Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dziwne zachowanie króla Karola III. Mina Camilli mówi wszystko, nagranie obiegło sieć
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 11.09.2022 14:16

Dziwne zachowanie króla Karola III. Mina Camilli mówi wszystko, nagranie obiegło sieć

Dziwaczne zachowanie króla Karola. Monarcha potrzebował pomocy przy podpisywaniu dokumentów.
Daily Mail/YouTube

Podczas wczorajszej uroczystej proklamacji nowego króla Zjednoczonego Królestwa, podpisujący formalne dokumenty przejęcia tronu monarcha ujawnił swoje osobliwe zachowanie. Najpierw niedbale zasygnalizował zabranie leżących nieopodal narzędzi do pisania pozostawionych po urzędnikach, później zaś gest ten powtórzył, gdy sam kontrasygnował dokument.

Dziwaczne zachowanie króla Karola III

Etykieta panująca na dworze królewskim wymaga bezwzględnej perfekcji. Kultura, wychowanie i maniery nabyte przez lata urzędowania w zamku sprawiają, iż monarcha nie może narazić się na jakąkolwiek śmieszność. Co więcej, każdy ruch władcy jest śledzony niezwykle uważnie przez cały świat.

Wczoraj zebrała się Rada Akcesyjna, by oficjalnie zatwierdzić nowego władcę Zjednoczonego Królestwa i usankcjonować wybrane przez niego imię. Ceremonia zakładała szereg formalnych podpisów, które musiały się znaleźć w wielu aktach prawnych. Można by powiedzieć, iż król kontrasygnował dokumenty z prawdziwą angielską flegmą.

Wszystko przebiegało zgodnie z planem, kiedy nagle Jego Królewska Mość zamierzając usiąść przy stole, zauważył pozostawione przez urzędników narzędzia do pisania. Nim zasiadł, zasygnalizował dość bezceremonialnie, by stół został uprzątnięty. Mógł to zrobić sam, ale, jak sugerował jeden z internautów, do jego zadań nie należą tak przyziemne czynności.

Kamery uchwyciły nawet zmieszanie stojącej za Karolem III małżonki Camilli, która wywinęła oczyma do góry. To jednak nie był koniec dezynwoltury nowo obranego władcy, który tuż po podpisaniu jednego z dokumentów rzucił go niedbale, zaś przed kontrasygnatą kolejnego ustawiał pedantycznie kałamarz i dziwną miną zalecił zabranie jego narzędzi do pisania.

Proklamacja króla Karola III

Uroczystą proklamację nowego władcy rozpoczęto od formalnej informacji o zmarłej królowej Elżbiecie II, zaś w następnej kolejności zatwierdzono imię Karola III. I choć sam monarcha faktycznie przejął koronę tuż po śmierci matki, ceremonia na forum Rady Akcesyjnej pełni wymiar urzędowy, a nade wszystko symboliczny. Poza władcą dokumenty podpisała również królowa małżonka Camilla, następca tronu książę William i biskup Canterbury.

Na 18 września zaplanowano monumentalny pogrzeb Elżbiety II, na który przybędą przedstawiciele państw z całego świata. Sama koronacja Karola III z kolei może się odbyć dopiero za co najmniej kilka miesięcy. Wskazywać na to mogłaby historia, albowiem, Elżbieta II objęła tron w lutym 1952 roku, zaś koronowana została w lipcu 1953 r.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wprost.pl/tvn24.pl/