN o ojcu kandydata
Kolejnym obszarem budzącym wątpliwości jest przeszłość ojca Sławomira Mentzena, Mieczysława Mentzena. Zgodnie z informacjami zawartymi w licznych źródłach, Mieczysław Mentzen był aktywnym członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w okresie stanu wojennego. Miał działać w podziemiu antykomunistycznym w 1982 roku, w czasie, gdy działalność opozycyjna była szczególnie ryzykowna.
Tomasz Piątek postanowił zweryfikować te informacje w Archiwum Cyfrowym Instytutu Pamięci Narodowej.
Nie ma nic o ściganiu, tropieniu, zwalczaniu, represjonowaniu, rozpracowywaniu Mieczysława Mentzena. Tak jak gdyby on dla SB jako działacz podziemia nie istniał - relacjonuje Tomasz Piątek
Jedynym odnalezionym materiałem w IPN są akta paszportowe z 1988 roku. W tych aktach widać, że Mieczysław Mentzen stara się o paszport w celach naukowych, aby wyjechać do Włoch. We wniosku paszportowym deklaruje, że nie jest w żaden sposób ścigany przez prawo. Służba Bezpieczeństwa pozytywnie rozpatruje jego wniosek.
Tożsamość osoby, o której mowa w aktach, została jednoznacznie potwierdzona przez obecność w dokumentach informacji o synu - Sławomirze Mentzenie.
Data urodzenia też się zgadza, nie tylko nazwisko - dodał Tomasz Piątek


Tajna pomoc esbeków w PRL
Spółka Medycyna Zintegrowana ISPA, której współwłaścicielem i prezesem zarządu w czasie jej funkcjonowania był Sławomir Mentzen jest jednym z punktów, gdzie przeszłość PRL spotyka się ze współczesną polityką i biznesem. Zgodnie z dokumentami z Krajowego Rejestru Sądowego, w spółce tej od 2020 roku figurowała jako wspólniczka Renata Daromiła Jasowicz.
Dane osobowe pozwoliły na odnalezienie w IPN akt paszportowych Jasowicz. Według dokumentów, w latach 80 otrzymała ona szybszą ścieżkę wydania paszportu dzięki interwencji podpułkownika SB, Jana Przychockiego. Jak wynika z notatki służbowej, jego argumentem było zatrudnienie matki Renaty jako sekretarki w Prokuraturze Rejonowej w Świdnicy, która miała być jak ujął to esbek ,,życzliwa w sprawach służbowych". Decyzja o przyspieszeniu wydania paszportu została zatwierdzona z adnotacją przyspieszyć na czerwono.
To znaczy, że pomagała esbekom, którzy chcieli sobie do reszty, wszędzie gdzie się dało, także w Świdnicy, podporządkować PRL-owski system sądowniczy - zaznaczył Tomasz Piątek
Nazwisko Renaty Jasowicz, która zmarła kilka lat temu, nadal figuruje w KRS jako wspólniczka wspomnianej spółki.
Zachęcamy do obejrzenia całego programu „Na celowniku”, w którym odkryjecie więcej na temat powiązań ze Sławomirem Mentzenem, dostępnego na kanale Goniec na YouTube.





































